México México, sombrero grande, corrupción!

México je nebezpečné. To říkají všichni. Jak si tu nebezpečnost představujeme? Pokud se mohu brát za průměrného Čecha, znamenalo by to, že nebezpečnost znamená, že vám ukradnou všechno, co máte u sebe včetně pětikoruny bezpečně schované pod vycpávkou v podprsence ještě před tím, než vyjdete z domu; jednou za čas po vás hodí chuligáni dlažební kostkou a stane se, že vás někdo v parku za keřem chytne a znásilní. Takže jako v Česku, ale vynásobené dvojciferným číslem.
Co se ale nestalo. Poslouchám zprávy, poslouchám rodinu, poslouchám kamarády a začínám na to koukat trochu jinak.
Matku se sestrou a bratrem v autě zastavili nějací muži, bratrovi a matce dali pistol k hlavě a řekli „Táhni a dej mi auto“. Bohatou sestřenici mé matky unesli a chtěli po rodině peníze, před pár dny někdo střelil do hlavy fotbalistu v klubu, žije, a teď mi říkají kamarádky, že naše hodně dobrá kamarádka v Meridě má otce pracujícího s drogami, v Cuernavace před pár týdny zastřelili asi 30 lidí v kauze s drogami.
A já si říkám jak? Jak se to stane, že v Mexiku se dějí takovéto věci… Proč jen pár kilometrů od USA, kde vám neprodají alkohol bez občanského průkazu ani, když je vám 70, můžete pít už od 14? Bueno, nemůžu říct, že tohle by mi nějak vadilo, že. Ale není zákon zákon? Když se takhle zeptám ve španělštině a někdo z Mexikánců mě uslyší, hodí na mě pobavený výraz a řekne „Ale tady jsi v Mexiku!“.
Můžeš tady dělat naprosto, co chceš, i přes to, že je tady asi víc policistů, než v celé Evropě vůbec. Buď tě nevidí anebo tě vidí, něco ti řeknou, pak ti řeknou cenu a hotovo. A není to cena jako v Čechách pár tisíc. Je to cena dvou stovek. Korupce je tady obrovská. Ale ne obrovská, jako to známe my. Obrovská je OBROVSKÁ.
Když jedeš autem, obvykle bez pásu, se třemi promile v alkoholu nebo bez – equis! Je to jedno!. Jezdí jako prasata. Z pruhu do pruhu, přes jednu rovnou čáru nebo přes dvě (?!?!?), červená, zelená nebo oranžová, stopka nebo ne, 80km/h nebo 190km/h, naprosto nedůležitý! A pak se diví, kolik mrtvých a kolik zraněných je na silnicích. V jednom dnu jsem jednou viděla 4 bouračky! Ale dobře, že tak, protože kdyby se takhle nezabíjeli, už by se asi do tohoto státu nevešli, každý se svými sedmi dětmi. Fakt byli překvapení, když jsem jim řekla, že dostáváme od státu peníze za to, že si uděláme dítě a že ho udržujeme při životě. A co jsem já pochopila, tak prý ani nemají důchody. A znáte to, že je vám 15 a hned si běžíte pro občanku a když ji ztratíte, tak si ji musíte obstarat co nejrychleji? Tady mají reklamy na to, aby si šli pro IFE, čemuž tady tak říkají a je to od 18 let. A slogan reklamy je „IFE potřebuješ na to, abys šel k volbám. Jdi k volbám.“. Myslím, že kdyby neměli volby, tak by si to ani vyzvednout nešli.
Politika je na tom asi stejně jako policie, akorát že jim stát dává víc peněz, takže s těmi penězi, co dostanou bokem, můžou dát svým dětem pěknou kariéru třeba ve fotbalu, kde jsou v Mexiku asi nejlépe placení fotbalisté na světě, ale slyšeli jste o mexickém týmu někdy něco? Že by nikdy nic nevyhrály? Ale jak je možné, že mají tolik peněz? Tady seš v Mexiku!

Viděli jste, četli jste, pochopili jste, jak žije moje rodina. Několikrát jsem řekla, že jsou kurva (perdon) bohatí. Mají jeden dům v D. F., druhý o velikosti toho prvního v Meridě s bazénem, dvěma patry, zahrady, místa pro auta, obří kuchyní atd. a pronajatý byt v D. F., 3 auta a všechny tři děti na soukromých a hodně dobrých a drahých školách. A tak se nedivte, že jsem si říkala snoby jedni hnusní přebohatlí budou patřit mezi tu nejvíc vysokou vrstvu a co mi řekla sestra? No, v Méxicu my jsme tak střední. Střední maličko možná střední trošku víc nahoře. A mě vyskočilo obočí na strom. Říkala jsem si; Kecá, jenom nechce, aby vypadala tak snobsky., ale pak si říkám Ty kráso, vždyť já znám jednu holku, co její dům vypadá spíš jako hrad a viděla jsem mnohem víc domů, co jsou ještě maličko větší než hrad. No manches!

A víte co? Tady se žije jinak. Domy nejsou tak drahý a to, podle čeho jsem já usuzovala, že jsou tak bohatí jsou ty naprdvěcičky, co jich mají tolik. Ale to jsem ještě nevěděla, že tady se na ně dává tak velký důraz. Na ty naprdvěcičky, které slouží na chytání prachu, ale dům pak vypadá tak pěkňoučce!!! Za ty prachy, co jste do těchto věcí dali, by se dalo koupit pěkné rodinné auto, ale radši koupím novou krásnou ozdobnou konývku velikosti slona na zahradu!!! To jsem se zase nechala unést…
To se omlouvám. Asi jsem prostě jenom zaujatá. Vypočítala jsem, že moje sestra Mariana dala něco přes 207 070 pesos (300 000kč) jenom za oblečení nebo ozdobné věci na sebe. Ale tohle je samozřejmě extrém, který bych sem neměla psát, protože s tím, co tu chci říct, nemá nic společného, protože se to týká patrně jen mé rodiny. No, v každém případě za tyhle peníze by se bez problému pořídilo moc pěkné ojeté auto vypadající jako nové.
Věci se mají tak, že je hromada hromada hromada lidí pracuje skoro zadarmo. To, že rodina má někoho, kdo jim uklízí, neznamená, že je superbohatá, jak jsem si myslela. Takové muchache (čtoucí se s dvěma č, por favor) se platí tak dvě stovky za den. Za den znamená celý den. Yoya, co s mojí rodinou žije už 13 let, uklízí, žehlí, vaří, pere, žehlí rodinné vztahy, nakupuje, vozí děti do školy (v taxi, které se platí od kilometru a je strašně levné), vzbudí se v 6, jde spát ve 12, aby dokončila přání všech, co chtějí večeřet a volno má jen v neděli a to ještě k tomu musí udělat snídani, takže odchází tak kolem 10 hodiny ranní a musí se vrátit před devátou. Dávají ji 3 000 pesos (4 359kč) za dva týdny nebo za 3, jak si vzpomenou, což při použití kalkulačky a počítání s tím, že jí to dají každého dva a půl týdne, vám vyjde na 20 pesos (29kč) na hodinu. Což teda není tak strašný, tak jsem čekala, ale strašný to rozhodně je a v Česku by se to již považovalo za otrokářství.
A tak se ptám, proč to ty lidi dělají? Co z toho mají? Ale když se takhle zeptáš Mexikánce, odpoví ti, že protože potřebuje jíst.
Jsou lidi, co prodávají všelijaké věci podél silnic. Čekáte na červenou a oni prochází kolem s nabíječkami, oloupanými pomeranči, fontánkami, zapalovači na plynový sporák, mobily atd. Nebo jsou to lidi před restauracemi v obleku hot dogu a lákají vás na jídlo nebo rozdávají letáky. Jednou jsem se takhle zeptala matky, kolik za to asi dostanou a ona, že za den něco kolem stovky, dvou. Na to bych se já jim rozhodně vysrala. Ti, co prodávají na plážích oblečení a jídlo…. Nebo jsou ti, co myjí auta, děti, co vám nutí koupit náramek a když ne, jsou moc hrubí a otravují tě tak dlouho, než ho koupíš. Jsou to lidi, co křičí na zastávce autobusů, který kam jede a že rychle vystupujte, nastupujte! A prý že jim dávají peníze – dvě, tři pesa – řidiči autobusů. Proč má Mexiko lidi, co ti natankují? A když je požádáš, tak zadarmo zkontrolují motor, dofouknou pneumatiky, umyjí přední sklo…. Proč mají lidi, kteří vám na parkovišti ukazují, kde je volné místo a pak vám ukazují, jak zaparkovat? Ti, co vám dávají nákup do tašek v supermarketech (což jsem teď slyšela, že to chtějí dělat Romové na Slovensku). A nikdo je neplatí, všechno to mají jen z dýška. A kolik to může být? A samozřejmě ti, co se mají nejlíp, jsou ti, co žebrají. Jednou mi kamarád řekl, že si vydělají za den někdy i 300 pesos. Co to je za zemi?
A divíte se, že nemají vtipy o policistech? Že si nestěžují na kvality silnic a na silničáře? Že si ani nestěžují na politiku? Kdo by si stěžoval na tak banální věci, když se musí starat o to, aby měla rodina na Vánoce aspoň kus krocana. Ale jsou šťastní. Co to je za zemi? Jak funguje?

20 komentářů: „México México, sombrero grande, corrupción!

 1. Jak tak čtu, co všechno je taky jinde možný, zase se dostávám k tomu, že lidi si u nás VŮBEC neuměj vážit toho co maj, a že se nemaj špatně ani když to srovnám po Evropě.

  To se mi líbí

 2. Hm, docela "vostrej článek". Hodně je asi daný mentalitou a zvyklostmi. Třeba ani nic měnit nechtějí a jsou spokojení. Já taky v Egyptě nechápal ty pazdíry co žijou jenom z dýška za služby jak píšeš. Čecháčci nechtěj dát ani bůra za WC a tady furt drobný, aby mi přinesl pingl vůbec studenou vodu … Ber Mexiko jako zkušenost, moje ségra si taky už leje mlíko do čaje, páč už je v UK pár let. Jsem zvědav na tvůj "šok" po příjezdu zpátky. Třeba zjistíš, že čr lidi "deformuje" …

  To se mi líbí

 3. Že říkají všichni, že jsou tu už poněkolikáté? Jo, to vím, a většinou kecají. Já jsem ale asi vyjímka 🙂 Docela dlouho jsem hledala, jakže to bylo vlastně s tou tvojí cestou do Mexika, protože jsem to nejdřív celé nechápala… A pak jsem musela zabrousit snad až do dubnového archivu…

  To se mi líbí

 4. Kurňa, další deformovaná mlíkem v čaji 🙂 A jak to funguje? Tak nějak ze setrvačnosti. Já tudle slyšel hlášku : a jak to uspořádáme? Ále, když se to přece uspořádá samo … 1/4mega za hadry je sice hustý, ale nejde všecko přepočítat na prachy a odsoudit (hadry neucpou města a nesmrdí ti pod nosem jako ojetá kára, cos navrhovala).

  To se mi líbí

 5. [12]: Opička: Já nemyslela, že říkají všichni, že jsou tu poprvé, ale to, že by se báli a že by nikdy takhle do žádný země nevycestovali a tak .) Nebyl ten kamarád v Meridě? Protože to je jako Praha a chydý vesničky. Ale nemyslím, že to bude v mexiku jediný město takhle. ;o)

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.