Vem si uniformu a nediskutuj!

Miluji naši učebnici angličtiny. V New english file od Oxfordu konečně není pan Prokop s rodinou, už je nám jedno, že blue book is under the chair a už vůbec nemusíme dávát oči vsloup nad monsieur Catastrophe jako na hodině francouzštiny s učebnicí pro kojence. V English file si čteme článek o kulturním šoku, o paní, co žije bez peněz, o nejlevnějším a nerychlejším cestování, posloucháme tam opravdové písničky (Ka-ching!), na poslechu je tam příběh Marka a Allie, kteří jsou ve zkrytém vztahu a lžou si a debatujeme na různá témata jako například: Jakou část těla bychom si změnili, kdyby to šlo, co si myslíme o telefonování v dopravních prostředcích, jestli si myslíme, že jsou češi ješitní a naposledy mě zaujala otázka ohledně školních uniform.
Všichni ve třídě je odmítli. Pokud ale jste moji stálí a pozorní čtenáři nebo mě znáte lépe, víte, že můj postoj k uniformám je velmi kladný. Také víte, že jsem měla možnost uniformu do školy půl roku nosit, takže to mohu porovnat.
FOR
 • Sociální rozdíly: Nejvíce se vyzdvihuje důvod, že uniformy eliminují sociální rozdíly. To se mi rozhodně líbí a vidím to jako nejdůležitější bod celé věci.
 • Dlouhé ráno: K tomu bych přidala jako takovou perličku, že člověk ráno nemusí trávit půl hodiny nad přemýšlením co si vezme na sebe.
 • Cit ke škole : Jako další důvod, který asi nikdo moc nezná, bych vmetla z vlastní zkušenosti. Neumíte si představit, jaký je to úžasný pocit, když jste v nákupním centru a najednou vidíte někoho se stejnou uniformou; připadáte si propojeni, utvoříte si ke škole zvláštní vztah a nějakým způsobem jste pyšní na to, že na té škole jste. Toto bylo v Mexiko hodně běžné. Na facebooku jsou skupiny „Soy Tec„, existují náramky, tašky, mikiny… U nás je každému škola u prdele. Prostě někam chodím. Je mi jedno, kdo tam je, je mi jedno, co se s ní bude dít až odejdu, je mi jedno, že učitel na zeměpis si vymýšlí známky, způsobuje otřesy mozku a jeho výuky probíhají formou koukání na filmy.
AGAINST
 • Minulý režim: Samozřejmě je tu to, že budeme všichni stejní, což může evokovat dobu komunismu, která je pro nás Čechy pořád citlivé téma. Také se nemusí líbit, že člověk nemůže být svůj. K tomu bych ale měla jedno opatření. Na UVM, kde jsem byla, jsme měli uniformy jen jako tričko s logem školy (všichni stejné) a pak jakékoli jeany a tenisky. Naše. K tomu se mohli nosit mašle, piercingy, pásky, mohlo se líčit, kytky do vlasů… Takže mohl být každý „svůj“, ale sociální rozdíly nebyly markantní.
 • Real life: Další zápor jsem slyšela od našeho profesora na angličtinu: „Sociální rozdíly er… to ano er… ale až vyjdou ze školy na real life, nikdo se s nimi mazlit nebude er… Tam už žádné uniformy nebudou.“. A tu se zastavím a přemýšlím. Když to říká, tak to celkem dává smysl. Tento názor jsem ještě nikdy neslyšela, tak to zpracovávám. Ale po pár hodinách mám jasně nesouhlasící názor i pár pěkných argumentů.
–> Samozřejmě že až vylezou ze školy, tak se s nimi nikdo mazlit nebude. Všichni si budou všímat jeho zevnějšku, ale záleží na tom JAK člověk z té školy odejde. Pokud na svět vyjde se vztyčenou hlavou, plný nových nápadů, znalostí a sebevědomí, tak pak bude všem jeho staré tričko od vietnamců jedno. Pokud však vyjde zakomplexovaný, bez kamarádů, bez sebevědomí a ještě k tomu s děravými botami, nemá naprosto žádnou šanci na uplatnění. Je škoda zníčit člověka jen proto, že se mu jeden velký kluk v dětství vysmíval, jedl mu svačinu a poštval proti němu celou třídu, což ho znemožnilo v celé společnosti, protože pro dítě je škola většinou jediný sociální prostředí, kde se vyskytuje, kde má možnost získat zkušensti, kamarády, informace o světě, sebevědomí… je to místo, kde se formuje jeho osobnost, ať chceme nebo nechceme. A i když říkám, že za všechno můžou rodiče, není tomu tak vždycky.
–> Ještě k tomu dítě není jen dítě. Dítě je později i puberťák, který se nevyskytuje jen ve škole, takže rozhodně poznává svět i během školních let. Zjišťuje, že je na tom asi trošku hůř. Ale je rozdíl, pokud to zjišťuje s partou kamarádů za zády nebo sám.
Takže si ihned všichni vemte uniformu a nechoďte mi tady s nějakýma výmluvala!

11 komentářů: „Vem si uniformu a nediskutuj!

 1. To je dobré téma k přemýšlení. Občas jsme o tom ve škole taky mluvili a mně osobně by uniformy na školách rozhodně nevadily, ale tvůj článek mě v tom ještě utvrdil a zakrýt sociální rozdíly a nepřemýšlet každý třetí den nad tím, co si vezmu na sebe do školy, to by mě na tom lákalo nejvíc. Takže jsem vysloveně pro.

  To se mi líbí

 2. My sme uniformy na škole mali . A ono aha ! Srandu si robili v Bratislave z nás, pretože sme jedna z mála škôl na Slovensku, ktoré uniformy prijali ako nutné zlo sociálnych rozdielov . Neviem, mne to bolo vlastne jedno, ale ráno som rovnako vymýšľala, čo na seba, aby som tú unifmormácku modrú skladanú sukňu nejako uživila a zo školy som v nej aj tak nevyšla, lebo všetci hneď vedeli, že som z British . Ale nemať uniformy by znamenalo viesť na škole vojny o oblečenie – akože tá nemá Dior, ale panebože si nakúpila nohavice v H&M-ku . V zásade som pro, ale rovno pre všetky škole, keď sme boli jedna z troch (teraz je ich už že vraj päť), tak rozhodne nie . Hneď si človek prišiel ako blbeček… ale to vlastne stále, lebo decká majú predsudky voči deckám zo súkromných škôl, takže som vlastne ja . Odsúdení by sme boli aj tak, oproti nám bola zase americká škola, tam uniformy nemali a aj tak ich všetci vyhlásili za tých "ktorým rodičia známky kupujú" .

  To se mi líbí

 3. Chodím na soukromou školu, která má v ČR několik poboček, na několika z nich již uniformy existují, u nás se prozatím neschválili, i tak máme ale možnost pořídit si tričko s logem školy :))

  To se mi líbí

 4. Mě se uniformy jako vyjádření příslušnosti ke škole líbí, za mých mladých let měli studenti z gymplu Pražačka odznak, který nosili a já jim to nepokrytě záviděla.

  To se mi líbí

 5. Já myslím, že u nás uniformy fungují jen na prestižních školách, kde se střetávají sociální rozdíly a ty školy se chtějí ztotožnit s topškolami v cizině. Ale máš rozhodně pravdu, že se dítě formuje nejvíc během školních let a tam tráví víc času než s rodiči.

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.