Všichni jsou už v Mexiku, Buenos Dias já taky jdu


 • Mexiko – Spojené stát mexické – se nachází ve střední Americe.

 • Na severu hraničí s USA a na jihu s Guatemalou a Belize.
 • Na západě se mohou koupat v Tichém oceánu, kde mají ještě pár ostrovů a na východě a Karibském moři.
 • Sopky tam soptí a mezi nimi je i má oblíbená Popokatepetl, o které jsem ani nevěděla, že je právě v Mexiku.
 • Spojené státy mexické leží v subtropickém pásu. Země se dělí na čtyři výšková podnební pásma. Horká země do výšky 800 m n. m. má průměrnou roční teplotu přes 23 °C. Mírná země do 1700 m n. m. má průměrnou teplotu od 17 °C do 23 °C. Chladnou zemi do 2500 m n. m. s teplotou méně než 17 °C střídá pásmo věčného sněhu. Když ne čtyři roční období, tak aspoň čtyři výšková pásma.
 • Pěstuje se zde palma olejná, cukrová třtina, sisal, kokosovník, kakaovník, káva a kukuřice, cukrová třtina, pšenice, proso, chilli a rajčata.
 • Charakteristickou rostlinou celého Mexika je kaktus (!).
 • Zvířena čítá tisíce druhů, z nichž většinu tvoří hmyz. Velice nepříjemní jsou moskyti, přenášející malárii a žlutou zimnici.
 • Ze Severní Ameriky pocházejí medvědi, vydry, jeleni a srnci, z Jižní pak jaguár, pásovec, mravenečník a množství opic. Žijí zde i dikobrazové, různí hlodavci a mnoho dalších savců jako například tapír.
 • Dále se v Mexiku vyskytuje mnoho obojživelníků a plazů. Největší nebezpečí představují četní a prudce jedovatí chřestýši.
 • Z ptačí říše můžeme jmenovat zase řadu druhů, od maličkých kolibříků až po supy a orly. Nejznámějším mexickým ptákem je však patrně krocan.
 • Střed země se vyznačuje zejména chovem skotu, prasat, koní, koz a ovcí.
 • Při pobřeží s Mexickým zálivem se loví zejména krabi a langusty, ve vodách Tichého oceánu krabi a ústřice.
 • Úřední jazyk Mexika je ŠPANĚLŠTINA s totožnou gramatikou jako ve Španělsku.
 • Mexiko je republika, hlavou státu i vlády je prezident, volí se na jediné šestileté období.
 • Vlajka země je tvořena třemi svislými pruhy. Zleva zeleným (nezávislost), bílým (čistota náboženství) a červeným (jednota spojení míšenecké, indiánské a španělské krve) se státním znakem uprostřed.
 • Mexiko patří k zemím s vysokou gramotností a vyspělým školským systémem.
 • V současnosti je Mexiko zemí křesťanskou – převažují římští katolíci. Setkáme se i s komunitami jiných náboženství jako jsou protestanté, Židé. Většina domorodého obyvatelstva praktikuje kombinaci svého původního náboženství s křesťanstvím.
Částečně obšlehnuto z Wikipedie
Klepete si teď na čelo? Asi všichni máte na srdci otázku, proč to sem ta holka píše. Dává sem snad referát či co? Vždyť je to nuda a je to tulení blog?! Odpovím vám. Dvacátého prvního srpna dva tisíce devět tam totiž jedu a vrátím se druhého července dva tisíce deset. Mě pobavilo psaní data písmeny a ne čísly, ale pro vás, co to ještě neví, je tato zpráva asi celkem překvapivá. Tedy pokud jste pochopili z těch čísel, že tam jedu na 10 měsíců, protože mě by to asi dělalo problém… Rozhodla jsem se však zcela za střízliva a mé argumenty byly tak pěkné, že přesvědčily i matku.
Pro ty, co nevědí, oč jde:
Proč tam jedu? Poznávat novou kulturu a učit se jazyk.
Proč tam jedu teď? Protože se to hodí nejlépe – i když je to celkem na rychlo – a kdybych chtěla jet až na VŠ, mohla bych jen jednou. Teď můžu na střední i později.
Co tam budu dělat? Budu chodit do nějaké školy a bydlet v nějaké rodině, kterou mi agentura přidělí na základě dopisu, co jsem psala, fotek, které jsem posílala, zájmů, zdraví, známek a pod, což jsem vyplňovala do dotazníku.
Přes jakou agenturu to jde? Já jsem si vybrala AFS, se kterou jela i moje sestra do Francie, ale existují i další např. YFU, která je stejně jako AFS nezisková.
Nejčastější otázky:
Proč Mexiko? Chci se učit Španělsky, nechci do Španělska a tak jsem musela do Ameriky. Z velmi složitých výpočtů, ve kterých možná byla i trojčlenka a nejedna kvadratická rovnice, nakonec vyplula Korsika a Mexiko. Korsika se mi líbila mnohem víc už proto, že je míň známá než Mexiko. Bohužel se na Korsiku odjíždělo tak brzo, že bych nestihla tábor, tak proto Mexiko.
Víš, že tam jsou všichni silně věřící? Ano a jsem zvědavá, jak to bude vypadat. Vždyť já znám jen víru v té nejateističtější zemi Evropy?!
Jsi si jistá, že víš, že je Mexiko tak daleko? Ano!
Slyšelas o té mafii, co každý den podřezala jednoho policistu? Ale víš, že jsou tam švábi? Víš, o té obrovské kriminalitě? Všechno vím a je mi to jedno. Kdyby to byla nějaká sakra drsná země, tak by mě tam AFS asi nepouštěla, ne? Budu si dávat pozor, ano?
Jak dlouho se učíš Španělsky? Snad ani nezodpovídat. Jen rok a neumím nic.
Budeš opakovat nebo se vrátíš zpět do té samé třídy? Musím jen doufat, že udělám rozdílové zkoušky a vrátím se…
Těšíš se? Hrozně!
Bojíš se? Hrozně!
Bude se ti stýskat? Určitě!

38 komentářů: „Všichni jsou už v Mexiku, Buenos Dias já taky jdu

 1. ja bych taky strašně ráda na delší dobu do cizí zem (anglie nebo amerika-usa) jenže rozhodně ne v tomhle věku… se divim že ty si ochotná tam jet na rok a že to vlastně napadlo tebe! 😀 ale co mě překvapilo uplně nejvíc??—že si chtěla víc na korsiku ale jenom kvůli táboru sis na jeden rok svého života vybrala tu horší možnost-Mexiko. ale jinak přeju hodně štěstí a rozhodně se nejrřív přijeď rozloučit. =D

  To se mi líbí

 2. Tak, z toho -wiki-článku jsme se uřili asi tak….všechno! 😀 Jinak k tobě! 😀 Já ti tu kriminalitu furt připomínám (a to asi jen proto, že je to jediný, co si ze zeměpisu pamatuju..myslím! :D)  A připomínat ti to budu i nadále! 😀 Ty můj švábe. 😉 A hlavně si tam dej pozor na skok Z MÍSTA_:D ty už budeš vědět, co jsem myslela! :DDD

  To se mi líbí

 3. Takový ty smíchaný pocity těšení a strachu  úplně chápu, měl bych je taky 😀 ale myslím, že tam, kam půjdeš to bude v pohodě 😉 Těším se už teďka na tvoje články z Mexika 🙂

  To se mi líbí

 4. až ti to závidím…jedna známá taky jela takto přes agenturu a byla spokojená…taky někam do Ameriky, sice nevím kam, ale říkala, že ji to stálo okolo 100 000,-…tak hlavně, aby se ti tam líbilo a nebyla jsi zklamaná:)

  To se mi líbí

 5. z jedný strany jsem smutná a z druhý štastná, ted jenom si jednu vybratnevěřila jsem že tam vážně pojedeš protože jsem čekala, že jde oi jakýsi tvůjk ehm střeštěný nápad (neber si to tak osobně;) no jediný co můžu říct: měj se tam krásně

  To se mi líbí

 6. Neskutečná, neskutečná závist :D…ty ani nevíš jak moc bych chtěla někam tam jet…ani třeba ne do Mexika, já bych se klidně spokojila i s jakoukoli jinou zemí, hlavně, že by bylo nějaký dobrodružství x). No každopádně, užij si to :).

  To se mi líbí

 7. Děláš si srandu ??? :-O Tyy jo, hned bych jela. Musim se přiznat, že ti celkem hodně závidím. Vždycky jsem se chtěla podívat někam dál, než do Chorvatska. Máš hold štěstí. Nezapomeň si to tam pořádně užít a napsat nám sem, jak si se měla 🙂

  To se mi líbí

 8. pro autorku-kdyby sis přečetla ten článek pozorně tak bys věděla,že jsem psala reklamy,ale teď už je nepíšu..když napíšeš nějaký koment( např. k menu članku) tak si uvědom co jsem tam psala..je to tam jasně napsané

  To se mi líbí

 9. Yuka: Broučínku, kdyby sis přečetla ten komentář pořádně, tak bys věděla, že jsem to nepsala já, ale někdo, kdo viděl tvojí reklamu na mém blogu. Když napíšeš nějaký koment (např. k jinému blogu), tak si uvědom, co tam někdo psal. Je to tam jasně napsané.

  To se mi líbí

 10. Původně jsem ti tady psala děsně dlouhej komentář, že se bát švábů ani šíleně věřících lidí nemusíš, ale pak se to porouchalo a celej mi zmizel bůhví kam 🙂 Takže to zkrátím… Mexiko je hrozně, ale fakt hrozně ovlivněný turismem. Vím to, sama jsem to viděla i v těch nejzapadlejších koutech státu. Všude jsou turisti, všude jsou stánky pro turisty a většina lidí na turisty spolíhá a vydělává tak. Po pravdě mi občas i bylo líto, že tam chybí taková ta původní krása s kulturou. Ne že by tam kultura chyběla, ale spíš už to vidíš jako "atrakci" a to je škoda 😦

  To se mi líbí

 11. Ahojky, dlouho jsem sem nepsala žádný komentář, ale pravidelně sem stále chodím 🙂 Já bych se bála jet zrovna do Mexica, já bych brala radši výlet někam v Evropě. Já se snažim dohodnout s rodiči, že bych chtěla jet na trimestr do Velký Británie, ale nevim no 😀 Tak se zatim měj Ahoj

  To se mi líbí

 12. Hm, byla bys teda odvážná, kdybys tam odjela i přes tu prasečí chřipku, já bych to neriskovala… ale třeba tam, kam bys jela ti nic nehrozí… ale tak jasný, rodiče se bojí… znám to.

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.