Miluji hodiny zeměpisu

O Češích se říká, že jsme chorobní stěžovatelé. Furt nám není nic dost dobré, pořád máme na něco kecy, stále nejsme s něčím spokojeni. Tak dnes tuto tezi potvrdím.
Již dlouho chodím do školy. Vlastně většinu mého života jsem strávila právě tam. Už jsem poznala studenty házící filé do várnice na čaj, díru místo okna, učitele, kteří si odkládali prsa na stůl a čas od času si jimi vylili kafe. Poznala jsem učitelé, kteří naučí, poznala jsem učitelé, kteří dělají hovno, kterým je skákáno po hlavě, kteří nemají žádný respekt, ty, kteří si myslí, že jejich předmět je to nejdůležitější na světě, ty, kteří nenávidí ženské pokolení a ty, kteří se snaží výuku dělat, co nejzajímavější.
Dnes vám povyprávím o hodinách zeměpisu, které mi jsou dávány již třetím rokem. Bohužel.
V září 2008 v prvním ročníku na gymnáziu na první hodině zeměpisu přišel učitel. Vysoký, statný, červené konce končetin. Přišel, tvářil se přísně a dal nám 2 testy na celou hodinu, při čemž třída byla rozdělena do skupin na A,B,C a D.
Když hodina skončila, všichni byli naštvaní. Někteří se rozhodli, že se budou zeměpis učit, protože to asi u tohoto profesora bude těžké, někteří si vytvořili nenávist k profesorovi a k zeměpisu obecně. Testy jsme již nikdy neviděli.
Všichni jsme si na profesorův popud pořídili učebnici Zeměpis 1 a zapisovali si do linkovaných sešitů A4, protože jiné neodpovídali jeho přání (na laboratorní práce z chemie mám do teď sešit A5 nadepsaný „Zeměprava“).
Když jsem po návratu z Mexika otevřela svůj linkovaný sešit A4, našla jsem prvních pár (slovy 2) stránkách úhledně popsaných věcmi o zemské kůře a atmosféře. Dále pár stránek s elipsami po celé stránce (i tam, kde rozhodně být neměly), dále hromadu obrázků, konverzací s nejblíže sedícími spolužáky, jednu stranu kompletně vybarvenou modrou propiskou, jednou je tam jen půlka stránky, další stránky jsou dost pomačkané, proděravělé a comulumbus byste tam našli těžko. Ach, jsem já to hrozný student, že si nedělám poznámky! Proč si je ale dělat? Profesor dá do testu stejně něco, co jsme si v životě neříkali, o čem jsme nemluvili ani jsme to nezmínili (což říkají hlavně ti, kteří si psali a učili se, jichž časem rapidně ubývalo).
Ty testy z látky, kterou nás neučil, nám opravil asi jednou. Měla jsem test naprosto stejný, jako kamarádka vedle (rozhodně náhoda); ona měla 3, já 1. Hodiny zeměpisu byly naprosto zbytečné.
Vrátila jsem se z Mexika a třída, kam jsem propadla, dostala tohoto profesora. Probrečela jsem noci, ale smála jsem se ostatním spolužákům, kteří neznali jeho styl výuky. Byli zoufalí, nasraní, učili se a já se smála. Brzy přišli ke stejnému názoru jako já.
Profesor ale za ten rok, co jsem nebyla přítomna, výuku v mnohém vylepšil! Test (z kterého byli všichni překvapeni a který jsme nikdy neviděli) byl až druhou hodinu, další hodinu nám možná vyprávěl kus látky a většinu zbylých vyučovacích hodin jsme se koukali na filmy. Brali jsme svět, takže jsme koukali na dokumenty o Africe, Americe, Asii, každém státu z Evropy atd. Další procento hodin jsme psali testy (slepé mapy, info o zemích atd), které většina třídy odevzdávala prázdné, čas od času někdo nakreslil nějaký pěkný obrázek nebo napsal nějakou pěknou odpověď.
Často jsme také zabíjeli hodiny zkoušením. Student šel k tabuli a uslyšel „Namaluj si Afriku“. Namaloval vejce. „Ukaž mi Nil“ a student udělal čáru do vejce.
Začínal od lehčích a když člověk věděl, říkal mu to, co neměl šanci vědět. Kor když se to neučil. Za hodinu dal tři pětky; za sešit, za zkoušení a za mapky, které jsme měli mít vyplněné a popsané. Pětky, které se nám nikdy nikde neobjevily.
Před čtvrtletím a před vysvědčením se nám záhadně objevily známky na internetu. A nakonec jsme dostali nějakou známku (př: já minulé pololetí – známky – 4, 4, 2 a dostala jsem na konci roku jedničku). Někdo ale má štěstí trochu méně. Celý rok se snaží, na vysvědčení jen jedničky a dvojky a do toho trojka ze zeměpisu. To asi nasere. Stejně tak jako když to jako jediný umíte (učíte se, baví vás to, máte ty znalosti ze základní školy) a máte 1 stejně jako ten, kdo se na to v životě nekoukl a ani pořádně neví, kde je Kyrgyzstán, ani jak se píše.
Pane profesore? Neměli jsme brát Českou republiku?
Tu už jsme přece brali!
Ne, nebrali…
Ale jo… určitě…
Ne, nebrali.
…takže vývoj člověka-
A budeme ji brát?
…australopithecus afarencis…
Naprosto zabitých 120 hodin života. Většinou máme zeměpis v odpoledních hodinách. V prváku jsem vždycky koukávala v zimě z okna, pozorovala západ slunce a přála si být doma. Nebo kdekoli jinde.
Přišel problém. Zjistila jsem, že by mě zeměpis celkem i bavil. Kdybychom se normálně učili to, co se učit máme, měli jsme z toho normální testy a nestrávili hodiny koukáním na filmy nebo sledováním, jak si profesor zvyšuje ego na bezbranných studentech, něco bych uměla, bavilo by mě to a necítila bych se, že jsem ve škole zbytečně.
Před týdnem (když se nablížilo čtvrtletí) jsme psali test z vývoje člověka, což je látka, kterou jsme měli vykoukat z filmů, které nám pouštěl. Testy patrně četl. Dokonce je i opravil a rozdal nám je! Řekl, že to dopadlo katastrofálně a rozhodl se, že nás něco naučí a za týden si napíšeme test nový.
Tu hodinu nám vykládal látku. Sedl si za stůl a četl: „Nadepiště si Homolid“, začal „odrážka… evoluce začala v miocénu závorka 25 až 5 miliónů let čárka třetihory. Odrážka..“

„Cože?“
„No, jako další odrážka, další věc. Odrážka, ranný miocén byl teplejší než dnes…“, pokračoval.
Učitel to celou dobu četl asi ze svého sešitu ze školy nebo co. Já tam seděla a přemýšlela, jestli jsem si nespletla nějaké období. Jsem na střední škole? Je mi 19? A také jsem přemýšlela, jak se tohle může stát.
Příští týden jsme psali tedy ten opravný test. Stejné otázky, všichni jsme dostali 1, testy nikdo neviděl. V jiné třídě dostali jednou na vysvěčení jedničku první 3 v abecedě, dvojku další tři, trojku další tři a tak to šlo dále.
Pan profesor je na škole snad už od jejího založení. Jsou na něj stížnosti, ředitel jistě ví, co se děje, ale pak profesor zůstává dál.
Já ho jako člověka neznám a nerada bych ho soudila. Třeba je v jádru dobrý muž, kdo ví. Chci ale poukázat na ten systém. Ten učitel je na škole roky, nenaučil v životě nic a nikoho, nic tam nedělá, dostává obří plat (drby od učitelů i žáků)…
Za prvé: Co je to za nespravedlnost? Člověk, co nepracuje, si žije super-lehce. Žádný stres, žádná práce. Celý život nepracuje a žije si jak král. Já se tady stresuju, že musím mít 20 vysokých škol, musím se umět vyjadřovat, nepsat gramatické chyby, být lepší než ostatní, abych uživila sebe a své tři děti (do budoucna).
Za druhé: Studenti něco studující by měli něco umět. Nebo aspoň ti, které by to bavilo (nemůžu totiž říci, že bych si něco odnesla za ty 3 roky chemie). Škola by měla mít učitele kvalitní a morální. Učitel by měl něco naučit, ukázat studentům něco ze svého oboru, co normálně třeba neví. Měl by se jim věnovat. A něco je naučit.
Tohle je opravdu neuvěřitelné.
Stejně jako věčně ožralá učitelka, učitelka informatiky, kterou nikdo neposlouchá (a asi ani nechce, aby ji někdo poslouchal), učitelky jazyků, u kterých studenti za 4 roky neumí vyčasovat sloveso být…
Říkám, třeba to jsou dobří lidé. ALE PROČ CHODÍ, KURVA, UČIT, KDYŽ TO NEUMÍ?!

20 komentářů: „Miluji hodiny zeměpisu

 1. Zrovna sedím nad sešitem zeměpisu a jako daleko konstruktivnější mi připadá číst tenhle článek. Za prvé, vím, že v tom nejsem sama, což potěší (také proto tenhle obsáhlý komentář, abych tě snad potěšila na oplátku), za druhé, stejně ten test zítra všichni opíšou a dopadnou se známkou líp, než já, která si jako jedna z mála ("málo" čítá zhruba tři lidi ze třídy) píše poznámky. A to všechno pod dozorem a záštitou profesorky. Je schopná pustit nám k testu písničku, aby neslyšela, že se studenti bez ostychu radí, jen aby to proboha nemusela řešit. Veškerá látka v jejích prezentacích je slovo od slova zkopírovaná z wikipedie a dostane se nám k ní komentáře "No, jsou tam ňáký hory…" Učit ji očividně nebaví, mnohem raději probírá hovadiny s lidmi v první řadě a občas překlikne myší na nový slide, abychom my tři píšící měli alespoň nějaký pocit, že netrávíme 45 minut života nadarmo (jakože já ten pocit i přesto mám). Nejvíc mě vytáčí, že TOHLE vyšlo ze stejné vysoké školy jako jiný zeměpisář na naší škole, kterému bych po nynější zkušenosti vděčně líbala nohy. Vždyť ona se má vlastně dobře, dostávat slušné peníze za minimum úsilí, také by se mi to líbilo.

  To se mi líbí

 2. My máme na zeměpis někoho, koho spolu s tím máme i na biologii a na občanku. Projistotu sme zeměpis měli tenhle rok jen asi dvakrát, protože to všechno prolíná. Proto už dva měsíce vynechává biologii :D. Také v našem prestižním ústavu byla osoba, která chlastala, ale nakonec odešla až v do důchodu. To jen takové zajímavosti:D

  To se mi líbí

 3. No, já zeměpis trávím čtením nebo psaním povídek. Pan učitel má totiž prezentace od maturantů (z roku 2005) a ty nám pouští. Povídá si přitom s dvěma holkama a jedním klukem, občas seřve bavící se třídu. Při testech není snad jediná osoba, která by neopisovala. Pak mají všichni jedničky a dvojky, on se naštve, během hodiny prozkouší celou třídu, seřve nás jak malý… a další hodinu nám zas pouští prezentace. Z mého sešitu do zemplu se dáávno stal sešit do matiky. Co se týče otázek do testů, naštěstí je vybírá z těch prezentací (který nám taky dává ke stažení). Po platu jsem se nikdy nepídila, ale jako člověk je docela fajn. Každopádně, že bych z toho zemplu něco věděla…

  To se mi líbí

 4. Ach, zeměpis… jak by to mohl být úžasný předmět :). V devítce na základce jsme si na zemáku pouštěli filmy, kdo co přinesl. Nebo jsme hráli piškvorky. Nebo jsme kecali s učitelem. A všichni jsme ho milovali. Byli jsme jazykovka, takže docela záhul v mnoha předmětech. Museli jsme být lepší než ostatní, tak jsme byli šťastní, že nám aspoň zeměpisář dává pokoj. Kdybych tak tušila…

  To se mi líbí

 5. Wow 😀 Ten váš učitel zemáku mi připomíná našeho Druida, ten už je snad na naší základce od založení. A podobně „učí” žáky, co ho vyfasujou na chemii. Tam když někoho vyvolá k tabuli, dotyčný mu narve žákovskou pod nos, nakreslí na tabuli deset mínusů a jde si sednout. Podobně je to i s naší němčinářkou (na volitelný jazyk). Naše dvě třídy jsou spojené a nižší ročníky si z nás dělaji srandu typu: Víš jak se na hodině něminy pozná béčák od áčáka? Béčko čumí, spí a slintá na lavice, kdežto áčko se aktivně hlásí, odevzdává úkoly a je vždy naučené. Apod.

  To se mi líbí

 6. Tak to bohužel chodí, ale na základce! Nechápu jak na gymnáziu může být takový profesor. My máme letos na zeměpis taky šíleného učitele-učitelka to je (chodím do devítky). Nemá vůbec žádný respekt, šušká se, že byla v blázinci, říká se jí "Ignor", neumí nic naučit, prostě "úžasná" učitelka. na naší škole se s ní většina spolužáků přetahuje o žákovskou, neumí nikoho uklidnit, žádný respekt.

  To se mi líbí

 7. Takové dlouhé komentáře tady… Ten svůj píšu už potřetí, jelikož si ho vždycky omylem touchpadem smažu. Být tebou a vámi, nerozčiluju se, nakonec pochopíte, že je to jedna velká sranda, kterou si on z nás sám pro sebe dělá. Je to svým způsobem roztomilé… Je to jen taková soutěž charakterů, kdo to pochopí, kdo to nevzdá a kdo to vůbec nepobere. Takhle to já beru, a myslím, že je to správně. Není to zlý člověk, to ne, když je potřeba tak pomůže, to už vím. Jen si rád vystřeluje z lidí. Druhá věc samozřejmě je, že by neměl učit. Ale pokud chceš něco umět, tak máš jedinečnou příležitost naučit se jakoukoli říčku na světě včetně průlivu Bab-al-Mandab 🙂 díky němu si třeba mlhavě vzpomenu, kde jsou Pardubice 😀 Nebo říční síť ČR jsem uměla komplet. Pokud máš zájem, tak proč se to nenaučit, že… Třeba pro někoho, koho zeměpis baví, v tom nevidím problém.

  To se mi líbí

 8. Jsou to jenom lidi, já být učitelka, jsem již dávno těžký alkoholik, možná ve vězení za těžké ublížení na těle nezletilci. Zase z druhé strany, kdybych odváděla svou práci ve stejné kvalitě jako vámi zmínění učitelé, jsem dávno bez práce, možná i trestaná…

  To se mi líbí

 9. Tohle přesně znám. U nás na škole máme podobný problém s češtinářkou. Jsem ve třeťáku a za celé tři roky jsme probrali Erbena a Boženu Němcovou (a to ještě takové důležité informace, jako že Božka měla hodně milenců). Prvák a druhák krom pár světlých vyjímek jsme měli volné hodiny stím, ať si děláme něco svého a ona čuměla z okna, nebo si četla noviny nebo dokonce se svlékla jen do košilky a natírala se krémama. Do hodiny chodí pravidelně pozdě a pokaždé zapomene fix, takže musí na 15 min pro něj odejít. Asi si ho v kabinetě vyrábí. Je pravda, že letos začala mírně učit.. projeli jsme pár spisovatelů (na nějaké období atd. nejedem) prostě hlava nehlava.. a dokonce snámi začala dělat funkční styly. Smutné je, že jsem zápis od ní ukazovala učitelce na zš a svým rodičům (češtinářům a novinářům) a všichni mi potvrdili, že to co tam máme jsou úplné nesmysly. Neboť letos máme hodin odpoledních češtiny a pak končíme přišli jsme s návrhem, že bychom hodinu mohli mít přez hodinu pauzy aby se šlo dřív domu. Tak se to tak zavedlo.. bohužel bez učitelky. Učitelka jde na oběd a my si máme jako pustit film. Samozřejmě jen co za ní zaklapnou dveře tak jdeme na autobus. To, že nás nazývala dylinama a sedlákama co mají jít si hrát na hnůj a že jsme úplně hloupí a že naše škola není škola pro normální děti, ale pro retardy a postižence snad ani nestojí za řeč. Podle ní my jsme odpad všichni komplet a ona je na této škole jediná na úrovni. Smutné, že to tak vnímá jen ona a ani její kolegové tento názor nesdílí. Nejhorší na tom, že tato paní profesorka se na té škole drží zuby nehty.. kolikrát na ní byly vypisované petice, stížnosti atd. Ale vždycky se to zamete pod kobereček. Proč si přidělávat problémy. Takže my takhle doplujem k maturitě. Jestli odmaturujem stímto přístupem nevim. Ale Je to neskutečný průser. Takže tvé pocity úplně sdílím a vím jaké to je..

  To se mi líbí

 10. Karo, Karo, kdyby tohle slyšel pan profesor, a btw, dostává peníze i za odklízení ledu a natírání laviček což vždycky dělali a dělají studenti a až do nedávna to bylo v rámci školy

  To se mi líbí

 11. Jooo, na Landyho nelze zapomenout 😀 Jednou jsme na stránkách, kde se známkují učitelé, našli k němu vážně zajímavý komentář (toto v podstatě platilo i za nás, občas pozměnil výmluvy):

  To se mi líbí

 12. U nás všechno dobrý až na učitelku na aj , co přinese výsledky testů až za půl roku, matikáře , co chodí pořád pozdě a úplně zhulenou němčinářku.

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.