Kdyby se dal vrátit čas, změnil bys něco?

„Kdyby se dal vrátit čas a dalo by se něco změnit, změnila byste něco?“
„Ne“, odpoví všichni v televizních pořadech. Zaměřila jsem se na to a opravdu, co jsem viděla, všichni odpověděli vždycky ne. Ať vrazi, herci, politici nebo obyčejní lidé v jakékoli životní situaci(u vrahů a podvodníků to bylo 50%). Já bych ale rozhodně odpověděla ano.
Když se ohlédnu za tím mým patnáctiletým životem, je tam hromada blbostí, kravin, úsudků, věcí, které buď byly strašné, hnusné a nespravedlivé, nebo ne tak dokonalé a ne tak správné. Ať to bylo v raném dětství nebo před rokem. Mám toho kupu a pochybuji, že člověk 2x starší než já toho má míň. Kdyby šel čas vrátit zpět, snažila bych se všechno dělat lepší. Abych se pak neohlédla a neřekla si „Já jsem ale kráva…“, abych nebrečela a nebyla smutná a bylo mnohem míň chvil, kdy si říkám, že můj život stojí za hovno.
Kdyby to šlo, víc bych se učila, nikdy bych neřekla babičce, co jsem řekla, nikdy bych večer po druhé babičce nechtěla vajíčka, šla bych na ponožkovou bitvu a nedělala, že mě bolí hlava, nikdy bych neudělala takové dětinské kraviny možná už na úrovni psychické šikany spolužačce, nikdy bych, víc bych uklízela, aby se nestalo to, co se stalo, nikdy bych nečetla sms, byla bych přátelštější, nepovrchní, neodmítala jen tak, nezachovala bych se tak, že by lidi o mě říkali, že jsem k, stála bych víc na straně pravdy, nevystupovala na špatných zastávkách a nejezdila špatnými tramvajemi, nemlátila bych věcmi a více si jich vážila, více si vážila lidí a sešla bych se s ním.

Jenže… opravdu bych to dělala? Vážila si více věcí? Proč? Jak? V červnu mi spadl notebook na zem, podělal se celý harddisk a teď a i dříve s ním normálně házím na postel a dávám ho na vrtkavou židli od klavíru, odkud už jednou spadl a já se modlila, ať je v pořádku a říkala jsem si, že už ho tam nikdy nedám a hádejte co? Snad ještě ten den jsem ho tak vesele položila. Víc se učit? To teď vím taky a věděla jsem to vždycky. Jsem poučená a učím se víc? Učila jsem se víc? Ne. Jsem prostě neponaučitelná! A bylo by to jiné, kdybych se vrátila v čase?
A kdyby bylo a já bych vše, co jsem tam napsala a ještě daleko víc opravila, změnilo by mi to život? Všichni doufáte, že ano. K lepšímu? Bylo by to tak, jak jsem si to představovala? V mém životě? V životě holky, která je přesvědčená, že i kdyby se změnila sebemenší věc v minulosti, radikálně by to změnilo budoucnost a vlastně i přítomnost? Rozhodně ne. Nic, kromě první změny by se nestalo, protože by to bylo všechno úplně jiné a já bych udělala hromadu dalších chyb. Co já vím? Kdybych se třeba víc učila, byl by ze mě teď šprt na Štěpánský, s kterým by se nikdo nebavil a já bych nedělala nic jiného kromě učení a za rok se oběsila! Ale to je moc… Asi jsem to přehnala.
Samotný, poslední, filozofický a nejvíce nepodstatný problém je v tom, jak přejdete do minulosti. A kam? K narození?A to už od narození budu vědět to, co vím teď, v době přemístění se do minulosti? Nebo budu vědět jen to, co se stane za nějaký časový úsek? Třeba budu vědět den dopředu? Měsíc? Rok? Budu varovat před pádem dvojčat? Před Tsunami? Nebo se vrátím jen na tu chvíli, kterou chci změnit?
Já bych teoreticky změnila hodně věcí. Prakticky ale snad jen tu jednu. Poslední…

15 komentářů: „Kdyby se dal vrátit čas, změnil bys něco?

 1. Já myslim ze každej by chtěl změnit hodně hodně věcí a takhle dopodrobna to nezkoumá–jestli by si všechno pamatoval a tak… =D To ale nejde no… stejne jako mít jedno přání 😛

  To se mi líbí

 2. Kdyby se dal vrátit čas…. Hodně věcí bych změnila… Počínaje dušenou mrkví na zájezdu do Itálie… Od tej doby jsem považována na magora. Pak existuje hromada věcí, který bych nechtěla znovu prožít, zažít, přežít. Já jsem totiž strašná a zlomyslná potvora, vždycky jsem na někoho zlá a pak toho lituju… Trochu jako Grušeňka…

  To se mi líbí

 3. Všechno by bývalo bylo lze udělat lépe. Myslím, že jde spíš o to, nějak se z toho skutečného stavu poučit, něco si z něj vzít a hlásit se k němu. Proto asi lidé tak často říkají, že by nechtěli.

  To se mi líbí

 4. Já si myslim, že tohle je jednou pro vždy neřešitelné… Nikdy nezjistíš, co by bylo kdyby. Pro mě osobně je nejdůležitější uvědomit si chyby, co jsem udělala a to jsi udělala, taky je důležité se nad nimi zamyslet – to jsi taky udělala – a popřípadě se s nimi nějak vypořádat – což taky děláš, i když si myslíš, že třeba nepokládáš notebook na dobré místo, ale nepřestáváš s tím, jsi na cestě něco změnit, i kdyby to měl být notebook, co se ti rozbije, až zase jednou spadne. Podle mě neexistují náhody, vše, co se děje, dává smysl, někdy sice až po dlouhé době a někdy ten smysl ani nenajdeme, ale dává, jsem o tom přesvědčená, stejně jako o tom, že nejsi kráva a špatný člověk…

  To se mi líbí

 5. Tak to je fakt uzasnej clanek!Nad timhle se casto zamejslim,mozna az moc a tech veci,ktery bych bejvala udelala jinak je strasne moc,ale bohuzel uz je pozde a ja si jen rikam,jaka jsem krava.Ale asi je vazne lepsi zvednout hlavu a nemyslet na minulost,protoze tim si stejne nepomuzem,nebo mam radsi mluvit za sebe?

  To se mi líbí

 6. No… Něco na tom je. já když přemýšlela nad touhle věcí, tak jsem došla k názoru, že je to nebezpečné. Každá maličkos může mít strašné důledky. Třeba babičce něco neřekneš a ta se bude zaobírat jinými věcmi, nežli těmi cos jí řekla, nepozorně vkročí do vozovky… a bác. Takovýhle věcí se může stát strašně moc… Já nevím, jak bych se rozhoda. I když… víš jak se to říká – risk je zisk (ačkoliv je to pěkná pitomost.)

  To se mi líbí

 7. Eliška: To víš, já mám ráda teorii, někdy, ne ve škole. Ble ;o) ;o)Malý pomocník Noořin: To je pravda. Použila jsem se, někdy. Ale nešlo by to méně drasticky? ;oDChuli: Nemluv za sebe! ;o)Ciarin: Jo, kdybych to opravdu šlo, bála bych se měnit. Ale  to nikdo neví ;o))

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.