Cizina z rodného

Tak jsem si tak uvědomila, jak my nic nevíme o ostatních zemí a jsme v tomto případě až obrovsky povrchní. V USA jsou všichni Američani tlustí, kterým jsou vidět, když se smějí, všechny zuby, ve Francii jsou namyšlení kreténi, v Africe jsou všichni na trzích a smrdí, v Číně pracují všichni v továrnách a v jižní Americe jsou všichni na poušti a se sombrery tam jezdí na býcích po statku. Přesně tak, jak jsme byli vychovaní.
Kde ale vzít ty správné informace, jak to v jiných státech vypadá? „Na internetu“, zní jistě vaše odpověď. Bohužel. Když si zadáte kdekoli Mexiko, všude vám vyjedou hotely a mexické památky. Jak se ale doopravdy dozvědět, jak to tam vypadá? To nezjistíte snad nikde a pak se divíte, že se ve Francii vaší sestry ptali, jestli máme v ČR internet…
Můžete si přečíst nějaké cestopisy, ale většinou začnou tím, že je okradli a pak celou dobu sháněli svoje doklady. Nebo tam píší jen o památkách, což je na 100% úžasné, když tam jedete jako turista, ale jinak? Kdybych si řekla „Česko je nudný, chci jinam“ tak se asi moc podle památek nerozhodnu. Samozřejmě jsou dost ještě neobjektivní, protože to může být bohatý cestovatel, který bude v tříhvězdičkovém hotelu a pak také chudší, který bude v hostelu. Jeden bude hotel vychvalovat, druhý mluvit o švábech. A když to tak čtete, myslíte si, že jsou šváby všude v zemi.
Měla by být aspoň jedna stránka, která by vyprávěla o normálním životě lidí v různých zemích, ale také v různých oblastech. Pokud se toho nechopíme sami a neprocestujeme celý svět, budou pro nás i naše děti vždycky Norové nudní, Rusové hrubí a budeme se navzájem ptát, jestli máme internet.
PS: 3 x 3 = 9! (Kdo uhodne, proč je to tu napsaný, může si koupit čokoládu!)

16 komentářů: „Cizina z rodného

 1. Zkus mi najít někoho, kdo by ti procestoval celou zem a ještě ti o tom hezky napsal do knih, jak to ve světě vypadá.Nevím co říct víc, protože je to pravda. O Americe všichni víme, že tam jsou tlustí lidé a že tma maní Statue of Liberty a hromadu mrakodrapů a Hollywood. Z fotek kamarádů bychom mohli i zjistit, jak si tam ledé žijí. Jak to ale zjistíme o egypťanech, mexičanech a třeba rusácích?! Do jejich zemí se prostě musíme podívat.

  To se mi líbí

 2. tak můžeš začít 🙂 až přijedeš, napiš knihu a odhal nám tajemství té země :)(vůbec si se nezmínila o nás 🙂 myslím, že my jsme pro cizince takoví ti trochu obtloustlí pivemsenalívající knedlíkystlustýmmasempožírající burani z venkova…je to hrozný, co dokážou média a zakomplexovaní turisti)

  To se mi líbí

 3. I když se mi Entropa v budově EP nelíbila tak musím uznat, že trefně navázala na tyto zažité klišé. Člověk, který za celý život nevytáhne paty ze svého domku v České dolině tak má dost zkreslenou představu o okolním světě. Chce to prostě mít zájem se dívat kolem sebe a neposlouchat jen rozumbrady u baru v hospodě. Občas je dobré se sebrat a vypadnout do světa, anebo cestovat aspoň virtuálně po netu. Že to nejde? Nesouhlasím! Google Earth a přidružená knihovna fotek Panoramio jsou skvělým pomocníkem podobně jako například další googlácký produkt – street view. Díky němu si lze "projít" ulice nejen všech amerických měst, ale už i pár míst jinde ve světě. Kdo má tedy zájem nebýt otrokem omezeného pohledu na svět, ten má i doma u počítače spoustu možností.

  To se mi líbí

 4. Holky holky, v neděli ráno jsou v televizi (! ono tak podceňované médium!) objektiv a svět 2009 a tak, a tam o tom docela dost mluví, jak ti lidé žijí a tak… a na internetu je to taky, jenom se musí víc hrabat. ale taky teďka nevim moc kde,o) (jo ale třeba u mě se píše o mallorských lidech!)ds

  To se mi líbí

 5. To už je pokrok, ještě docela nedávno se ptali, jestli tu máme televizi 😀 tu už máme, a pomalu se dozvídáme, že existuje i internet 😛 jde mě na nervy, když se dozvídám, že ani ne moc vzdálení cizinci si o nás myslí, že tu pomalu ještě žijeme na stromech…

  To se mi líbí

 6. Charlie: Kup si čokoládu!Tomáš: To sice představu upřesní,a le stejně nevíš, jestli tam mají internet nebo ne.Nora: Nojono…Klári: Doufám, že začnu ;o))Maartin: Jo, i když srdce Evropy, stejně jsme pro všechny pořád východ…

  To se mi líbí

 7. Ploutvonožec: Pravda, není to ideální způsob, ale každý nemá prostředky na to, aby objel celý svět jen kvůli upřesnění představy a musí se spolehnout na zprostředkované informace.

  To se mi líbí

 8. kája- vždycky mi na tobě vadilo když si říkala jaký sou američani kreténi plus celá amerika a přitom si tam nikdy nebyla a nic o tom nevíš..věc která mi vadila ze všeho nejvíc, když si odsuzovala něco, nebo někoho koho neznáš.

  To se mi líbí

 9. Verunka: Nojo, věc, která ti vadila ze všeho nejvíc. To nasere! ;oDTomáš: Jojo, jenže já myslela hlavně, že když se prostě něco hledá o nějaké zemi, tak nejčastěji tam vidíš památky a katastrofy nebo že se tam narodila sedmerčata, ale nikde není normální život.

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.