Siempre – como se vive alla

Dlouho jsem nepsala a neumíte si představit, jak mě teď děsí to, co se mi děje. Můj internet počítač je totiž v tuto dobu hendikepovaný tím, že nemá internet, takže používám sestřin s mexickou klávesnicí. A teď, jak jsem začala psát na mém, jsem zjistila, že píšu y a z obráceně a dělám vykřičník úplně někde jinde! K tomu ještě se mi nehorázně pletou písmenka a jistě se objeví i nějaké strašlivé gramatické chyby jako třeba „mislím“, které jsem napsala sestřenici v mailu. K blití. Omlouvám se.

Ano, je to tak. Jsem tady 3 měsíce a den (u vás už dva) a už neumím česky. Problém je ale ten, že teď neumím ani česky ani španělsky, takže se řadím do vysokého procenta analfabetů v Mexiku.

Měla jsem nějaké moc zábavné problémy s mou kreditní kartou a tak jsem se chystala volat do ČSOB, aby mi řekli, o co jde. Těšila jsem se! Konečně si pokecám s někým, kdo mluví stejnou řečí, ale co se nestalo? Vůbec jsem nemohla mluvit! Místo ano jsem říkala si, strkala de všude a nemohla vysvětlit, jaké přesné problémy mám. A pořád tady jako kretén píšu y místo z a 1 místo ! !!!!


A teď se objevila i nová více veselá věc. Víte, že španělsky se čte j jako ch? Už ano. Já jsem si chtěla do mého malého sexy slovníčku poznačit, jak se řekne důchod, ale místo toho jsem napsala důjod! A to už je zlý!

Také jsem přemýšlela a rozhodla jsem se, že čeština nemá normální gramatiku a je naprosto nemožné se ji naučit anebo snad i pochopit. Má miliony tipů skloňování, časů, vidů a dalších věcí, které jsem již zapomněla, jak se jmenují, protože jsme měli ve škole už jen literaturu! Ani nevíte, jak jsem ráda, že už česky umím a nemusím se to učit. No, i když pořád nevím, jak se skloňují lupy…

Jinak pokud jde o španělštinu, rozumím mas o menos (plus mínus) a mluvím taky tak nějak. A vůbec nedávám nic francouzsky! Tento jazyk jsem se učila 4 roky a teď si nevzpomenu ani jak se řekne děkuju.

Když už jsme u toho jazyka…. Dělají si tady ze mě neuvěřitelnou srandu až mě to snad i uráží či co?! Za prvé to, že neumím říct rr, což je bohužel ve španělštině moc důležité a mají to v každém druhém slově a za druhé můj super český přízvuk, který jsem se pořád nenaučila přebít španělským. A teď si představte to, jak divně mluvím normálně a když to zkombinuju se španělskými super akcenty, tak z toho pak vyjde to, že naprosto všichni se mi tlemí a napodobují mě a sestra Mariana (žijící v D.F. (Mexico city)) mi říká Bláncá, protože má nádhernou kočku úplně bílou a když jsem s ní mluvila po telefonu, první věta byla „Como esta Blanca?“. Tak teď jsem Blanka a nemá to co dělat s mou pletí.

S pletí se to má tak, že tady patřím do středu. Je to tu úplně jiné než v ČR, protože tam jsou bílí, normální, snědí a víc snědí většinou ne moc oblíbení. Tady jsou snědí, víc snědí a negro, které ale neznamená černý jako černý ale černý jako poločerný. Když jsem jim řekla, že mi nadávali na prvním stupni do černochů, tak jsem je pak musela sbírat z podstolu jak se smáli.

Také tady mají jen dvě barvy vlasů – hnědá a černá. Když viděli fotku mé blonďaté kamarádky Verči v mé peněžence, vykulili oči a zeptali se, jestli je to přírodní. Také jsou tady jen 2 typy vlasů, rovné a super točité, s kterými je největší sranda, ale jim se nelíbí a dělají psí kusy a tím, aby se netočili. To ti budu vyprávět, Klári.

A k těmto charakteristikám Mexičanům musím ještě dodat jednu super důležitou věc! Všichni, naprosto všichni jsou tady super malí. Vím, že to píšu už podruhé, ale nechápete, jak moc jsou malí! Koukněte se na moje fotky. Mně říkají, že jsem hrozně vysoká a opravdu tady jsem vyšší než skoro všichni! A v sobotu jsem se moc pobavila, když mi Mariana řekla, že bych měla zkusit být modelka, že jsem na to dost vysoká. Tentokrát jsem se skácela pod stůl já! No chápete to? Tak ale proč ne, začnu karieru modelky tady, jsem si jistá, že bych měla úspěch, protože jsem super vyhublá a vypadám jako kdybych se už s anorexií narodila! Ale teď je problém, že nevím, jestli už jsem s tím sem přijela nebo jsem se stala kostlivce až tady. Další moc veselá věc je, že jsem teď zjistila, že mám na svých tenkých zlomených párátkách (ruce) svaly, které mě upřímně dost děsí. Bojím se, že se vrátím jako muž.

Teď ale vysvětlit, proč si myslím, že jsem zhubla a proč si myslím, že tady nemám šanci udělat ze sebe svou sestru. Protože tady jedí jako PRASATA! Neuvěřitelné! Jak moje biologická matka (haha) pořád drží diety, tak vím o zdravé výživě takřka všechno a tady to sakra vůbec nevypadá jako někde, kde by se mohlo jíst zdravě. A že nám v Evropě pořád nutí, že velká snídaně, svačinka, polooběd, svačinka a maličká večeře končící v nejpozději v šest hodin protože potom už by se nemělo nic jíst? Tak tady mi pořád říkají, že pro Mexičany jsou snídaně hrozně důležité, já jsem zatím ale skoro nejedla nic jiného než cereálie nebo jablko, které ve spěchu sním v autě cestou do školy. Ke svačině si můžete koupit ve škole v cafeteria pizzu, tacos, salát, párek v rohlíku, chipsy, čokoládu a všechno nejvíc nezdraví (nemám proti tomu nic, ale rozhodně by se to nemělo jíst každý den, že), oběd kolem třetí hodiny nebo později podle toho v kolik se vrátí kdo domů. Oběd je většinou největší jídlo. A potom je večeře. Tedy potom nemyslím potom, ale spíše dlouho potom. Večeří se totiž NEJDŘÍV kolem deváté hodiny. Je ale naprosto normální, když večeříte v jednu.

A můj žaludek se proti tomuhle vzbouřil. Mně by to bylo jedno, ale on si neskutečně stěžuje! Můžu jíst jenom maličko maličko a připadám si pořád jako nějaká debilní anorektička… Ale co se stalo? Pamatuju se, jak jsem v pizzerii sežrala celou tu velkou pizzu a teď sním dva tři kousky a už nemůžu víc. Ale proč? Nehorázně mě to štve, protože mě jíst opravdu hrozně baví a chutná. A ještě k tomu mám strach, že dopadnu podvyživeně jako moje matka. Nebo nějak jinak a podobně protože tady jim jako prase! Špatně špatně špatně!!!


To jsem se zase jednou rozepsala, kdo to má pak číst. Tak již končím a doufám, že zase něco podobného přijde, protože mě neskutečně bavilo psát tento článek.

15 komentářů: „Siempre – como se vive alla

 1. Výborný článek, moc jsem se nasmála! jsem ráda, že už se ti to plete, je to docela brzo, ale měla jsem strach, že to u tebe nepřijde… jedna francouzska mi psala z Kanady, že po třech měsících pořád anglicky ani prd a přemejšlela pořád ve francouzštině, a ona tam byla jenom na 4 měsíce… Nicméně ty francouzsky umět nemusíš, stačí španělština!!! (ačkoli ta francouzština pak půjde sama,o)

  To se mi líbí

 2. zdravím ze Špasnělska….naprosto naprosto naprosto s tebou ve všem všem všem souhlasim !!!!!!!!!!!!! sem nejvyssi co to jde..nastesti nejakej ten kluk je torsk uvetsi ale jenom trosicku :D:D:D …jidlo…ted teda se cpu jako blazen vicemene ale furt jim min nez oni ..ale prvni dva mesice sem nemohla pozdrit nic nic nic …no presne jako ty… !!!!!!!!!§ je videt ze je to spanelsko..a "vecere" v jednu je na dennim poradku…kterej blazne by jedl por la tarde xD

  To se mi líbí

 3. A tipy skloňování mě dostaly 🙂 No zkus si v čr při 30C vedru dát svíčkovou se šesti a pak jít něco dělat …  Bejt blond modelka, tak seš ve vatě a ani nebudeš muset úplně dobře španělsky, ne?

  To se mi líbí

 4. To jsem si zase početla! Jestlis ještě zhubla, tak jdu koupit lupu, protože budeš neviditelná, což se ovšem v současné době o matičce říci nedá.

  To se mi líbí

 5. No taky jsem se nejvíc nasmála, asi jako vždycky. Opovaž se hubnout, už i tak se za mě můžeš schovávat.. to bych tě pak nenašla :DDDD .-*

  To se mi líbí

 6. Nora: tady je to divny, moc nepouzivaj deber, ale vic tienes que a ja tomu porad nerozumim, protoze my pouzivatme byt a infinitiv jenom kdyz mame neco udelat… 🙂

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.