Podruhé zas jedno přání

Stydím se. 18.1.2008 08:38 jsem naspala tento článek, a tam jsem slibovala, že až budu mít 10 názorů od deseti různých lidí, hned napíšu ten článek, který ho bude vysvětlovat. Jak je ale mým zvykem, nedodržela jsem to. 27. 5. jsem tam ten desátý měla, ale nic se nedělo. Trvalo mi to zhruba dalších pět měsíců a za tu dobu mi tam přibyly ještě dva komentáře. Teď už jsem se na to konečně vrhla a budete to tu mít! Zajímalo by mě, jestli bych se na to vrhla, kdybych se teď nemusela učit (udělám cokoli, jen abych učení odložila! ;o) To už se ale nedozvím a teď, hned jak vyndám Pikača z ledničky, vám to řeknu.
Přendala jsem ho do mrazáku a už vám to konečně prozradím.
Ten článek mě napadl, když jsem poslouchala na dobrou noc pohádku o holčičce Lojzičce, která si pořád něco přála. Když měla hrachovou kaši, přála si bramborovou, když měla bramborovou, přála si krupičnou. Když pršela, chtěla sluníčko, a když bylo sluníčko, chtěla zase déšť. Jednou se procházela po zahradě a myslela na to, jaké by to bylo mít pejska, když najednou jí oslovilo něco kouzelného, co už nevím, co bylo. Dalo jí to kouzelný prstýnek, který jí splní jedno přání a zdrhlo. Lojzička byla hrozně ráda a hned při večeři, kdy měli krupicovou kaši, ji chtěla změnit na hrachovou. Ale najednou si uvědomila, že je to jen jedno přání a že by ho mohla využít jinak. Tak, když měla jít spát, chtěla si přát, aby ještě nemusela, ale pak jí to přišlo zase na moc krátkou dobu a takhle to bylo pořád dokola. Po týdnu to svěřila své kamarádce, která jí potom prstýnek vyměnila za úplně stejný, který měla zrovna u sebe (ach ty pohádky) a přála si obrovský dort, který nestihla sníst, a vzhledem k tomu, že pršelo, rozmočil se. Z Lojzičky se stala mladá paní a pořád si myslela, že má kouzelný prstýnek a říkala si, že někdy třeba přijde čas, kdy ho použije. (Ta pohádka takhle končí jako dobře, ale nevím nevím.. Až někdo z rodiny bude umírat na rakovinu a ona bude chtít použít své přání…)
Brala jsem to jako prostě pohádku, v tom jsem se nad tím ale jednou v noci zamyslela… Co já bych si přála? Jen jedno přání… Postupuji logicky, takže.. muselo by to být něco, co dlouho přetrvá (žádné auto, myčku, hračku, kluka a další věci)a chtěla bych, aby to bylo něco, co nebude působit jen na málo lidí, ale něco globálního… Já bych chtěla velké věci pro hodně lidí. Třeba zdraví pro všechny, ať se jim všem vyplní ten největší sen, aby vymizely mory a všechny další nemoci, aby také vymizely přírodní i jiné katastrofy, aby všichni teroristi nebo zlí lidé dostali ptačí chřipku nebo něco podobného.
Teď ale o tom přemýšlím a to by mělo za následky strašné věci. Kdyby byli všichni zdraví – je to hrozné to takhle říct, ale je to tak – planeta by se za chvíli tak přemnožila, že by to bylo neúnosné. Jestli se všem splní jejich sen, co budou pak dělat? Všichni vyhrají ve sportce, všichni budou strašně bohatí nebo ohromně vzdělaní a kdo bude normálně pracovat? Přírodní katastrofy mi přijdou, že nemají žádné velké mínusy, ale zabití všech zlých… to je naivní a infantilní kravina. Tak tedy co si přát?
Kdybych si brala inspiraci od vás, měla bych jednou být chytrá, což je fajn, ale je to sobecké a nečestné (chichi). Dále domeček za Prahou. Ten je taky jen pro mě, ale jinak bych to brala, vydrží dlouho. Dále umět zastavit čas. Úžasné a dokonalé přání. Bohužel jsem si představovala něco bez magie, což jsem ale zapomněla napsat v tom článku, ale jinak- úžasné. Mohla bych klidně i zachraňovat životy a školu a všechno ostatní bych taky měla lehčí s tímto podváděním. Zase ale nečestné a nemorální! Tři lidi mi nedokázali odpovědět a psali, že hodně, hodně věcí. Další si přála taky hodně věcí, ale dala k tomu, že nejvíc zdraví, které přeje všem. To se mi líbí, ale co by dělali doktoři a jak bychom žili? Všude strašně moc lidí, auta, větší znečišťování prostředí apod. Pak si jedna osoba přála, aby vše zůstalo při starém. To mi připadá jako strašná věc! Umíte si představit, že by všechno zůstalo, jako je teď? Žádná změna? Brr! Další chtěla přátele, kteří ji opravdu mají rádi. Ale když jí mají rádi je kvůli kouzlu, bude to fungovat? A zase je to nečestné a zase jen pro jednu osobu. Moje matka je debilní a nebere nic vážně ;o) Dále je tu Sirius, který si přál zdraví v rodině, což mi přijde dobré. Moc velká přelidněnost nehrozí a není to ani sobecké. To se mi líbí, ale.. Hárodita by si přála být instruktor na táboře, ale to je přání na strašně krátkou dobu. Přijde mi to, jak mrhání takového úžasného daru ;o) Ajenta by si přála, aby se nám líbilo v bytě, (jé, děkuji) a zdraví a štěstí všem.
Jedno přání je strašná věc. Kdyby byly aspoň tři. A mohla bych si přát změnu něčího charakteru? Nebo aby se mnou někdo byl či kamarádil? Mohla bych si přát, aby všichni byli nadosmrti šťastní? Šlo by to? Nepředělala bych nějakou knihu osudu, i když na osud nevěřím, ale teď mi pořád klepe na hlavu a žádá si vstupu, tak ho nemůžu ignorovat?
Nejdřív, když jsem skoro před rokem psala ten článek, jsem tu chtěla napsat, že jste strašní materialisti a myslíte jen a jen na sebe, ale teď myslím spíš na to, jak je to hrozné, když máte to přání jen jedno, a že prakticky není možné, abyste si vybrali správně nebo vůbec vybrali. Všechno má nějaké následky a určitě se změní hodně věcí. Asi bych přála, aby všichni byli šťastní aspoň chvíli a aby si svůj život užili.

18 komentářů: „Podruhé zas jedno přání

 1. noo a to je takovej problem si prat aby si mela dalsi prani? a celkem te obdivuju… ja bych bral to zastaveni casu.. a to ze je to necestne a nemoralni…? nasraat..:D to mi ani trosku nevadi..:D:D pejt porad cestnej je taky nuda:P

  To se mi líbí

 2. Když je nějaké přání, tak je to vždycky nemorální, protože to znamená, že bez práce něco dostanete a to vás zvýhodní.U komentáře MisulinQy jsem četla místo zalejhaly zahajlovaly,o)))))

  To se mi líbí

 3. Fídjej: No, další přání jsem zavrhla.. To by moje kouzelná bytost jistě nepovovolila, ale samozřejmě, že mě to napadlo. Jenže to by pak tento článek pěkná nuda.. nemyslíš? ;oDPliwatko: Já u tebe nikdy nevím, jestli to myslíš vážně, nebo čistě ironicky…Nora: Jo, svatá pravda. To mě mělo napadlout dřív, ale co, zkušenosti jsou fajnovýPS: Zahajlování nemá chyb!

  To se mi líbí

 4. 😀 sis vzpomnela jo..? to je desne davno… a samozrejme ze me napadlo vic prani ale kdyz bych to teda mela specifikovat tak bych dala pryc vsechno zly(zlodeje, vrahy, valky,…) navždy.. kazdej by k sobe byl milej a upromne by se nemusel bat 🙂 Jelikoz ja sem mistr na ironii, sarkasmus apod… tak ti musim rict ze Pliwatko to mysli ironicky :-*zas dame sraz

  To se mi líbí

 5. Éliška: Nojo, jenže to by pak byla strašná nuda… Čeho by ses bála? A jak bys poznala, kdo je zlej a kdo ne… Všechno je to děsivě zapeklitý… ;oDKiki: Já myslím, že by to bavit nepřestalo. Je to móc užitečný, ale hodne sobecký… No.. prostě jak jsem psala ;o)

  To se mi líbí

 6. To by nebyla nuda(podle mě) člověk by neznal zlo, zákeřnost, a nemusel by se bát (jneom třeba že se bojí co dostane za známku 😀 ) No je to jedno ptž zlatou rybku nikdo z nás nechytí 😥

  To se mi líbí

 7. Vím, že je ten článek už hodně starý, nicméně se stejně zeptám. Snažím se dohledat tu pohádku o Lojzičce a kouzelném prstenu, kterou zmiňujete v článku, bohužel marně. Četla jsem ji jako malá, strašně se mi líbila. Nevzpomněla byste si na název nebo autora? Děkuji.

  To se mi líbí

  1. 12 let!!! Děkuju za ten komentář. Díky němu jsem si článek teď znovu přečetla a na pohádku si vzpomněla. Úplně slyším ten hlas, který nám to vyprávěl.
   Trochu jsem zagooglila a zjistila jsem, že je to od Eduarda Petišky a jmenuje se O Lojzičce a kouzelném prstýnku.
   Je to z knížky Půjdeme si pro pohádku a je i na googlu online i v českých antikvariátech za pár korun 🙂

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.