Kdo všechno půjde do nebe?

Nejste věřící, ale stejně jste někdy přemýšleli, jestli byste šli do nebe nebo do pekla? Podle mých propočtů by většina měla dojít ke kladnému výsledku stejně jako já. Je zajímavé, že do nebe bych šla podle mě já, ale nešel by tam podle něho kněz, který za celý svůj život udělal jen jednu špatnou věc.
Když jste byli studenti nebo jimi jste teď, všimli jste si, že když něco neumíte ani trochu, stresujete se míň, než když to umíte dobře? Běháte po třídě a řvete „Já to neumím, já to neumím!“ a pořád koukáte do sešitu, co jste zapomněli. Když to ale neumíte, připadá vám zbytečné před hodinou takhle běhat a na poslední chvíli se to doučovat, protože je vám jasné, že se to za 10 minut přestávky nenaučíte a tak si říkáte „Třeba se na mě usměje štěstí a dostanu dvojku.“
Teď si zrovna nejsem moc jistá, jestli to souvisí s životem po smrti, ale když se nad tím zamyslíte, tak v tom jistá podobnost je.

Když to umíte, jste ten kněz. Bojíte se, že nejste pro nebe dost dobří, dost dobří na dobrou známku, i když to umíte, celý život jste žili dobře.
Zatím, když jste žili prostě normálně, např. jako já, říkáte si „Možná se tam dostanu, možná ne“, ale stejně si pořád myslíte, že ano, protože jste přeci neudělali nic zas tak špatného, aby vás vzalo peklo.
Tak kdybychom se měli soudit sami, jak spravedlivé by to bylo? Kněz by řekl, že pro jedno sesmilnění s ženou přítele si nezaslouží být hoden pobytu v nebi a já bych řekla, že jsem nikoho nezabila a žila si jakž-takž počestně a tak nemám právo být v pekle.
Čím víc něco děláme, tím víc se bojíme, že to neděláme dostatečně dobře.

17 komentářů: „Kdo všechno půjde do nebe?

 1. Já na peklo a nebe myslela jako malá..Teď mám jiné myšlenky, co po smrti…Ale to by bylo na dlouho..Ale co se týče mé víry, takovou nikdo nemá..je jenom má a jsem věřící ve svou vlastní víru…=D kapiš? =DRozhodně je možná pravda se učit míň a doufat, než moc a mít bobky!

  To se mi líbí

 2. Zajímavý názor, rozhodně stojí za popřemýšlení…A ještě bych okomentovala to podobenství o studentech. Když si totiž uvědomím před hodinou, že jsem ještě nebyla zkoušená a začnu se to narychllo biflovat, stoprocentně se za a) nic nenaučim a za b) půjdu k tabuli…. Ať žije zákon schválnosti…. (dneska jsem díky tomu přišla k pětce z fyziky, kterou za normálních okolností chápu. Holt se nevyplácí být duševně nepřítomna v hodině :))

  To se mi líbí

 3. Dá se to tak říct, ale já bych neřekla, že se pod smrti budeme dělit na "dobré" a "zlé" a někdo půjde do pekla, jiný do nebe. Myslím si, že to bude určitě jinak, ale nevím jak.

  To se mi líbí

 4. Lístek stál asi 750 Kč, ale se slevou, za kterou jsem dal 50,- jenom 606, takže ve výsleku mě to přišlo na 656 korun. Jo a ty komentáře, to nic, to jsou jenom takový hlody mých více či méně inteligentních kamarádů a tuleň je tam naprosto náhodně.

  To se mi líbí

 5. S těmi studenty, máš naprostou pravdu, Ale myslím, že u toho pekla už je to takové rozporuplné.  Když nějaký kněz slouží celý život Bohu, tak přesně ví, že Bůh miluje všechny a že dokáže odpouštět, aby měl všechny své děti u sebe, tak se nemusí  bát toho, že se dostane do pekla. Ale to vše je jen při možnosti, že něco jako nebe a peklo existuje, protože člověk nikdy neví. Nevím, jestli jste si toho všimli, ale na to jak jsme ateistický stát, tak noho lidí věří v peklo a nebe. Řekla bych, že je to proto aby měli nějakou představu o tom co je asi po smrti čeká, protože lidská přirozenost je bát se neznáma…

  To se mi líbí

 6. Já když nic neumím, stejně se snažím za tu přestávka si do té hlavy něco nacpat. Třeba nedávno jsem se během přestávky trvající 5 minut snažila naučit 4 papíry velikosti A4 do dějepisu. Samozřejmě učitelka mě vyvolala a já dostala dvojku. Možná jsem jen měla štěstí na otázky.:)Moc pěkně napsaný článek, ale já si stejně myslím, že po smrti o osbě nebudeme vůbec vědět. Neříkám, že bych si nepřála něco jako nebe/peklo, posmrtný život, ale přijde mi to dost nereálné…

  To se mi líbí

 7. To je hrozně roztomilý názor. Taky jsem teď nad tím přemýšlela, že si každý stanoví pravidla sám pro sebe, kněz o tom, jak by se mělo žít, šprt o tom, co všechno má umět. Ale tahle osobní pravidla nikdy neovlivní život ostatních lidí, nemůžem je donutit, aby je dodržovali, když s nimi nebudou souhlasit a nepřijmou je za svá…I když já osobně krom svých pravidel věřím také tomu, že o tom, kdo půjde do nebe a kdo do pekla, nebudu rozhodovat já… Ale je to fakt pěkný příměr ;o)

  To se mi líbí

 8. Ciarin: Já si také nemyslím, že by bylo to nebe a peklo, ale tak jsem si jednou přemýšlela, jako kam bych asi přišla a napadlo mě tohle. Jinak na to opravdu nevěřím a myslím, že to dělení na dobré a zlé je kravina! Kdo by to asi rozhodoval? Bůh? Kravina!Clars: Já viděla nějakou pohádku a tam byl právě někdo, kdo se celý život byl jako s tím bohem a pak jedna malá blbost a myslel si, že ho za to bůh sní.wwwholka: Tak to seš dobrá, já se nenaučím za přestávku ani fň a to mě pak ještě vyvolá! ;oDDomča: No že jo! A to je ono!! ;o)

  To se mi líbí

 9. to je opravdu geniální myšlenka. Nikdy mě to nenapadlo, ale teď jak o tom přemýšlím, tak je to naprostá pravda. Je to taky tím, že čím víc víš, tím víc víš, že toho ještě moc nevíš 🙂

  To se mi líbí

 10. ježiš, omlouvám se za třetí komentář v řadě, ale druhý komentář neznamená, že myslím (jako já) hodně, ale v prvním komentáři nahrazuji slovo méně, za slov více.uff, raději asi půjdu spát… pardon 🙂

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.