Dobrovolník je slovo složené ze slov dobro a vůle

Kvůli tomu, že chci být instruktorka na táboře (posledních pár míst volných!!), chodím na školení, abych dostala papír, že můžu pracovat s dětmi. Je toho moc a strach, že zkoušky pokoním je veliký. Budou za 5 dní a vzhledem k tomu, že o víkendu budu zaneprázdněná, přešla jsem na intenzivní učení už teď. Vzpomínala jsem na všechny věci, které nám přednášeli, sehnala si papíry, které nám rozdali, podívala se do zápisků, které jsem si napsala a hlavně přečetla již půlku příručky, kterou nám dali. Ležím v tom, mlátím se do hlavy a říkám si Proč já to vlastně dělám?, což nám bohužel objasnili snad v první kapitole. Z dobré vůle, protože chceme děti něco naučit a chceme, aby měli stejně dobré zážitky jako my. Ach jo.
Začala jsem tedy číst. Co všechno musím udělat proto, aby mělo každé dítě dobré vzpomínky? Aby se nenudilo? Co udělat, když zlobí? Co udělat, když nic nedělá? Jak být dobrým vedoucím? Pozor, já – cítící se pořád jako dítě – budu vzorem, budu mít možná i autoritu a to, co řeknu, na ty malý smrady bude mít celoživotní dopad! Pak přichází první pomoc. Aha, takže budu muset dávat pozor, jak se před děckama zachovám a budu mít taky moc velkou zodpovědnost. Když se něco stane, zápis v trestním rejstříku mě možná mine, ale to, že jsem těžce poznamenala dítě, ve mně bude na furt. Fajn. K tomu se samozřejmě vztahuje bezpečnost a ochrana zdraví dítěte, která předchází úrazu a výčitkám a nakonec přijde na scénu i mnoho hnusných nesrozumitelných zákonů a paragrafy a čísly, které vidím poprvé a kterých se bojím.
Najednou si vzpomenu na matku, která dělá zdravotní sestru a je – jak ona s oblibou říká – pořád jednou nohou v kriminále. Mohla by dělat sekretářku za stejné peníze a možná i za víc, ale ona radši každý vstává s tím, že možná dneska někoho nedopatřením sprovodí ze světa. Práce ji baví, nechá si na sebe zvracet ze své vlastní vůle a myje zadky i předky s potěšením. Má dobrý pocit, pomáhá.
Lidé jsou zvláštní. Jak jde čas, dobrovolníků je stále míň. Ale jsou. Proč? Nepochopitelné!

12 komentářů: „Dobrovolník je slovo složené ze slov dobro a vůle

 1. Neboj, už takovou zkušenost mám za sebou a zatím jsem nikho ze světa nezprovodila. Ačkoliv jsem k tomu párkrát neměla daleko;o))Důležitý je mít chladnou hlavu a nepanikařit!:)

  To se mi líbí

 2. Jé já bych taky klidně dělala instruktorku na táboře. Jen do té chvíle, než by mě ti haranti odrovnali :-D.. Já si myslím že by mě spíš považovali za "kámošku" než za autoritativní vedoucí. Ale snad se ti to povede a nic se tam nikomu nestane.:-) Pak určitě napíšeš že? Jaký to bylo.

  To se mi líbí

 3. Opakem dobrovolníka je nevolník že? 😀 Ano takových lidí je málo, ale jsou a zaslouží uznání. 🙂 To seš docela torufalá se pustit do něčeho takového. 🙂

  To se mi líbí

 4. Rozhodně velká odpovědnost. Stačí mi doma jeden bratr o dost mladší mít dalších několik capartů na krku tak fakt nevim. Rozhodně přeji ať dáš ty zkoušky.

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.