Sistema de calificación en las escuelas mexicanas

Vážení a drazí. Jsem tu zase a tentokrát jsem nechala prdy doma a představím vám stejně zajímavou věc jen poněkud složitější. A to školní systém.
Mexičané mají jakžtakž jesle – zapomněla jsem, jak se jmenují, školky – kinder, první stupeň – primaria – a druhý stupeň – secundaria – mají rozdělený do dvou škol a ne jako my jen v jedné. Pak jdou na prepatoria, kde jsem teď já, čili střední škola, která je většinou na 3 roky a pak se vmetou na universidad.
Nevím, jak je to v jeslích a ve školce, ale na primaria, segundaria a prepa musí mít uniformy. Většinou jsou to nepěkné ty, co známe z amerických filmů, já mám ale jen červené tričko a k tomu své jeany. Spolužáci jsou šťastní, já nešťastná, protože bych si bývala přála radši pořádnou uniformu jako z Gilmorových děvčat.
Zde jsou mnohem mnohem mnohem lepší soukromé školy. Já jsem tedy na soukromé, ale intercambiové to neplatí. Normální cena je ale 3 000 pesos za měsíc. Prsos jsou hodně podobné koruně, jen o něco slabší, takže to může být tak 4 000 korun, odhadovala bych.
UVM, jak se má škola jmenuje, je superinternacionalní. Je ve Španělsku, Švýcarsku, Francii, Anglii, Řecku, Číně, USA, Austrálii, Costa Rice, Panamě, Honduras (kdo ví, co to znamená…), Ekvádoru, Chile, Peru, Brazílii, Kanadě a Německu. Je to smíchaná prepa i universidad. V Meridě, ve městě, kde teď žiji a studuji, je UVM pouze 2 roky. Moje budova (budovy) jsou pěkné a nové, už mám fotky jen čekají až budeme mít wifi.
Ale již nechám vychvalování mé školy a přejdu ke známkování. Nemůžu ale říct, že to, co vám sem napíšu je jisté, je pravda a platí pro celé Mexiko a pro celou prepa tady. Kdo ví, co jsem pochopila…
My máme semestry. Škola nám začala 17. srpna. Každý měsíc se píše jeden větší test z toho, co všechno probrali, odevzdají se všechny úkoly a referáty (a že jich mají! Ale všechno se opisuje ve škole anebo stáhne z wikipedie a vůbec nevíš, o čem to máš. Jde jenom o to nebýt líný a odevzdat to v termínu. Což je u mě nadlidský výkon, protože mé čtvrté příjmení je lennost). Učitel, kterému se někdy vyká, někdy tyká a říká se mu křestním jménem, mává se na něj v cafetería a normálně se s ním kecá, to vyhodnotí a dostaneš známku. Předtím řekne, co má jakou hodnotu, aby to dohromady dalo 100 puntos. Například test 50%, úkoly 10%, referáty 20%, aktivita při hodině 10%, práce ve skupině 10%, při čemž třeba máš z testu 48 bodů, úkoly za jedna, takže 10 bodů, referáty 5, protože jsi odevzdala jen polovinu, aktivita 5, práce ve skupině 10. 48+10+5+5+10=78, což se rovná, že na měsíční vysvědčení sacaste 7.8, což je u nějakého učitele 7 a u nějakého 8. Za jeden semestr máte tři tyto „malé vysvědčení“, které se na konci sečtou. Abyste extento, což znamená, že již nemusíte psát další testy a můžete si jít domů válet šunky, potřebujete 27 nebo více bodů. Nejvíce logicky můžete mít 30.
Pokud máte míň než 27 a víc než 21 entonces como así 21<x<27, jdete ordinario, což znamená, že v den, kdy vám řeknou, že máte psát test, z kterého jdete ordinario, přijdete našprtaní do školy a prezentujete (píšete) test z celého semestru, což je asi jako naše pololetní písemná práce. A teď nevím, jestli rozumím dobře, ale myslím, že ty body, které dostanete z této práce, se vám nějak zprůměrují do celého vašeho hodnocení, a když vám to dá méně než 21, píšete zase extraordinario, které jsou až na konci ledna. Ale kdo ví, možná, že se nestane nic.
Jak jsem tedy napsala, když máte méně než 21 (prům. 7 za každý parcial – když máte míň, říká se, že reprovaste, což je něco jako propadnout), píšete extraordinario, což je jako ordinario, ale v na konci ledna a když to nedáte, myslím, že opakujete semestr.
Mně už skončila škola. Už ve středu. A začíná až v únoru. Takže vy mi závidíte mé krásné dlouhé prázdniny. Já ale tak šťastná nejsem. Protože nevím, co budu dělat. Aspoň, že přijedou sourozenci na Vánoce, mám je strašně ráda a je s nimi vždycky hrozná sranda. A také se plánuje týdenní výlet do Mexico city.
PS: S mým trávicím systémem je znovu vše v pořádku. Den potom, co jsem svůj problém zveřejnila na blog a uznala ho jako problém, jsem začala jíst jako prase, pořád a všechno. Jako doma. Que bueno.

8 komentářů: „Sistema de calificación en las escuelas mexicanas

 1. Kájinko, chápu dobře, žes nepropadla??? To teda smekám!!!! A gratuluju. Líbí se mo to víc, než český systém, který je o nervy. Pus, i

  To se mi líbí

 2. Teda ty prázdniny ti závidím, nám teďka začíná ten největší záhul a do toho se ještě motají věci kolem přihlášek na SŠ, každej se víceméně snaží aby úplně nevyhořel a ty si tam užíváš sluníčka a prázdnin:) No to je teda spravedlnost:) Ale jo, přeju ti to;)

  To se mi líbí

 3. Je to zvláštní, a zajímavý. Uplně jiný než u nás.. Ale nemyslím, že je to nejhorší. my píšem jenom písemky a žádná aktivita v hodině nebo ukoly se nepořítaj. Škoda, hodilo by se to:D

  To se mi líbí

 4. Zjistila jsem, že pojmy jako extraordinario a tak mi dělá větší problém, než jsem myslela :DDD musela jsem se soustředit abych to vůbec rozlouskla 😀 A každej systém na jiný škole má něco do sebe … 🙂 😉

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.