Dá se tulit s brýlemi?

Jak jsem již psala, začalo to před dlouhou dobou, kdy jsem zjistila, že jsem slepá. Nevěnovala jsem tomu pozornost, šla jsem na sedmnáctiletou prohlídku, tam mě poslali na oční a k mému překvapení jsem zjistila, že mě paní doktorka posílá s papírkem do optiky. Mám na jednom oku 1 dioptrii a na druhém 0,5 dioptrie. Po pár měsících jsem si do optiky konečně zašla. Vyděsila se, zkoušela si 5000 druhů brýlí, změnila 300x názor a nakonec si vybrala ty, které doporučoval od začátku optik.

Vybírala jsem si mezi nenápadnými, méně nenápadnými, nápadnými, kovovými, plastovými, červenými, modrými, se vzory, bez vzorů, S KAKTUSEM, s obroučkami jen nahoře, v malými obroučkami, s obroučkami jen po stranách, malé, velké, hranaté, méně hranaté… Nakonec mám brýle nepravidelného šestiúhelníku, fialové, větší a výrazné. Jsou na dálku, takže bych je měla nosit co nejvíce a hlavně odpoledne, kdy jsou oči už unavenější. Šla jsem si pro ně a už je mám.

Všechno je najednou jasnější! A čistší! Něco podobného jsem zažila, když jsem si po dlouhé době umyla půlku zrcadla, co mám v pokoji. V jedné půlce jsem viděla paprsky slunce, sebe, všechny své póry, obraz za mnou… a ve druhé jsem matně viděla jen svůj obrys. Úžasný a neuvěřitelně překvapující pocit, který jsem vůbec netušila, že je možné začít! I ten smog je najednou méně výrazný!

Pocity se však začaly měnit, když jsem je měla na sobě poprvé na delší dobu.
 • I hned po nasazení mě oči začnou pálit a bolet, s čímž souvisí i bolest hlavy.
 • Když si je sundám, je bolest větší, všechno rozmazané a já si připadám, že normálně (bez brýlí) nevidím naprosto nic a brýle postrádám.
 • Když s nimi jdu, všechno se houpe.
 • Točí se mi hlava.
 • Špatně odhaduji vzdálenosti, takže vrážím do lidí, šlapu do děr, zakopávám o výčnělky, nevšímám si schodů nebo obrubníků.
 • Musím u všeho hrozně kroutit hlavou, abych nekoukala skrz obroučky nebo pod brýlemi.
 • Celý svět je ohraničený.
 • To, že svět je rozmazaný i s brýlemi znamená, že jsem jedla kuře a pak jsem na brýle sáhla.
 • Když jsem včera otevřela dveře od výtahu, strašně jsem se lekla, že na mě něco ze shora padá. Poté jsem však zjistila, že je to jen odraz světla z výtahu na brýlích.
 • V zrcadle vidím naprosto všechno…
 • Fouká mi tak zvláštně pod oči, že slzí ještě o 40% víc, než normálně.
 • Počítač už nemá klasický obdélníkový tvar, ale tvoří lichoběžník.
 • …když jsem s nimi šla poprvé delší  tůru, chytla mě strašná panika, protože jsem najednou byla strašně maličká. Jakoby mi někdo uřízl půlku nohou a celou mě srazil do země. Moje krůčky byly strašně maličkaté až mi přišlo, že stojím jen na místě. Pořád jsem zrychlovala a na metro jsem přišla strašně udýchaná a s bolestí v kotníku a tak vyděšená, že jsem brýle schovala do pouzdra a snažila se přestat klepat.
Možná není pro tuleně nejsou brýle to pravé ořechové.

33 komentářů: „Dá se tulit s brýlemi?

 1. Na brýle se dá zvyknout.Já je nosila, jako malá a pak jsem přestala.Po brigádě tady někdy v 18 letech jsem zjistila, že docela bblě vidím a brýle chytla znovu.No pojem slepá je podle mě trošku moc, tu půl dioptrii má většina populace jen o tom neví.Já osobně mám 1,5 to už je trošičku horší, ale i bez brýlí celkem dobře vidím- na blízko….

  To se mi líbí

 2. Též vlastním brýle, letos už pomalu dobrých šest let. Ze začátku jsem je vůbec nosit nechtěla, nemohla jsem si vůbec zvyknout. Ale po čase si člověk stejně zvykne a už mu to ani nepřijde :). Takže se neboj, zvykneš si :).

  To se mi líbí

 3. No, ještě možná je chybička v zakřivení skel. Jednu kamarádku krutě bolela hlava a blbě viděla, když měla auto z blbý série Mitsubishi, kde byl problém právě v zakřivení čelního skla.

  To se mi líbí

 4. Vidím báječně, ale nechci to zakřiknout. Mám v sobě několik skoro panických hrůz, přičemž jedna je nošení brýlí. Jsem bytost možná krásná a fotogenická, ale běžně nositelné brýle mi nesluší. jsem příliš…

  To se mi líbí

 5. Na to si časem zvykneš:) Já mám 1,25 a 1,5 a vždycky, když mi dioptrie zvyšovali (už dvakrát od sedmý třídy 😀 ) tak jsem se pak taky divila, co všechno vidím a pak jsem chodila po městě s brýlema na nose a všude se rozhlížela.

  To se mi líbí

 6. Cirrat: Mm… nerozumněla jsem nic z toho co jsi řekla. A když jsem byla na očním, tak jsm byla tak vyděšená, že si nepamatuju ani na co mám nosit ty brýle… 😦 😀

  To se mi líbí

 7. Hm, tak si pro jistotu domluv ještě jedno vyšetření někde jinde, klidně v nějaké lepší optice, a pořádně se jich na všechno vyptej. Taky jim řekni, co máš za problémy s brýlema. Vypadá to, že máš posunuté ohnisko ve sklech brýlí oproti tomu, v jakém bodě normálně ostříš. Nemyslím mít blíž nebo dál, ale spíš nahoru-dolů nebo do stran. Při tvých dioptriích bys rozhodně neměla vidět místo obdélníků lichoběžníky a podobně.

  To se mi líbí

 8. Mám přijít na prohlídku od prosince za 4 měsíce, což znamená,že bych se už mohla pomalu připravit na objednání. A se zakřivením monitoru je to asi tak, jako s rukama od kuřete.

  To se mi líbí

 9. Já dostala brýle v třeťáku na střední, to sem měla 3/4 a 1, došla jsem na kontrolu po 4 letech(nějak jsem to nestihla:D), a mám 1 a 1,25:D Brýle nosím jen na přednáškách, když chci fakt vidět co je na plátně:DJinak to opisuju od ostatních, ti už si taky zvykli, že se sami ptaj jestli to potřebuju nebo ne:D

  To se mi líbí

 10. Na brýle si časem zvykneš 😉 Já už je nosím cca 5 let. A moc dobře znám všechny pocity si tady vyjmenovala…Je úžasné najednou všechno vidět tak jasně, že?? Na ohraničený svět se dá taky zvyknout a pak se  Ti může stát, že budeš brýle hledat po celém bytě a pak zjistíš, že je máš na sobě..:DD (můj případ :D). Já osobně už nedám bez brýlí ani ránu.

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.