Vamos a volar mate?

-Vamos a volar mate?
o No.
– Por?
o No podemos?!
Mexický školský systém je plný nerovností a rozdílů, tak jako celá země. Můžete být ve škole, kde jsou ve třídě 4 lidi, ve škole, kde je vás o trochu víc a každý den koukáte na filmy anebo ve škole, kam chodí 3 000 studentů, musíte se sakra hodně učit a škola má vlastní krámy, vlastní družstvo amerického fotbalu, obří posilovnu a park. Já měla tu čest poznat 2 školy, které zapadaly špíše do třetího typu. Ačkoli jsem strčila UVM v Meridě do skupiny s Tecem z D.F, liší se snad v milionu věcí. Jednu věc ale mají stejnou. A tu jsem poslední dobou začínala strašně postrádat na českých školách.
Každý učitel měl svou třídní knihu, kam si psal absenci u svého předmětu. Dítě nesmělo mít více zameškaných hodin než 30% (?) a něco jako omluvný list vůbec neexistovalo. A tak se stávalo, že se pololegálně zatahovaly hodiny. Nikdy jsem nepochopila, jestli se to teda smí anebo jestli je to v rozporu se školním řádem, ale prostě se to dělá. V každém případě se některé vyučovací hodiny trávily mimo třídu celkem často.
Ze začátku mi to přišlo prostě jen jako ulévání, které je pro lajdáky, kteří se nechtějí učit, a já jsem byla ráda pryč z nudné hodiny, kde jsem jenom seděla a připadala si, jako by na mě mluvili čínsky. Nebo španělsky. Postupem času, lepším rozuměním španělštiny, přestupem na Tec a jednou chytrou větou paní profesorky na DPH [de pe ače] (zsv) jsem ale změnila názor. Všichni učitelé k zatahování zalétávání (volar = létat)
přistupovali jako k hrozné věci, která by se neměla dělat. Tato profesorka to ale schvalovala a říkala, že studenti jsou prostě někdy vyčerpaní a někdy se chtějí třeba učit na důležitější předmět nebo prostě jen nemají náladu na nějakej debilní předmět, kterýho maj plný zuby.
Teď, když už se zase učím a nechodím do školy jen proto, že se doma nudím, tak mi to strašně chybí. Když my chceme udělat něco takového, musíme zatáhnout celý den a k tomu přinést omluvenku. Ten den strávíme doma, nudíme se a pak si musíme dopisovat zápisky z celého dne, ne jen z jedné hodiny.
Česko asi nechápe, že i když jsme ještě maličtí a pubertální, tak máme nějaké problémy, které nás třeba zatěžují a kvůli kterým se nedokážeme na nic soustředit a prospělo by nám, kdybychom si mohli vybrat nějakou jednu hodinu, kdybychom se šli zcela legálně vyvětrat ven, probrat ty problémy s kamarády, vyřešit si je jiným způsobem nebo prostě jen jít někam a tam bez výčitek spát. Když to nejsou problémy, je aspoň možné, že jinak není čas na dodělání referátu, nebo si chcete zopakovat látku na velký test, být dříve doma, nebo prostě jen nesnášíte profesorku matematiky a chcete bez ní trávit, co nejvíce času anebo vám připadá zbytečné být na hodině španělštiny, protože jí nepotřebujete a radši ji strávíte ve společnosti kamarádů z jiné třídy.
My jsme nuceni chodit na všechny hodiny, i když tam děláme bordel, nesoustředíme se, učíme se na jiný předmět, píšeme si sms s ostatními spolužáky, povídáme si,
poslucháme MP3, jsme nasraní a nasraní zůstaneme.
Přísahám vám, že se neuvěřitelně těším na vejšku! Budu studovat věci, které mě většinou budou bavit, budu moct zatahovat a nebudu 3x týdně ve škole od 8 do 16 hodin. Nebudu nucena chodit na výtvarku, kde 2 hodiny koukáme do zdi, ani na chemii, kterou absolutně nechápu a nemám šanci ji pochopit a ani na fyziku, kterou vždy strávíme koukáním na Himym.
Na jedné straně bych si strašně přála, aby to bylo možné, ale na druhé asi rozumím, že teď by to bylo v rozporu se zákonem a ne všichni mají tolik mozku, aby nezalétávali všechny hodiny. Na třetí stranu, pořád nám do hlav vtloukají, že střední škola již není povinná a že jsme tam jen proto, že chceme. Tak ti, co nechtějí, by měli aspoň snazší únik a nemuseli by se tam tak mučit, což by potěšilo nejen je, ale i jejich učitele.
VAMOS A VOLAR LAS CLASES!

7 komentářů: „Vamos a volar mate?

  1. hezky od srdce! =) bohuzel, u nas na skole (ale co jenom u nas, bude to vsude) maji velevazene profesorky a profesori pocit ten, ze jejich predmet je prece ten nejdulezitejsi, pocitaji s tim, ze z neho budeme vsichni maturovat a venovat mu vsechen volny cas…

    To se mi líbí

  2. Hele já nevím, jak je to na jiných VŠ, ale u nás je to snad ještě horší než na střední… Za první, přednášky jsou sice dobrovolný, ale když tam nejsi, chybí ti to (alespoň z těch jazyků). Za druhý máme semináře, ty jsou povinný a můžeme mít zameškaný max tři hodiny. Ale nemusíme mít omluvenku. Za třetí, s tou dobou strávenou ve škole… my máme třeba hodinu, pak volno, dvě hodiny, volno, dvě hodiny. Nebo ve čtvrtek máme od devíti do půl pátý. Ale chodíme na jedenáctou no… Ale moje kámoška má třeba od osmi do šesti přednášky…

    To se mi líbí

  3. Já ani neměl zameškaný hodiny, ve škole se to odřepělo a že mě to nebavilo jsem prostě překous (bez mp3 a netu v mobilu). To by se musel změnit celý vzdělávací systém ČR. Učí se zbytečnosti a je smutné, že tomu tak je furt. Krom specializace můžeš ze základky rovnou do práce a literatura s logaritmy ti fakt chybět nebudou! Sabotáž hodin neodsuzuju, ale co pak v práci? Neuznávám bolí mě hlava a mám problémy doma, v tom ženský bohužel excelují … Když vidím stohy papírů potřebných pro vejšku, tak pochybuju, že je to zábavné vůbec číst.

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.