Jak jsem již psala, pohybuji se ve společnosti lidí připravujících se na maturitu nebo již jí prošlou. Samozřejmě – i když si to nechci přiznat – pomalu se to začíná týkat i mě. Maturita se pořád mění a nikdo mi nedokáže říct, z kolika předmětů budu maturovat, jak, kdy, školně, státně, ze španělštiny a tak. Jedno je ale jasné, bude povinná čeština (jako všechny roky), cizí jazyk a na naší škole matematika.

Matematiku už celostátně zrušili, ale naše vedení si za tím stojí, protože ten, co vychází gymnázium to prostě musí dát, jinak tam nemá co dělat. (To ale díky bohu za to; dám si nižší úroveň, spočítám procenta a jdu domů.)
Cizí jazyk je v dnešní době potřebný a pokud chce být naše republika světová, jazyky tomu chybět nesmí. Problémy s tím mají ale střední školy a učňáky, které na to házeli bobky a teď mají ty bobky studenti.
Čeština. Nikdy jsem neslyšela nikoho pochybovat o její povinnosti. Jsi Čech! Musíš maturovat z češtiny! To je přeci logické?! Všechny země to takhle mají! O tom se hádat nemůžu, protože o tom moc nevím. ROZHODNĚ si myslím, že dospělý člověk MUSÍ psát bez gramatických chyb, protože je to neuvěřitelná ostuda, když neumí. Je to čeština, je to náš jazyk. Člověk by měl vědět, kam psát čárky (jej), kde odstavce, jak se píše odstavec (?!!!!?), a potažmo i co je to sloveso a pád, protože jinak bude mít problém s ostatními jazyky. Na co to umět? Už jen žádost o práci musí mít nějaký formát. Natož stížnost či smlouva. Takže gramatika je jasná.
Nevím, proč by každý měl psát úvahy, popisy, charakteristiky, ale budiž. Taky se vám to k něčemu může hodit.

Můžete mi oponovat tím, že v biologii si také nemůžete vybrat jedno z geomorfolgie, zoologie nebo botaniky. Nebo z matematiky maturovat jen ze stereometrie. Ne, tak proč by se na to měla dělit čeština? Tady ale nemluvím o součástech předmětů, ale o tom, že je to POVINNÉ. Biologii povinnou (státem) nemáte. Matematiku už taky ne. Čeština tam ale stále je a tak se musíte naučit detailní biografii i Elišky Krásnohorské navazující na myšlenky Karolíny Světlé (Johanny Rottové), která byla realistickou spisovatelkou vyznávající myšlenky Májovců…
Když se ti nelíbí Eliška nebo Božka, tak si prostě zvolíš někoho jiného 🙂 v tomhle mi to přijde v pohodě, že máš na výběr 30 ze 105 nebo kolika.
To se mi líbíTo se mi líbí
To teda, mamka si dodělává maturitu, má to letos, a už je v nervu. Zvolila si lehčí, takže má jen! 20 knih, ale nemá šanci to přečíst, s prací, staráním o bráchu atd. Dost na pytel…
To se mi líbíTo se mi líbí
Literatura je fakt lichá, páč i ti šprti, co se naučí všech asi 400stran strojopisu, sice ze sebe vysypou encyklopedii, ale za měsíc už jim v hlavě zůstane 15% a za 5let asi 2% 😀 U nás češtinář řek, že kdo dá slohovku za 1, ten nebude od maturity vyhozen, i když bude mít z literatury 5. Když se zpětně ohlédnu za svou maturitou, tak se velice osvědčil systém "vyškrtat nepotřebné", otázky jsem zkracoval co to šlo a nejhůř za 2, jen z matiky, co jsem si dal navíc (k ničemu, na VŠ jsem se nedostal), bylo za tři.
To se mi líbíTo se mi líbí
Bravo, Kájo, bravo!
To se mi líbíTo se mi líbí
Značně na hovno to je, ale buď ráda, že je to státně, protože tam na takovýhle krávovinky, jako jsou podrobný životopisy, nemáš čas, když se rozčiluješ s rozborem ukázky…Mně třeba pro jistotu na potítku vypadlo úplně, že bych si měla připravit i Moliérův životopis, takže jsem pak koukala jak puk, ale když to shrnu, pokud nechceš bezpodmínečně jedničku, tak to dáš v pohodě, gramatickou část určitě a pokud jsi četla knížku, nebudeš mít problém ani s touhle částí…
To se mi líbíTo se mi líbí
Souhlasim s timhle článkem, dobře ty 🙂 Jestli je celej blog takhle zajímavej, tak mám aspoň plán na večer 😀
To se mi líbíTo se mi líbí
Klári: I kdybys měla výběr z milionu, proč bys to měla dělat?
To se mi líbíTo se mi líbí
Souhlasím s tebou, taky mi přijde zbytečné znát životopisy spisovatelů, a to i těch skoro neznámých… Nechala bych jich tam tak maximálně deset důležitých, a pak samozřejmě gramatiku a nějaký sloh.
To se mi líbíTo se mi líbí