Zrak, pan Velký Smysl

Člověk je tvor, který – podle mě – nejvíce spoléhá na zrak – slepci prominou a ihned přestanou číst. Nejsilnější smysl, vidíme cestu, vidíme lidi, vidíme věci, vidíme zvířata, ploty, domy, lampy i díry v asfaltu, takže hrozí minimální nebezpečí, že by se nám mohlo něco při cestě na nákup i životem stát. Co vidíme, je pro nás svaté a sto procentně pravda a vymluvit se to dá velmi těžko.
Známá filmová věta a patrně i věta ze života „Není to tak, jak to vypadá“ už připadá mnohým směšná a většinou vypadá dost nepravdivě, hlavně když jste osoba, které je tato věta řečena. Ano, vidět manželku ve svém domě v županu vedle mladého polonahého muže po nečekaném příchodu z práce může vyvolat v manželovi jisté pochybnosti, které mohou vést k vášnivým hádkám i rozchodu, ale mohlo to být třeba úplně jinak? Manželčin kamarád – třeba Miloš – nečekaně zazvonil u jejich dveří zrovna, když se sprchovala. Milouš potřeboval utěšit, jelikož ho naštvala jeho dcera a tak si povídali o jejich životech, v tom nešikovná manželka polila Miloška horkou kávu, ten si oblečení musel sundat. Nebo je také možné, že manželka, říkejme jí třeba Květa, právě vylezla z postele, když zazvonil zvonek. Milda se jí chtěl totiž pochlubit s novým tetováním, a aby mohla spočítat všechny, sundal si triko i kalhoty. Nebo Květuš byla tajná velvyslankyně z vesmíru, která shodou okolností pracovala v FBI, a Miloš potřeboval azyl, protože byl tajný uprchlík z Pluta a jeho oblečení muselo být posláno na galaktickou stanici na XWHDFO, ale tato informace je přísně tajná, takže ji hned všichni zapomeňte, jinak se těšte na návštěvu tety Květy a rozmasakrování vašeho mozku na tak malé kousky, že červy nebudou muset kousat.
Pro člověka vyčerpaného prací bez fantazie je ale nejlepší prostě věřit tomu, že mu Miloš brousil ženu. „Není to tak, jak to vypadá“, vykřikne nešťastná Květa na manžela, jenže nechá si to vysvětlit? A bude tomu věřit? Uvěří raději své manželce, která by přišla o dům a peníze, kdyby se rozvedli, než svému vlastnímu smyslu, to co viděl na VLASTNÍ OČI? Toť otázka povahy, nálady a vztahu mezi osobami, ale nejde jen o tohle.
Jdete po chodníku a vidíte muže, jak kope do dítěte. Začnete křičet a volat policii, ale pak zjistíte, že nekopal do dítěte, ale do pařízku před ležícím dítětem. Jste v metru a vidíte opilce, co vráží do lidí a řve na ně. Hned víte, že je to prachsprostý ožrala a neumí nic jiného, ve skutečnosti je to ale normální slušný člověk, který nikdy nepije, malinko to dnes přepískl při loučení se svobodou. Člověk s tak mastnými vlasy, že by se na oleji z nich mohly usmažit rybí prsty; ten se o sebe vůbec nestará a při tom to ta osoba ví a zkouší se svou hlavou psí kusy, ale nic nezabírá. Nebo osoba s velkým Maďarským pupínkem, nikdo ale neví, že to není Uher (;), ale jizva, která jen tak vypadá. Jak to pak všem má člověk vysvětlovat? A stojí o to lidi? A budou tomu věřit?
Zrak je úžasná věc, řiďte se jím. Ale máme na něj spoléhat úplně?

16 komentářů: „Zrak, pan Velký Smysl

 1. Páni! To je naprosto geniální článek! Jen málo lidí se nad tímto tématem zamyslí. Jsem moc ráda, že jsi tento článek napsala, jelikož, je to něco vážně úžasného. Už dlouho se snažím, aby si toho lidé uvědomovali, jasně začínám u sebe a vím , že to není lehké, ale teď jsem pochopila, že je to vážně moc dobré chtít vědět, co způsobilo to, protože je ten spolužák tak nevychovaný a podobně. Je moc hezké, jak jsi ten článek napsala, jak jsi to pojala, no prostě jsem uchvácena a nemám slov, tedy mám ale jsem zmatená, nevím jak to popsat, prostě jsem hrozně ráda, že jsi tento článek napsala, ale to už jsem asi psala, je toho tolik, co bych chtěla ještě napsat, ale vlastně vůbec nevím co, takže vážně děkuji!! Díky!!!

  To se mi líbí

 2. Myslím, že odstavce jsou celkem na prd, pokud máš takovéhle články.. 😀 Máš skvělé úvahy a musím s tvým článkem souhlasit… Většina slepích lidí, vidí víc, než lidé  s otřížím zrakem.

  To se mi líbí

 3. fakt dobra uvaha a o to lepšie si to ešte rozvinula.Dobre som sa pri tom pobavil ale je to všetko vlastne reálne.Téda čo všetko ten zrak,teda skôr ten náš mozog,vníma a nevníma a čo si predstavuje,normálne sa pri tom všetkom musím niekedy zaraziť.

  To se mi líbí

 4. No…to ani nemá cenu něčím komentovat!!! Možná tak slovem!!! Seš prostě výýýýýýborná!! Jeden z mnoha tvých nejlepších článků!!! Už vím jak s tou knihou! TY kdyby si nepsala příběh, ale prostě jenom takový kapitolky co na sebe nenavazujou, třeba jako tenhle blog!! Byla by to jedna z nejúspěšnějších knížek podle mě!!!!!! FAkt!!

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.