Jak si zlámat žebra

Nepřímá poranění – vznikají zpravidla při zasypání, při sevření hrudníku mezi dvě tělesa, často tyto zlomeniny bývají sdruženy s poraněním kosti klíční, lopatky a páteře. Mezi vzácnější etiologie zlomenin žeber nepřímého mechanismu patří:
 • prudká svalová kontrakce, silný kašel, kýchnutí, smrknutí, nekoordinovaný pohyb hrudníku
 • zlomeniny patologické – vznikají při prudkém kašli v osteoporotických ložiscích rakovinných metastáz, zlomeniny z únavy vznikají při opakovaném, byť i malém násilí
Nikdy v životě mě nenapadlo, že kašel může tak znepříjemnit víkend. Ba někdy i měsíc. Že o něm můžu psát tolik krát na blog, a že se budu křižovat a hodím k tomu i pár modliteb v autobusu, v kině, divadle nebo metru, abych nekašlala. Ze začátku to byla zábava, teď už je to opruz spolčený s pochybou o jeho konci a začátku tubery.
Nejdřív tu byly čaje, pak přišel erdomed (ráno, odpoledne) a teď je tu kodein (večer). K tomu klídek a teplo domova. Zhlédla jsem americké seriály, filmy (Bad teacher), zaznamenala jsem rozdíly mezi mexickými filmy (El Estudiante vs. El Infierno), s radostí se koukla na indické (Rand de basanti, Three idiots), neměcký (Die Welle) a nostalgicky včera i Žhavé výstřely, k tomu jeden díl mexické telenovely. Celou dobu jím. A od úterý jsem si nemyla vlasy. A pan doktor se mě ptal na barvu mých hlenů.
Tyto aktivity provází kašlík. Znáte takový ten suchý. Anebo vlhčí. Když je to suchý, jsem šťastná, když je kašel vlhký, jsem nešťastná. Nikdy mě totiž nenapadlo, že kašlání je tak namáhavý výkon. Po tom měsíci kašlání mě při každém zakašlání bolí záda, cítím, jak se mi utváří svaly na břichu a dost často bolí i hlava. Když už je to takový ten záchvat, kdy je to prostě strašné, tak se nemůžu nadechnout a cítím, jako by mi v krku seděl číňan a prováděl tam akupunkturu. Moje nohy se chtě nechtě přibližují víc k břichu a břicho taky nezůstává pozadu a ihned se předkláním. K tomu pořád kašlu a vykašlávám neskutečné věci neskutečné velikosti. Někdy se mi stane, že poflušu i to, co je za mnou. Jen právě čekám, až si tedy zlomím i nějaké to žebírko. Aspoň bude nějaká změna.

6 komentářů: „Jak si zlámat žebra

 1. A kdo to má doma neustále poslouchat!!!!! Máme společnou zeď, budí mě to i večer! U oběda probíráme uzavřený pneumotorax a tuberkulózní kaverny, něco kulturního jsme neprobíraly ani nepamatuju. Anča ví, proč se stěhuje, jestli to bude ještě pokračovat, jdu taky…!!!!!!!!!

  To se mi líbí

 2. No já už myslel, že sis zdravotní stav vylepšila zlámanými žebry opravdu. Já si to užil letos červenci a jako nic moc + zlomená klíční kost = 5týdnů lemra a vopruz maximální. Na kašel mi vždycky pomohl Bromhexin 8, ten s 98% alkoholu a k tomu dáš pár cibulí, česneku a bude to v poho 🙂

  To se mi líbí

 3. Kašel mě už nějakou dobu provází taky, i když asi ne tak hrozný. Ale po dvou týdnech jsem usoudila, že zpátky do horoucích pekel sám neodejde, tak jsem vyhrabala nějakou meducínu a snažím se ho vyhnat sama. Meducína je to stejně odporná jako to slovo..

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.