Na co cestovat do zahraničí, když zahraničí může přijít k vám?

Chtěli byste vycestovat za hranice? Chtěli byste poznat jinou kulturu? Maličko si vybočit ze svého stereotypního života? Ano? Ale nemáte peníze, čas nebo máte povinnosti, od kterých nemůžete jen tak odběhnout? Proč – proboha – nenecháte, aby zahraničí přišlo k vám?
Můžete si sedět v papučích pěkně v teple, v Česku, ve vašem zaprděném domově, se svou rodinou a kočkou a absorbovat jiné krajiny. O čem to ten Tuleň mluví? Pořady o Norsku? Cestopisy z Turecka? Informace z wikipedie? PFFF! Hostitelské rodiny!
Nevím, proč se o tomhle nepanuje všeobecné povědomí. Vždyť je to tak úžasná věc! Celé to spočívá v tom, že přijede student ze zahraničí, studuje zde na místní střední škole a bydlí v české rodině. To, že bydlí v rodině, je pro nás teď stěžejní. Bydlí totiž v již zmiňované hostitelské rodině (protože studenta hostí, heh). Tou se může stát jakákoli, která má doma postel a hostila by ráda.
Zkušenosti hostitelských rodin jasně ukazují, že rodiče začnou na chování svých vlastních dětí nahlížet trochu z jiného úhlu – když vidí jiné dítě z úplně jiné země chovat se jinak – a děti se zase naučí tolerance vůči jiným kulturám a odlišnostem obecně.
Mimo to si pravděpodobně zlepší svou angličtinu, protože – co si budeme povídat – čeština není zrovna nejlehčí jazyk. Když se do toho ale student opře, může česky rozumět za tři měsíce.
Co je na tom ale nejlepší? Hora přijde k Mohamedovi a koza zůstane celá, což v praxi znamená, že u rodinného krbu poznáte více než za týdenní výlet do Španělska. Když totiž jedete po památkách, je to fajn; Vyfotíte si architekturu v centru Madridu, budete se smát Španělům, že mají v poledne zavřeno, vyspíte se v drahém hotelu, poslechnete si něco o historii místa a jedete domů. Nemáte šanci zjistit, jak ji žijí normální Španělé na předměstí, nedozvíte se, že siesty mají kvůli tomu vedru a že jedí hrozně pozdě a chodí spát v dobách, kdy my už chrápeme dávno. Pokud to máte ale doma, dozvíte se to, ať chcete, nebo nechcete. Prostě to přijde.
Nevím, jak to mají jiné organizace, ale AFS je s hostitelskými rodinami pořád v kontaktu, a cokoli se kdykoli děje, ihned pomůže. Pokud už pomoci nejde, nebo si to student nebo rodina vyžádají, rodinu studentovi změní.
Kdo by si nebyl jistý, jestli by hoštění zvládl, může si to vyzkoušet na tzv. welcome familly, což je rodina, kterou student dostane po příjezdu do země na 3 týdny, a po této době rodinu buď změní, nebo se rodina rozhodne, že si studenta nechá po celou dobu jeho pobytu (10 měsíců, 3 měsíce nebo 6 měsíců).
Hezké také je, že AFS pořádá různá setkání pro hostitelské rodiny, takže můžete potkat rodiny, které jsou na tom podobně jako vy; porovnat zkušenosti, něco se přiučit, poznat nové lidi s podobnými zájmy.
Jak jsem zapomněla zmínit, AFS je nezisková dobrovolná organizace, což znamená, že rodiny za hoštění nedostávají žádnou finanční odměnu. Na tomto systému to funguje již přes 90 let a má to tu výhodu, že rodiny v zahraničním studentovi nevidí peníze, ale dobrodružství a zkušenost, a dělají to ze své vlastní vůle, protože chtějí.
Já – mít tu možnost – hostím TEĎ HNED. Takhle si budu muset vystačit s dobrovolničením (dělání prezentací na školách, kontaktní osoba Bruna z Mexika, který je tu na rok, připravování různých akcí pro studenty, rodiny… teď např. ples a další věci) a se svou zkušeností z ročního pobytu v Mexiku.
Více informací o hoštění, výjezdu do zahraničí (máme 4 poslední stipendia a 18 volných míst za plnou částku!) nebo dobrovolnictví (dobrovolníkem může být každý – skvělá příležitost pro získání zahraničních přátel či zlepšení jazyku) najdete na stránkách www.afs.cz nebo se nebojte zeptat mě. Myslím, že je to výborná věc a měla by se využít!

9 komentářů: „Na co cestovat do zahraničí, když zahraničí může přijít k vám?

  1. Je fajn, že AFS je solidní, narozdíl od jiných agentur, kterým se rodiny hlásily kolikrát jenom kvůli prachům a výsledek podle toho i někdy vypadal. Zajímavá možnost poznat jiné kultury 🙂

    To se mi líbí

  2. Tak to by se mi líbilo, ale chápu, že třeba v naší rodině by to nešlo jak z toho důvodu, že by se pro studenta těžko našlo vhodné místo pro přebývání, tak z toho důvodu, že by se musel v malé vesničce všude orientovat sám, protože doma málokdy vůbec někdo je…ale líbilo by se mi, mít tu možnost 🙂

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.