Škola dělá lidi aneb Jak jsme všichni stejní!

Dělat dobrovolníka není super jen kvůli tomu, že si potom můžete říct „Jak jsem hodný!“ a týden žít s dobrým pocitem. Také si tam zvýšíte ego, protože vás tam všichni pořád chválí, což se v normální práci – bohužel – stává zřídka. Nejlepší na tom ale je, že si zkusíte zajímavé věci, dostanete se do míst, kam se váš vrstevník dostane těžko a poznáváte věci. Po tom, co jsem navštívila asi 6 středních škol v rámci této dobrovolné práce, jsem si všimla velmi zajímavé věci: Každá škola má všechny studenty stejné.
Už když přijdete do té školy a vidíte studenty postávající na chodbě, je vám jasné, o co půjde, a přemýšlíte, že kdybyste to věděli, oblékli byste se jinak.
Například Střední škola knižní kultury. Na první pohled se všichni snažili být originální a zajímaví. Takové to umělecko-přírodní oblečení, hodně mluvili, říkali vlastní názory atd. Předpokládám, že neposlouchají pop.
Českolipská a my (obě na Proseku) jsme si podle mě celkem podobní. Takoví ti divní, po většině poslouchající rock, zvláštní věci, co je jim celkem jedno, jak se oblékají (prostě na sebe něco hodím a konec). Koukáme na Big bang theory nebo podobné seriály. K tomu máme ještě šampoňáckou třetinu, kde můžeme najít nagelované muže a gelové nehty, hromadu popu a frajerství. A to nám tam spolu kamarádí.
Arabská je plná lidí, kteří hodně dbají na to, jak vypadají, na nějakou svou image, rádi se baví, poslouchali by Evropu 2.
Na Karlínském gymnáziu jsou všichni nejdrsnější a nejnamachrovanější, oblékají se nažehleně a dokonale, písničky na Evropě 2 a koukají na Gossip girls.
V pátek jsem byla na Štěpánské. Všichni hezky elegantně oblečení v neagresivních barvách, nikdo se skloněnou hlavou.

Samozřejmě existují výjimky. Na SSKK byl kluk, který nemluvil, nekoukal se do očí, lidí se bál a při pohledu na jeho vlasy jsem myslela na smažený kuřecí řízek. Také slečna na KG by se spíš hodila na Štepánskou. A tak dále.
Škola prostě dělá lidi. Oblékáme se tak, jak vypadá naše okolí, což pro většinu studentů znamená škola. Děláme podobné věci. Ne proto, že bychom chtěli, ale o čem bychom se bavili? A proč nezkusit seriál, na který kouká kamarádka a pořád o něm básní? Tímto článkem rozhodně nechci nic kritizovat. Tak to prostě je a těžko se s tím něco bude dělat (a proč taky?). Stejně za čtyři roky každý vyletí z tohoto hnízda, bude v okruhu jiných lidí a trochu se zase změní.
PS: Tento článek patří mezi mé nejporvchnější. Samozřejmě není možné hodit všechny do jedné ilegalitky, při devadesátiminutové návštěvě je nemám šanci poznat všechny a také je mi jasné, že si všimnu jen těch výraznějších postav… ale… kdybyste to viděli… Šest set stejných puberťáků!!

10 komentářů: „Škola dělá lidi aneb Jak jsme všichni stejní!

  1. Tak to já bych se nejvíc hodila na Českolipskou, rock a seriály typu TBBT můžu. 😀 Ale na naší škole se nejvíc vyskytují asi lidi typu "d*vky a šampóni". No, uvidíme, jaké to bude příští rok na střední. Každopádně fajn článek, nezdá se mi povrchní, prostě jsi ty lidi jen chvíli viděla, neseznamovala jsi se s nimi blíž, a tak sis o nich udělala jistou představu.

    To se mi líbí

  2. To máš všude, že se člověk přizpůsobí prostoru/komunitě. Kor když trávíš ve škole skoro půlku času, co nespíš 🙂 tak si nemůžeš dělat zle. A styl hodím něco na sebe je gut, ne? Furt lepší než stát půl hodiny před skříní, půl před zrcadlem a půl hledat nový trendy 😀

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.