Tradiční vánoční čas

Nejdřív jsem prohrabávala svých 15 papírku úplně popsanými tématy na blog. Pořád se mi ale do hlavy tlačily Vánoce. To víte. Už to na mě padlo také, ale nechtěla jsem sem jako všichni strkat články o tom, jak se na ně těším a blábláblá. Nakonec jsem ale dospěla k závěru, že dva články za rok o Vánocích zase neuškodí a tak se teď těšte na jeden předvánoční a později povánoční.
Je zajímavé, jak jsou vánoční zvyky jiné. Pár set kilometrů na Jih a Ježíšek dárky nenosí. Nějaký Pere de Noel… Ještě níž a tam na děti kouká úplně někdo jiný a dárky mají rozdělené do tří etap. Když jdeme od nás na západ přes oceán, přivítá nás už všude bohužel známý Santa Claus.
Až asi do minulého měsíce jsem nechápala, jaktože tam nemají Ježíška. Nechápala jsem, jak ty postavy, co jim nosí dárky, mají co společného s Ježíšem a myslela jsem si, že v těch ostatních zemí vůbec nevědí, že se oslavuje nějakej Ježíš, a že jim prostě jen někdo dá ty dárky. Zjistila jsem však, že oni o Ježíškovi vědí, ale on jen není ten, co jim nosí dárky. Co je to taky za divnou tradici, že spasitel nám každý rok dává ponožky a svetry?
Zase jsem volně přešla úplně nějak jinam, než jsem chtěla.
My máme Vánoce tak, že během vánočních svátků (prázdnin) většinou před Štědrým dnem hoříme. To nás hodí do správné vánoční nálady.
Táta vždycky přinese živého kapra, i když mu říkáme snad 5 let, ať ho koupí mrtvého. Hodí ho do vany a hygiena klesá. Už takhle nic moc a ještě k tomu ryba! ;o)
Ve Velehradský jsme od 23. večer nebo 24. ráno, kdy jsme nastrojili stromeček, u čehož jsme se každoročně porvali a naštvali, odendali křeslo vedle televize, dali ho vedle sedačky před dveře, takže se mohlo během Vánoc chodit jen jedněma dveřma (;oD) a namísto křesla jsme dali stromeček a přendali houpací křeslo z kuchyně do obýváku. Jej, začalo se mi děsně stýskat! Na tom houpacím křesle… Úžasný. Jako doma. Jako… Doma… Zvláštní.
Čtyřiadvacátého (jak já nemám ráda takhle zapsané čísla, já se v tom nikdy nevyznám) během dne většinou ležíme, hrajeme debilní hry na počítači a jíme. Máma už kolem pěti? Půl šesté začne vařit řízky a rybu. Snaží se, abychom kolem šesté už jedli a tak se i my začneme s rybou převlékat, načesávat a vyřvávat, kdy už bude jídlo.
To mám asi na Vánocích nejradši. Zelňačka a ta atmosféra při jídle. Číče dáme Sváteční Konzervu a celá rodina se dá do jídla. Táta má svůj každoroční proslov, při kterém na něj řveme, že už chceme jíst. Nakonec máme všichni kromě táty dojedeno a tak zase nadáváme. Táta je totiž ta nejdůležitější osoba, která si musí dojít na záchod nebo pro kameru. Trvá mu to tradičně dlouho a my, slečny, se zabavujeme tím, že ho pozorujeme klíčovou dírkou za komandování matky, že všechno zkazíme, jak při tom, když je na záchodě nebo v ložnici u kamery, stačí dávat dárky pod strom.
Když už se mi vrcholně chce na záchod, zazvoní Zvonek, táta přiběhne, že už tam Ježíšek je a všichni se vrhnou do obýváku kromě mě. Já se vrhnu po záchodě.
Rozbalujeme dárky tak, že si s Ančou střihneme, kdo začíná a střídavě donášíme dárky podle jmen na nich napsaných.
V pozdních večerních hodinách končíme a podle nálady jdeme, většinou ale jen já a táta, na mši do kostela na náměstí Jiřího z Poděbrad. Někdy jsme také chodili k babičce a do kostela Sv. Ludmily na Míráku, ale… ;o/
Do uklizeného pokojíčku přineseme dárky a v tu ránu tam uděláme takový bordel, že by nikdo nepoznal, že je tam kdy bylo uklizeno.
Bude to zvláštní. Teď, tady. V řiti na Čerňáku…
Jaké zvyky máte vy? Jak trávíte Štědrý večer?

25 komentářů: „Tradiční vánoční čas

 1. No hele! 24. dopo strojíme stromek s mamkou..:D Táta mezitim něco kuchtí. Potom se celý odpoledne koukáme na pohádky a začínáme jíst v 6 večer. Já dojim nejrychlejc tak čekám a čekám do tý doby dokud děda nesní půlku třetí ryby,  potom někdo zazvoní na zvonek a jde se ke stromku. Já rozdávám dárky a kolem hodně pozdních hodin se jde chrnět!! 🙂 Bomba dycky na vánoce..

  To se mi líbí

 2. Copak my, ale vůbec nikdy jsem ještě neslyšel, že by ji někdo měl. No ta klíčová dírka přeci- koukám koukám na ten otvor a najednou si všimnu toho obličeje kolem. Teď už vidím skoro jenom obličej a klíčová dírka se mi nedaří:-D  Kdo to je?

  To se mi líbí

 3. Jste divní! V mém okolí mají zelňačku všichni!  ;o) A ta klíčová dirka… Já tam vidím jenom takový náznak obličeje, ale ukradla jsem tu fotku někde z netu, takže mě se neptej ;o))Hele.. je to sice pod mou úroveň, ale zajímalo by mě to! Už jsem se ptala jednou a tak, kdo jsi??

  To se mi líbí

 4. no, tak jdu se rozepsat…:DDn začne tak, že vstanu a jdu se dívat na televizi. Pak taťka dotáhne stromek ze zahrady (jakože ho nepokácí, prostě na zahradě ho máme schovaný…:D sice mamka má les od tety, ale ten je vlastně jehličnatý…:D teď z toho musíte být toálně zmatení…proč furt píšu v množném čísle?:D) , já se sestrama (nebo spíš já a sestry to jenom dělají:D) donesem ozndoby a světýlka a takové ty kravinky na stromek a začnem zdobit za doprovodu televize nebo koled nebo ZZ-Topů nebo Matellicy…podle toho, na co máme všichni náladu.:D A pak se začne dělat večeře.:D Já jenom obalím rybu a jdu nahoru se chystat, nebo spíš brouzdat na internetu a pouštět si OST z NBC.:D Pak máma zařve, že je jídlo a já letím dolů. Nejdřív si sníme předkrm (někdy šunkové rolky, někdy tatarák z lososa…prostě na co máme chuť a náladu.:D já mám vždycky větší chuť a náladu na šunkové rolky i když u nich brečm, protože já jenom se podívám na řken a hned začnu mí sennou rýmu.:D) , pak rybí polívku (zelňačku míváme na nový rok:D) a pak rybičku v trojobale a bamborový salát. Pak si dáme kafé (já pomerančový kakao, protože kafé ze srdce nesnáším:D) a nějaký ty připálený perníčky.:D A pak jdeme nahoru a Ježíšek zatím chystá dárky.:D Pak dolítneme dolů, rozbalíme si dárky a pak jdeme k babičce si rozbalit dárky, pak jdeme k tetě Dagmarce (o patro výš, protože teta Dagmarka a babička bydlí v jednom domě, což bych nevydržela, protožee naše babička je strašně vypsychovaná ze všeho náboženství a katastrof a já už jsem se naučila ignorovat její slova a říkám jenom "ehm" a "dobře." a "do Břeclavi":D) a pak teta Dagmarka a strýc Jožka a bratránci jdou k nám a rozbalí si dárky. A pak odejdou a my si třeba pustíme CDčko nebo DVDčko, co jeden z nás dostal. A pak já odkrádluju nahoru do postele a představuju si, jak dojdu do školy v mém zbrusu novém oblečení a budu se chlubit mýma dárečkama.:DToť všo.:D

  To se mi líbí

 5. Zelňačka je divnááá….:D k vanocum patri rybí.. 😛 ja travim stedrej den klasicky na ICQ na notebooku a probiram vanoce a komentuju s 5lidma co se prave deje.. aspon cas do vecere utece rychlejc..:D

  To se mi líbí

 6. Pod mou úroveň zase je na takové dotazy odpovídat:-D Ale když si to přeješ… Jen nevím, co přesně očekáváš. Jméno ti nic neřekne, podobiznou tě nechci děsit, věhlasem se nechci chlubit;-) A už vůbec ne tě (vás) zklamat. Zkrátka obyčejný kluk, který tě občas čte a potkal tě naživo v Lucerně, jupí! Ad fotka-achjo:-( Ale stejně je geniální:-)

  To se mi líbí

 7. Vy jíte zelňačku na vánoce?No mňam!A proč řvete že chcete jíst já bych neřvala.My když jdeme jíst tak s nepřeslékáme ani nenačesáváme jdeme jíst tak jak jsme oblečení.

  To se mi líbí

 8. Nořin malý pomocník: No, viděl jsi mě v Lucerně a tak asi znáš mojí sestru. Třeba jí něco řekne tvé jméno! ;o)Fido: Prd, zelňačka je normální! Rybí polívka… fuj! Teta má zelňačku, česnekovou a mořná i rybí ;o))123a: Fakticky? My si vezmeme vždycky něco svátečního…  A proč řveme? Protože máme hlad! ;oDCapo de tutti Capi: Tak to máte nebytý! V kolik chodíš spát? ;oD Tolik návštěv!

  To se mi líbí

 9. Zvyk zelňačky je odněkud od dědy Slováka od jeho rodičů z Maďarska,o) Takže tak, a nám to chutná, tak to jíme.A Pomocníku můj, vypadne z tebe konečně, kdo teda jsi?

  To se mi líbí

 10. Bude to znít barbarsky, ale Vánoce moc neslavím.  Každý říká, že mě to přejde až budu mít nějakého toho potomka. Zatím ho nemám, tak to nemůžu posoudit. Vánoce jsou dnes  z mého pohledu násilnou komercionalizací zbaveny někdejšího kouzla a tak se mě i lidem postupně odcizují. Doufám, že jednou zase získají svoji pravou atmosféru a tobě přeji u stromečku pořádnou pohodu a vrchovatou hromadu dárečků:)PS: Gratuluji k zařazení mezi blogové  celebrity v interview na blog.blog.cz😉

  To se mi líbí

 11. Ale no tak dámy, skutečně se chcete dobrovolně připravit o to největší z kouzel internetu, totiž anonymitu? Není lepší si představovat nějaký ideál či archetyp a být spokojená, než stanout tváří v tvář (někdy docela kruté) realitě a být zklamaná? Já to tak dělal do té doby, co vás obě zřel na plese. V tomto případě naštěstí realita nebyla krutá ani trošku;-)

  To se mi líbí

 12. My ráno uklízíme, co se nestihlo, v poledne máme k obědu zelňačku, lépe řečeno vařený zelý, který bylo původně kyselý a suchou čočku. Pak sestry a mamka vyrazej k babičce a já s taťkou zdobíme stromeček. To probíhá většinou tak, že taťka nacpe stromek do stojanu, já se na ňho pokusim pověsit ozdoby, taťka mě seřve, že to není vyvážený a přerovná to, zatímco já ověřuji kvalitu čokoládové kolekce na stromeček. Pak se vrátí mamka se ségrama, nachystá večeři, která se zkládá z rybí polévky (zeleninový vývar z těch částí ryby, které normální člověk ani neochutná, převážně hlavy a plave v něm mlíčí a jikry), bramborového salátu a řízků z kapra. Chrmf. Proti rybám nemám žádný námitky, ale musí to chutnat jako ryba a ne jako bahno v trojobalu. Ale proti gustu…Po večeři se jde taťka podívat, jestli už přišel Ježíšek, zazvoní zvonek a my letíme ke stromečku. Pak už následuje zcela tradiční rozbalování dárků, volání babičkám a pohádky. Pětadvacátého jdeme na oběd k prarodičům  v Pardubicích (od nás patnáct minut pěší chůze), kde se koná slavnostní oběd. Přítomni jsou babička, děda, sestry, rodičové, jé , teta a strýc a dva bratranci. Šestadvacátého jedme k druhé babičce, znovu slavnostní oběd a setkání se zbývajícími třemi čtvrtinami příbuzenstva. Takže tak trávim svátky klidu a míru já 🙂

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.