Populista či úplatkář?

Před pár měsíci politici odhlasovali přímou volbu prezidenta, což znamená, že my – čerstvě plnoletí – si užijeme první volbu v plné parádě.
Tato změna ústavy byla postavena na tlaku veřejnosti, která si již dávno přála volit si svého prezidenta sama. Chápu to. Lidem se nelíbí věci, co se poslední době v politice dějí. A já se rozhodně nedivím. Jeden fluše na druhého, každý druhý je obviněn z korupce, slibují hory doly a ve své funkci se drží zuby nehty. „Tak si aspoň toho prezidenta zvolíme sami! Ať se k tomu také my – ubozí malí lidé – můžeme vyjádřit.“, říká si mnoho lidí.

Ráda bych ale upozornila na to, že jsme to právě my, kdo si tyto funkcionáře vybíráme, také volbami. Stejně tak, jako si budeme vybírat prezidenta.
Druhá věc, která někdy bývá dost opomínaná, je ta, že vše, co se dozvídáme, jsou zprávy od novinářů, kteří si s těmi informacemi můžou dělat, co chtějí, a ačkoli by tyto informace měly být objektivní, dost často jsou nějak zabarvené, něco je opomenuto nebo naopak nadzdvihnuto, překrouceno či úplně pozměněno. Takže prostý člověk se všechno dění z Pražského hradu, které už tak je prošpikované tajnostmi, dozvídá z takovýchto zpráv z médií.
Pak najednou máme volit Velkou Hlavu Státu. Nedělám si naděje, že by se alespoň 50% obyvatel České republiky zajímalo o politiku. Předpokládám, že před volbami se bude většina lidí řídit billboardy, krátkými televizními spoty a kandidátovým vzhledem. Pár lidí si přečte něco o jejich názorech, o jejich minulosti a o plánech do budoucnosti, ale masová většina se rozhodne podle mega-gigantických kampaní, které za chvilku přijdou a které budou samozřejmě placeny státem, což je v době krize moc fajn. Volby vyhraje ten s nejpopulističtějším úsměvem a stejně si zase budeme stěžovat.
Senátoři a poslanci toho o politice vědí více než my. Žijí v tom každý den, pracují v tom a tak by měli asi vědět, jak co funguje a kdo by byl nejlepším kandidátem. Na druhou stranu – jak to podle medií – u nich řádí korupce, taktiky na dosáhnutí silnějšího postavení a další nekalé praktiky. Není moc pravděpodobné, že by si nějaký kandidát, velká firma či jiná vlivná osoba, podplatili 10 milionů obyvatel.
Otázka tedy nezní, jestli chceme přímou či nepřímou volbu, ale jestli chceme prezidenta populistu či úplatkáře (popř. loutku).

5 komentářů: „Populista či úplatkář?

  1. Prezident má tak malé pravomoce, že je skoro jedno, kdo tam bude 🙂 Tak vyhraněný jako Klaus už těžko, možná by bylo lepší náklady za volby využít jinak … O politiku se zajímá asi tak 0,50% 😀

    To se mi líbí

  2. Loutka nebo populista? Velmi realistický pohled, se kterým se musím zcela ztotožnit, i s výše prezentovanou obavou o kompetentnost té masy občanů v podobné volbě. President v našem systému má sice malé pravomoci, přesto je figurou důležitou především co se týče zahraniční reprezentace, tu nám mimochodem koupenými hlasy zvolený pan Klaus předvádí dost pitomým způsobem. Přesto se stavím proti přímé volbě právě kvůli té obavě z populismu a "uvědomělé" volby lidu.

    To se mi líbí

  3. Tohle je složitý, jako ostatně celá politika. Ti slušní do ní nepůjdou, protože na to nemají ostré lokty a žaludky. Jsou tu inteligentní lidé, kteří mají co říct, ale ti nejsou vidět. Ta příma volba bude pěkná fraška. Budou různé skupiny lidí, jedna bude volit Barta Simpsona, prostě skupina, která si bude dělat blázny, pak jak píšeš, skupina, která bude volit toho, kdo bude mít nejširší a "nejupřímnější" úsměv, ale stejně tu bude dost lidí, kteří nebudou vědět, koho vybrat. Kdo že je tam na výběr? Fischer – ten byl v úřednické vládě relativně oblíbený, ale vytáhli na něj komunistickou minulost, kdo dál? Němcová tuším odmítla, místo ní za ODS Přemek Sobotka a ten druhý mi vypadl… Okamura je očividně nesmysl. Já nevím, nebudu se v tom tu babrat. Zletilá budu za chviličku, ale fakt nevím, koho bych volila.

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.