Osobní psycholog?

Psáno ve středu 7. 1. 09
Nejdřív jsem to chtěla nechat jen mezi mnou a mou rodinou, jenže když jsem to dneska z fleku vykecala dvěma holkám ze třídy, proč to neříct i vám a ještě k tomu, když se na to pojí tak skvělý článek?
To tajemství bude brzy prozrazeno a řečeno. Obrňte se a připravte na nejhorší! ;o)
Nevím, kolik procent z věrných čtenářů mého blogu mě zná osobně, ale třeba si všimli, že má řeč není zas tak dokonalá. R říkám divně, Ř špatně a není to úplně tak kvůli rovnátkům, které mám už pátým rokem a ještě tak třicet je mít budu.

Když jsem o tom tajemství, které jsem nakousla, vyprávěla těm dvěma kamarádkám, byly překvapené, že nějakou vadu mám. Vůbec si toho nevšimli a já z toho byla úplně vedle, jak si té hrozné chyby mohly nevšimnout a teď doufám, že je takových víc. ;o)
Jako malá už jsem na logopedii chodila a z lkjsf se stalo l, z l se stalo r a v zc se stalo ř. A tak jsme to chtěli ještě zdokonalit, ale 2x jsme zapomněli na termín a jen jednou jsme se objednali ještě jednou, takže moje logopedování skončilo.
Teď na mě ale vlétla teta, že její prodavačka má manžela logopeda a už asi měsíc k němu chodím. Bohužel jsem vzala logopeda nejen jako logopeda, ale i psychologa. A divíte se, když se vás cizí pán na začátku sezení ptá na školu, kamarády, Vánoce nebo prázdniny? Já se pak rozpovídám a chci povídat dál, jenže on mě pak zarazí a mám dělat tdn, tdnka, tdenýdky a cukddddddddd.
Povídá si se mnou na začátku, protože chce slyšet, jaké to je v normální řeči a veprostřed si se mnou povídá proto, abych se uvolnila a odpočinula. Jenže, to si uvědomuje jen vědomí a podvědomí mi naznačuje, že se mám vykecat a že cizí pán, co si se mnou povídá, není nic jiného než psycholog. Už se nesmím koukat na televizi, podvědomí to bere nějak moc vážně a nechce nechat vědomí normálně a logicky uvažovat.
A tak se na sezení s panem logopedem těším a připravuju si témata, jako když chci něco říct nejlepší kamarádce, napsat do deníčku nebo na blog. Připravila jsem si Cimrmana ve hře Záskok, kdy se právě na konci objevuje TDN a problémy ve škole a s jídlem. On se ptal ale na nějaké trapné hory, tak jsem neřekla nic! ;o(
Můj problém na logopedii je, že se děsně směji. Nejvíce u slova paráda, které mám říkat jako padáda. Bude to asi proto, že, když jsem chodila jako menší na logopedii, asi jsme tam také říkali padáda a pojila se k tomu patrně nějaká vtipná historka, na kterou si vzpomíná ale jen mé podvědomí a dává to najevo. Padáda vyslovit bez toho, abych se aspoň začala křenit, nedokážu.
Dnes do ordinace někdo volal. Slyšela jsem “ …Aha…a kolik mu je?…takhle pozdě?..problémy s ř… ano…“ Tak jsem se pak ptala, kolik mu je. Je mu sedm. Co dělat. V patnácti chodit na logopedii není prostě normální. A za chvíli budu chodit logopedovat v šestnácti!

24 komentářů: „Osobní psycholog?

 1. Ahoj, zaplatpambu jsem tyhle problemy nemela, ale supr, ze to resis: znam holcinu,ktera na to prdela roky a ted je v petadvaceti nestastna, ze ju nechcou nikde jako tiskovou mluvci nebo recepcni nebo cokoli, pac rackuje! A neboj, rovnatka ti jednou sundaj – taky jsem si tim prosla:)

  To se mi líbí

 2. chichi …. přesně to dělal ještě donedávna dělal brácha :D:D No u naší logopedky prababičky, který je 92 a pořád učí!:) Dobrá no…přesně! Tdnka..:D připadala bych si dost blbě v 15-ti..;) když mi bylo 5 let tak mi to bylo celkem jedno:D

  To se mi líbí

 3. Tdnky tdnky si taky pamatuju :)Já jsem chodila dřív, ale pak jsem nějak přestala… A přestože si myslím, že sykavky říkám pořád špatně, tak mě ostatní ujišťují, že mluvím normálně, z čehož mám taky radost :)Možná si toho teda všímáme jen my samy 🙂

  To se mi líbí

 4. Nevadí, nikdo není dokonalý a ono je přece lepší neumět pořádně R než aby ty potíže byly ještě o něco výš, ne? 😀 Mimochodem já jsem taky dost dlouho trpěl tím, že jsem nedokázal vyslovit Ř. Vždycky z toho bylo takové podivné Ž, ale někdy od devíti let se to zlomilo a od té doby mluvím jakštakš normálně  – aspoň co do výslovnosti, s obsahem je to někdy horší XD

  To se mi líbí

 5. No já jako mála taky neuměla ř….myslím! Učila mě to mamka s panenkama, které se většinou jmenovali nějak jako "Řeřicha Řehořová" a tak podobně…a tím sem se to naučila myslím!

  To se mi líbí

 6. Karin: Tak to se máš, že jsi nikdy žádnou vadu neměla. je s tím hroznýho sraní! A já jsem se to vlastně začala zase učit po tom, co jsem zjistila, že ve Španělštině zjistila, že jsou tam dvě r a musí se tam i vyslovovat…Verunečka: Prababičku strašně obdivuju! Chtěla bych někdy být taky taková jako ona ;o) A brácha už tdn nedělá? Už všechno umí? To je trapný! ;oDMuriela: Myslím, že to opravdu nejvíc vadí nám. Ostatní si toho buď nevšimnou nebo si zvyknou, ale znám kluka, u kterého mi jeho řeč vadí strašně… ;o)

  To se mi líbí

 7. Tomáš: Teď jsem zjistila, že kamarádka neuměla říct ž. To mi připadá fakticky divný! A je strašně zajímavý, kolik lidí s tím mělo problémy?! Snad všichni, jak jsem o tom začala mluvit! ;o)Šárka: Že jo! A on se pak diví, že nejsem soustředěná!Jaktože najednou všichni znají moje jméno? Já jsem ho tam psala? Proč mě oslovuje jménem Mrs.NikolinQa :o**, která píše tak supa uža komentík??Kikinka: V Rd? To vůbec nevím! Kouknu a zjistím ;o)A.. ty jsi opravdu neuměla Ř? Ty? Nene! A Řeřicha Řehořová mě dostala! ;oDD

  To se mi líbí

 8. 😀 to je vtipný!! 😀 a na to TDN si vzpomínám a taky si vzpomínám jak sme chodili k blbý logopedce a ta nás učila "r" jako ze si máš ten jazyk ohnout a strcit skoro do krku–no děsný a díky bohu se to máme moc nezdálo tak sme přešli k jiný… ted umím říkat všechny písmenka ale neartikuluju… takže 😀

  To se mi líbí

 9. Na logopedii jsem chodil, neuměl sem řikat r. Ř mi šlo celkem dobře, ale r jsem pořád mrvil. No, tak mi rozřezali jazyk a dopad jsem tak, že r řikám blbě ještě dneska (bude mi osmnáct) a když mluvim, tak artikuluju tak blbě, že mi lidi nerozumí. Nadruhou stranu, umim s jazykem dělat zajímavý a užitečný věci.

  To se mi líbí

 10. 😀 😀 😀 jo ale to je uplne hrozný.. milionkrát za den musím vše opakovat protože mi všichni říkaj COŽE?? 😀 😀 😀 mě to vždycky nasere a budto to zařvu a nebo to už znova neřeknu 😀 😀 😀

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.