Umělec jde do vězení

Titulek jsem opsala z MF Dnes, doufám, že mě nezažalují.
Jistě jste všichni již slyšeli o tom, že umělec Týc půjde do vězení, protože nezaplatil pokutu za tento trestný čin. Je to všude. Zakládají se skupiny na Facebooku typu „Bábovka pro Týce“, ve zprávách je každý druhý den a všichni jsou rozhořčení, jak je možné, že jde do vězení umělec za svoje dílo a že tolik hajzlů si běhá po svobodě. Je to tak. Ale jak to asi vidí Týc?
Skupina Ztohoven se proslavila již několika skutky. Vsadím se, o co chcete, že všichni z vás si vzpomenete na atomový výbuch na čt2 v pořadu Panorama. Také překryli srdce na Hradě tak, aby vznikl otazník. Je to skupina plna zajímavých nápadů, jistě i zajímavých lidí, kteří se snaží poukázat na nějaké skutečnosti, které normální lidé neřeší. Například jejich projekt Občan K, kdy si pořídili falešné občanky a normálně je používali.
Roman Týc se v roce 2002 snažil proplout při povodních Prahu na kusu dřeva. Bral policistům čepice. A chvíli poté vymyslel ten – podle mě – geniální nápad se semafory, za které byl v pátek poslán do vězení. Co si myslím já?
Týc má teď popularitu, kterou by jinak asi nenabral. Je brán skoro až za mučedníka, každý o něm mluví – a to je v této branži to nejdůležitější. Vězení bych taky nebrala tak tragicky. Je to jen měsíc, nemůže ztratit žádné zaměstnání, protože je na volné noze a je to umělec a těm je povoleno být ve vězení. Ještě k tomu si myslím, že jeden hloupej měsíc se dá vydržet kdekoli – pokud to přežiju. Bude v nějaké nejmírnější věznici pro prvotrestané, takže tam bude mít plus mínus pohodičku, za měsíc vyjde pryč a bude mít tolik inspirace z tohoto prostředí, že si ani nesedne, jak moc bude tvořit.
Takhle to vidím aspoň já ze svého spisovatelského pohledu. Kdybych to byla já a neměla žádné povinnosti, letím do vězení hned teď (a to jsem v pyžamu!) a pak z toho čerpám celý život!
Všichni tedy pláčeme pro Týce. Ale vlastně bychom měli být rádi. Pěkně si to užije, vrátí se ještě s větší popularitou a my se můžeme těšit na nové hovadinky. A v případě, že to radní Prahy Udženije vyjde, budeme se moct těšit na čůrající panáčky po celé Praze.

13 komentářů: „Umělec jde do vězení

 1. Podívat se na to z tohodle hlediska mě nenapadlo a byla to chyba. Souhlasím s tebou. Ale na druhou stranu mi vadí, že se  to stalo, že zkorumpovaný sviňky dostávají milost a umělec za to, že si NĚCO dovolil, musí sedět.. Ale pravda.. není to jenom záporné..

  To se mi líbí

 2. Bereš to z jiného úhlu než ostatní a to je fajn. 🙂 Máš pravdu. A třeba ze ten měsíc ve vězení vymyslí něco dalšího a stejně originálního jako semafory. (Které se mi strašně moc líbily. :D)

  To se mi líbí

 3. Reakce na komentare.. Podle meho je naprosto v poradku ze sel sedet. A nez me ukamenujete, reknu proc. Btw, panacci na semaforech byli naprosto uzasni a genialni, to bez debat. Ale kdyz je nekdo samozvanym umelcem a recesistou, kdo a co mu dava pravo sahat a menit cizi majetek? Prijde nejakej idiot se sprejem, pocmara vam auto a bude rikat, ze je beztrestny, protoze je umelec a dela umeni.. To by se nelibilo asi nikomu z vas a branili ste se.. Povazovat Tyce za mucednika? Genialni napad, proveden byl uspesne, ale pan umelec muse pocitat s nasledky a kdyz odmitne zaplatit a za to jde do vezeni, tak je to s prominutim idiot.. A vezeni si zaslouzi..

  To se mi líbí

 4. Právo samozřejmě nemá, problém je v tom, že on dostal nejdřív pokutu a pak vězení za poškozování městského majetku, což se nestalo. Spíš je tu vidět, že se na magistrátu někdo snažil a musel si ten zákon trochu přiohnout, aby to na to poškozování sedělo 🙂

  To se mi líbí

 5. Můj přinázor je, že už ho rozhodně tam nahoře měli dost. Předpokládám, že kdyby semafory byly jediný jeho přečin, tak se tak moc nestane. Samozřejmě nezaplacení pokuty je jeho chyba. Ale vzhledem k tomu, že vše potom dal dohromady – takže de facto nezpůsobil žádnou škodu – nevidím důvod k tomu mu pokutu dávat. On ji nezaplatil, protože chtěl ukázat světu, že s tím nesouhlasí. A měsíc ve věznici mu opravdu závidím, nemůžu si pomoct!

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.