Cómo vivir en México

Další mexické poznatky:
V celé latinské Americe se ve španělštině nepoužívá vosotros jako 2. osoba čísla množného, ale ustedes, které se používá pro vykání.
Mexičané jsou nedochvilní. Ale ne nedochvilní, jako známe z Čech čili 5 minut zpoždění. Tady je normální, že se dohodnete na 5 hodin, přijdete tam v 5:20 a ještě 10 minut čekáte na prvního, co tam přijde.
Prší tady vařící déšť a bouřky jsou tady v období dešťů časté.
Polovina Mexičanů ví, kde je Česko!
Matky koukají v televizi pouze na telenovely, děti a studenti pouze na americké (ty nejameričtější) filmy a otcové na sport. Já jsem ale našla kanály s BBT, 2 a půl chlapa, Přátelé, Máte doma uklizeno? atd. Šikovná dívenka!
V každé domácnosti je televize velikosti mého pokojíčku v Čechách.
Jsou tady palmy!
V Meridě je strašné a krásné ticho. Mají tu domy nejvyšší 2 patra (kromě nemocnice a banky). Mají tu 2 a půl obchodního domu a všude nás dováží rodiče.
Nesnáším slova, která mají více významů. Slova jako pasar nebo llevar.
Stravuju se úplně nejvíc hnusně. Pořád chipsy, tyčinky, cola a hamburgery.
Všichni zítra musíte do Burger Kingu! Poprvé jsem měla hranolky, ve kterých jsem opravdu cítila brambory a v hamburgeru mi chutnala cibule!
Chci bruslit na ledu! Jenže nikdo jiný nechce. A když chce, tak je hrozně pomalý…
Mexičani a patrně všichni, co mluví španělsky, nemají skoro žádné dabované filmy. Titulky všude!
Komáří jsou ty největší svině, co existují.
Má rodina mi v neděli vesele řekla, ať si dávám pozor na hady (bienvenida, Anet!) a potom mi veseleji řekli, že měli jednou jednoho hada doma. A pak ještě mimochodem dodali, že tu jsou škorpioni. Ale to nevím, jestli jsem dobře pochopila, protože jsem byla přesvědčená, že škorpioni žijí jen na poušti u Tutanchamonovi hrobky v Indiana Jones.
Rovně se řekne recto. Nikdo se tomu nesměje, asi se nikdy neučili latinsky a nikdo z nich nestudoval medicínu.
Taška se u nich řekne mochila [močila], což znamená, že močí naprosto pořád.
Byla jsem poprvé v katolickém kostele. Je neuvěřitelně moderní, bohužel se v něm ale nesmí fotit. Jsou tam dřevěné lavice a mají odklápěcí klekátka. Písně nemají tak óóáá jako my, ale mají do toho bicí a kytárku! To vše se ozývá ve velké hale z repráků stejně jako hlas toho pána, co si teď nemůžu vzpomenout, jak se jmenuje. Má na sobě zelené pončo a pod tím bílé šaty, jako u nás, akorát jiná barva (hádám). Obřad je plný vstávání, klečení, poslouchání, písní, říkání věcí, pokřižování se a dalších věcí, na které jsem s překvapením koukala. Třeba když na konci obcházeli s košíkem a vybírali peníze. Jak milé, ať žije víra, ať žije Ježíš!
Ty pálivé sladkosti jsou opravdu hnusný! Bohužel na ně narazíte všude. A nemají tu 3BIT!
Když jsem v Česku šla kupovat nějaké oblečení, většinou to bylo něco, co jsem již nutně potřebovala, protože jsem nosila 3 týdny jedno triko. Pečlivě jsem vybírala, prošla několik obchodů, porovnala ceny a to, jak mi v tom jsou vidět prsa a rozhodla se s pocitem, že to budu nosit dalších 15 let. Tady moje bohatá rodina nakupuje tak, že vejdou do obchodu, vezmou si 30 věcí do kabinky a 20 z toho koupí, pak dají do skříně a s cenovkami jim to tam visí až do tý doby, co jim to není malé nebo už se to nenosí.
24 hodin denně mi smrdí nohy. A to ikdyž si je umyju. (Počítám s tím, že tuto informaci ocení 5% mých čtenářů)
Už jsem psala, že mi začali trochu chutnat tortily? Myslím, že ano. Ale toho nikdy není dost, překvapení, že chutnají jako podrážky z bot, bylo veliké.
A jsem už asi týden ostříhaná.
A propadám ze všech předmětů včetně výpravné výchovy. Ale dneska jsme poprvé měli ve škole konečně španělské hodiny!
Meridská nemocnice voní úplně jinak než naše a je parádně moderní.
A nakonec nejdůležitější: Je mi vedro a končím. Doufám, že jsem se vám líbila.

14 komentářů: „Cómo vivir en México

  1. Chytla jsem šílený záchvat smíchu u óóáá xDDDDDD to jsem nemohhla! KOukej se mi vyfotit ostříhanče! 🙂 Přivezeš mi šp. tortilu?? děkuji! 🙂 Smrdí ti nohy? Mně se začaly potit ruce, taky paráda! 🙂

    To se mi líbí

  2. Tuleň: a jo, a já si pořád říkal, proč mi říkáš, že si protiřečím 😀 Já myslel NEdabovaný, příště se musím vyjadřovat přesněji a hned napoprvé 😀  To je divný…tak to vystavení cizímu jazyku asi funguje jenom u skandinávců 😀

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.