Le p’tit transport

 • Mé městečko La Penne sur Huveaune (už jsem se to naučila psát i vyslovovat) má 6 tisíc obyvatel a nachází se přesně mezi Marseille a Aubagne. Vytváří spolu na mapě takovou nudli.
 • V La Penne a Aubagne je transport zadarmo, jinak do Marseille jsou to 2 eura a 1,50 eura za metro, aby člověk nemusel jít hodinu do centra.
 • Marseille má 2 linky metra a 2 linky tramvají. Když jsem viděla tu mapu, tak jsem myslela, že jsou tam vyznačené jen ty nejhlavnější linky, ale opravdu to takhle asi je!
 • Tramvaje jsou krásné!
 • V metru jsou turnikety a lístky se kupují u takový automatů, které vypadají jako automaty na výběr peněz z karty. Vyčkala jsem si frontičku k automatu a začala jsem tam sahat na obrazovku, která nebyla dotyková. Nakonec jsem tam zmáčkla nějaké čudlíky a zjistila, že mě to bude stát to již zmíněné euro padesát, což je 38 korun. Dokonce jsem si i sama zmáčkla, že ho chci. Vyndala jsem své 2 aura z peněženky a začala je strkat do nějakého otvoru. Nešlo to a pak mě pán za mnou upozornil, že tu minci mám strkat jinam, že tohle je pro platební karty. Poděkovala jsem, vzala lísteček, 50 centů a šla k turniketům, které fungovali stejně jako v Barceloně. Lísteček (super tvrdej a pěknej) jsem přiložila tam, kam ho přikládali ostatní. Nic se nestalo a tak nějaká paní řekla, že to mám dát jinak. Přiložila jsem to jinam, ale pak mi došlo, že to asi nemám přikládat, ale že to mám vsunout do otvoru dole. Vsunula jsem a nic. To už ke mně přibehl jeden z mnoha pánů v modré košili, kteří tam na to dohlíželi. Měla jsem to tam strčit obráceně. Tak jsem to tam strčila a konečně jsem prošla.
 • Napadlo mě, že by možná bylo levnější nepořizovat turnikety a ty super-luxusní-tvrdý kartičky a platit k tomu 6 lidí, kteří dohlížejí na pohodlný chod, ale pořídit jen ty lidi, kteří by to cvakali a normální pohodové papírkové jízdenky. Ale zase by to nebyla taková sranda!
 • V metru měli akvárko.
 • Jinak zastávky celkem špinavé a nic moc. A takoví normální bezdomovci. S kalíškem. Čím byla zastávka blíže ke konečné (novější), tím byla hezčí a čistší!
 • Zatím všude, kde jsem byla, měli příšerně hnusné záchody! Zlatá Prazička v tomhle… Nákupní centrum a na mě šla nauzea…
 • Autobusy jsou prvotřídní!
 • Našla jsem stránku, která funguje jako takový idos. Zadám si tam čas příjezdu/odjezdu a pak ulici/zastávku/město, odkud chci jet, ono mi to dá na výběr z několika možností, ze kterých vyberu to nejlepší, pak to několikrát potvrdím a často se doberu výsledku. Zjistila jsem, že ke mně nejezdí noční busy. Tak jsem moc šťastná.
 • Jediná chyba jízdních řádů je, že na mapě nejsou zakresleny zastávky.
 • Mají strašně malé ulice , že se tam jen tak tak vejdou 2 auta. A po těchto ulicích (bez chodníku) chodí lidi.
 • Jejich ulice také vůbec nedávají smysl. Jsem zvyklá, že všechno je v jakémsi čtverci a každá ulice má nějaký východ a směr, který vidím už od začátku. Tady? NE! Jako kretén sjem chodila 40 minut na odporném sluníčku po kopci, abych zjistila, že NIC nedává absolutně ŽÁDNÝ smysl a že i ta poslední ulice dlouhá asi kilometr je slepá, i když to nikde žádná značka neříká!!!
 • Všude na cedulích je napsáno „Alle“ a pak jméno adresy. Když jsem to viděla poprvé, myslela jsem, že je tam napsáno „Calle“ (španělsky ulice), ale že někdo urval/sloupl první písmenko. Není tomu tak. Je to Alle od slova aller – chodit.

8 komentářů: „Le p’tit transport

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.