Jak jsem byla plesat

Anetka je velká holka. Je ve čtvrtém ročníku na AG Štěpánská, udělá maturitu a půjde na vysokou. A měla ples. Půjčila si nádherné šaty, včera šla na Scio testy, naobědvala se a odešla s šaty pryč. My jsme se kolem půl šesté začaly připravovat na ples. Neptejte se mě proč, ale byla jsem strašně nervózní. Bolelo mě břicho a neustále jsem chodila na záchod. Vím, že nemám být proč nervózní, ale vysvětlete to mému břichu a tetě Irmě!
Měla jsem tyrkysové šaty, ze kterých mi neustále čouhala podprsenka, černé divné boty a černou květovanou košili. Vzala jsem si svou (sestřinu) super kabelku, do ní kapesníky, mobil a feťák, bundu na sebe a vyšly jsme. Jely jsme metrem! Zvláštní, že? Moje máma jela metrem ;o) Cesta na metro, to bylo strašné. Boty na podpatku, dobře, ale problém byl v gumičce. Byla moc dlouhá, takže mi pořád padala a tak mi nezbylo nic jiného, než ji schovat pod chodidlo. A máma se mi celou dobu smála, že chodím jako hotentot!
Dojely jsme na Můstek a šli po Václaváku k Lucerně, kde se ples odehrával. Co jsem se ptala, tak tam budou plesat snad všichni, co znám.
Tam bylo ale lidí. Mám pocit, že jsem tam nikdy nebyla. Po odložení kbund do šatny jsme se odebraly na balkon v levo, stůl 8. Naše rodina jsme už snad všichni nekuřáci a měli jsme místo v druhém patře, jediném kuřáckém. Takový je život, aspoň jsme byli po hromadě ;o) Zanedlouho přijela teta Ája (Irma už tam dávno byla), pak přišel táta a pak strejda. To bylo všecko. Kolem osmé se dole začali seskupovat studenti. Rychle jsem skočila dolů, protáhla je davem úplně dopředu a zapnula foťák. První předtančení bylo od 4. B, myslím. Moc hezký! Pak bylo snad C. To se mi líbilo míň, ale také hezké a pak přišla Anetka a 4. A v pytlích! No dokonalé! Chtělo se mi brečet, ale jsem přeci velká holka! Přede mnou byla nějaká ženská, takže jsem toho moc neviděla, ale mám to nahraný. Kvalita nic moc… ale já za to nemůžu!
Potom jsem se vrátila nahoru. Mám takové tušení, že bylo stužkování prváků. Nezmínila jsem se, že jsem viděla mého spolužáka z Lupáčovky z A. Pamatujete si, jak jsem psala o Anglii? O tom, že u nás seděl jeden… ech… hoch? To byl on. Neumíte si představit, jak jsem byla šťastná, když jsem ho tam viděla. ;o/ Tak tedy stužkování. Chodili tam nacvičeně a nakonec se srovnali trojúhelníku, ostužkovali je (všude tam byli fotografové!) a pak zase hezky popořadě odešli. Těším se na to moje!
No ale to, co se dělo potom na to snad nikdy nezapomenu, byla jsem toho tak vedle, že jsem i zapomněla fotit. Bylo to tak nádherný! Přišli čtvrťáci s petrolejkami, uspořádali se do Y, což pořád nechápu proč, potom kolem nich chodili prváci a petrolejky si od nich vzali! Úžasně nádherný! To mě asi z celého plesu uchvátilo nejvíce, jenže nesmíme ještě zapomenout na Anetčino šerpování a ples. Prostě se mi to líbilo všechno! Byla jsem a jsem z toho pořád na větvi! Já nikdy totiž na žádném plesu ani ničem zdaleka podobném nebyla.
A pak tedy to šerpování. Tak to už jsem se neudržela, převzala jsem matčinu roli a brečela jsem jako želva. Nechápu, že moje sestra, která všem okolo strká prsty do nosu a fouká si do podpaží, už je velká, už bude na vš, bude pracovat a odstěhuje se.
Ale přejdeme k zábavnější věci. Teta mi celý večer vybírala muže, jenže ona má moc dlouhovlasý vkus a to takhle nejde!
Byl první tanec a táta se vydal hledat Anču. Našel ji bohužel až na konci a když přišli na parket, nějak nemohli trefit do rytmu, takže jsme se jim celou dobu tlemily. Zamilovala jsem se do tance! Miluju ho! Opravdu! A ještě jak tam všichni měli ty úžasné šaty, ty účesy a ta krása! No, sice většina slečen měla krásné šaty, ale vidět je sedět u stolu s roztaženýma nohama… Hihi. Ale i já jsem se přistihla, že tak sedím. Nu což! ;o)
My, kultura, jsme rozlily 2x na to stejné místo džus a pak sekt. Vyměnili nám ubrus a jeli jsme dál.
Za nějakou dobu jsem si šla trsnout i já. Táta si vzpomněl a rozjel to tam a já jen litovala, že nechodím do tanečních už teď, ale že budu až příští rok. A ze strachu se zrodilo čiré nadšení. Těším se do tanečních! Celý večer jsem zamilovaně koukala tam dolů, jak se tam všichni hýbali. Chtěla bych chodit víc na plesy, diskotéka, to je nuda! Šli jsme si pak zatancovat ještě jednou, a když jsme odešli, byl kankán. No to bylo absolutně dokonalé! A dopředů, a dozadů! Do předů, do zadů! Nejlepší to muselo být úplně na začátku a nejhorší a zároveň nejvtipnější ve třetí řadě, protože tam se vždycky všichni srazili.
A hele! Zapomněla jsem na jednu velezajímavou věc! Teda zajímavá je normálně, ale… chápete… Házení drobných! Asi to všichni znáte, ale já to nikdy neviděla. Jsem asi nějaká opožděná nebo co. Všechny třídy mají velké plachty, všichni házejí drobné a někdy i vícdrobné a ménědrobné. Hezké bylo, že k nám pak přišla Anetka, já si půjčila její kabelku, vzala jsem jí ze srandy asi 300kč a pak to tam zas vrátila, viděla to teta a ta jí asi 300kč přidala a Anet si toho nevšimla a možná o tom do teď neví.
Když se kulturně doplesalo, vyměnili se žeště hlučné tak, že pořád nic na pravé ucho neslyším, za menší nástroj. To však byla stejně hlasité. Podle mě špatní moderátoři řekli, že se můžeme převléknout do pohodlnějšího a zase trsat, ale už na modernější hudbu s dj(em)!. Máma šla v tu chvíli na záchod a když se vrátila, vyjádřila se takto: „Záchod je plnej slíkajících se holek a všude na mě koukaly zadky v tangách!“ a teta:“A zadky tak,“ uká
zala délku na prsech, „nebo tak?“ a ukázala délku takovou, že mě, sedící vedle ní, málem vypíchla oči. „Tak i tak.“, odpověděla na to matka.
Během celého plesu jsme vypili snad 4, možná i 5 lahví sektu. Myslím, že to je na 4 lidi (Petr brzy odešel) a z toho jedné nezletilé dost! Na mamince i na tetičce to bylo celkem vidět… Když jsem se vrátila ze šatny, měla každá v uchu a v nose ubrousek nebo leták a pořád se předháněly v tom, která toho bude mít víc. Nakonec vyhrála moje máma, která si do pusy strčila můj (NOVEJ) mobil. Doufám, že ještě funguje. Potom hodily všechny papírky pryč na parket. To je kultura!
Anča se převlékla, rozloučili jsme se a odešli. Táta šel a my – teta, máma a já – jsme jeli taxíkem domů. Máma vyprávěla řidiči, že nejdřív musíme do Počernic uložit Áju, protože je mladší a musí jít dřív spát. Chvíli bylo ticho a pak máma vybafla na řidiče „A jak je stará vaše dcera?“. Řidič byl jasně zaskočen a tak tedy po pár vteřinách odpovědět, že žádnou dceru nemá. „Mojí dceři je 20“, (je jí 19), „a dala nám šaty a někam odešla. Vůbec nevím, kde je a kdy se vrátí!“.
Asi nebudu vyprávět všechno, i když chápu, že by vás to zajímalo a že je to jistě zajímavější než nějakej trapnej ples. Ale bohužel.
Dojely jsme na Čerňák, zaplatily a šly domů. Přemýšlela jsem o tom, proč na mě alkohol nepůsobí. Kamarád si myslí, že je to proto, že jsem praštěná i normálně a že opilství na mě není teda tak poznat. Asi to tak bude.
Nepřijel náš nový velký výtah, tak jsme musely menším a máma začala zpívat Stánky. Nezmínila jsem se, že na plese byl Uhlíř. Máma odemkla, já jsem ze sebe rychle servala všechny věci, navlékla se do košilky, hodila všechny věci z postele na zem k právě servanému oblečení a ulehla. Jenže máma si chtěla povídat, tak jsem ji dovedla do postýlky. Když jsem ji doprovázela, měla jsem kabelku, protože jsem potřebovala někomu odepsat. Máma pak na mě koukala a říkala, že teda nemám co říkat, když mám noční košili a k ní kabelku. Že neví, kdo je tady opilej. Tak jsem si šla lehnout a z kabelky jsem si vyndávala mobil a měla ji na sobě na posteli. Zase tam přišla a kroutila hlavou.
Dobrou noc!
(Psala jsem to hodinu a půl, opravy a obrázky přesně hodinu)

16 komentářů: „Jak jsem byla plesat

 1. Plesy jsou krásná záležitost;-) Nedivím se, že se ti to líbilo víc, než nějaká diskotéka…:-)Jinak – nedovedu si představit maturitní ples v Praze… tři třídy, co slaví? hrůza!:-) O tom jsou lepší maloměstské plesy – to je teprve krása, když je to opravdu jen o té jedné naší třídě… všichni se tam znají, vidí se po dlouhé době a klábosí… My jsme třeba pouštěli naše fotky z různých akcí na projektoru, apod. A navíc můžeš pak jít na víc plesů v sezóně – když jsou třeba tři třídy jen rakovnických gympláků, tak je to teprve super!:-)Pak míváme témata, do kterých je celý ples hozen – my jsme měli Halloween. Loni bylo třeba Nebe vs. Peklo, 60. léta nebo Benátský karneval – to byly gymply, ale třeba v mém ročníku měli hoši z průmyslovky téma Pohřeb. Představ si, že ti moderátory přinesou v rakvi.:DJo a mince – jsou různé zvyky – vím, že v Praze se to háže do plachet, na Kladně se to tak dělá taky, ve Slaném myslím také, ale například u nás v Rakovníku se to háže přímo po tom člověku, co si jde pro šerpu… tudíž je vždycky krásně vidět, kde má přátele a rodinu.:-) (taťka mě tehdy málem trefil padesátkou:D) Prostě maturák je něco, na co člověk vzpomíná…

  To se mi líbí

 2. Jéé Kájo nevim co psát dřív…My teda máme taky ples v Lucerně ale tak co naděláš…! 😀 A počkej jakýho kluka z lupáčovky myslíš? Taky sem se zamilovala do tance-nejdřív když tancovali verča s jirkou-vážně pěkný!!! Takže se taky děsně moc těším do tanečních-můžem jít nák všichni spolu(chci jít i s kámoškama ale může nás jít horda ne?!) Aspon bysme se víc vídali!! Tvoje rodina je hezky střelená! ;-D

  To se mi líbí

 3. já už si jeden ples zažila..:D Byloto fajn, ale strašně dávno, chtěla bych jít na maturitní ples oktavánům..letos!!! To bude fajn!! Je mi strašně strašně líto, že jsem tam nebyla! To musela bejt fakt paráda!!! Jinak jsem u táty viděla videa z toho plesu a bylo to strašně krááásnýý! Nádhera nejvíc!! Jinak..moje máma se vrátila fakt v zajímavým stavu!! To ti budu povídat až se někdy uvidíme..:D papa

  To se mi líbí

 4. Joo tak to ja na plese nebyl..:( a na nasem z tanecnim nebudu protoze jedu do mnichova.. ale tak aspon na maturitaku ale to nwm jak moc se tam bude tancit..:D jojo tanec je paradni vec… ale nekdy z toho pekelne bolej nohy.. po par hodinah tance hehe aby ne…

  To se mi líbí

 5. Hezky, posílám pochvalu za skvělý, zpravodajsky vyvážený článek. To se nedivím, že se sestra nepustila do žádnýho velkýho psaní a rovnou odkázala k tobě 🙂  Myslím, že vám to slušelo všem – díky za foto – to první nahoře, to je vyložená figura na pasodoble a ušní a nosní ucpávky zas prozrazují, po kom že to ten "zlozvyk" máte ;-), ovšem ta poslední fotka šatů s fotbalovým míčem, ta to všechno úplně překonává 🙂

  To se mi líbí

 6. Jirka*: Děkuju moc za pochvalu článku. Jsem ráda, že se ti líbil, mně nepřipadal tak dobrý!A moc jsem nepochopila o jaký "zlozvyk" se jedná. Ivusha: No tak to muselo být super! Ale jjá se stejně těším na ten svůj ;o))Kikinka: Tak to se hrozně těším na vyprávění! A je děsná škoda, že jsi nešla… ;o((( Musíš jít na můj! ;o)Eliška: Tím klukem myslím Vorlíčka….

  To se mi líbí

 7. fíla no vorlíček ne? 😀 Y aby sme se tam vešli tři třídy, protože byli tři třídy čtvrťáků a prváků tak tohle byl takovej dobrej tvar abysme se pak zas seřadili do těch tří řad a odešli

  To se mi líbí

 8. Takže to byla tvá plesová premiéra? Jsem ráda, že sis to moc užila. První zážitek takového druhu a hned perfektní? Má první vzpomínka je narvaný sál, haldy lidí, žádní známí, a o půlnoci rozbité boty:-/// Byla to náročná noc co? Já vždycky padnu jak zabitá po plese.

  To se mi líbí

 9. To je jasné, že se těšíš:-) My měli od druháku zamluvené Kulturní Centrum… hned jsem měla v telefonu hozenou upomínku:DTaky jsem se těšila, myslím, že každý se těší, protože je to tak trochu ples na jeho počest;-)

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.