En France on mange sainement

Když jsem sem jela, měla už jsem od sestry, která ve Francii strávila rok, mnoho informací. Jedna z těch informací samozřejmě zahrnovala i jídlo. Prý si tam na jídlo dost potrpí. Jedí zdravě a pěkně. Takže jsem se moc moc těšila, protože ráda zdravě jím. A ráda nejsem přežraná, i když to tak často nevypadá…
Francouzská matka mi na začáku řekla, že neumí moc vařit. Tak jsem si říkala, že mi je to asi jedno. Že sním cokoli. A je to tak, ale nedovolila jsem si pár krát se překvapit.
Měli jsme například salát – super. Potom přišlo takové to maso, co máte u Mekáče v hamburgru a myslím, že to bylo s těstovinami. Další den mě dostal obalovaný sýr. Obalovaný kozí sýr! A byl obalený asi vlastnoručně v takové tenké tortile a osmažený. Další trojhránky na podobný zúůsob byly i se zeleninou. Snad tomu říkají Brick.
Po kozím smažáku přišly rybí prsty, které chutnaly mnohem míň jako ryba než ty, které si pamatuji z dětství. Samozřejmě doprovázeny těstovinama. Suché těstoviny se sýrem. I když vlastně ty těstoviny tak moc suché nejsou, protože je matka nějak zamastňuje. Jestli házi do vody máslo nebo jak… Kdo ví?

Když jsem si do svých těstovin nakydla katchup, matka na mě koukala, jako kdybych si právě vytáhla z ucha flašku s vínem.

Mě zase dostalo, když koupila v krámě předobalené řízky. Nebo když mi řekla, že mám umýt salát a pak jsme ho sušily papírovými ubrousky. To už jsem zatrhla! Po umytí suším salát jedině utěrkami.
Jak už to známe, Francouzi rádi sýry a snídají sladce. Máme v lednici asi 30 druhů sýrů, které jedí jako desert po jídle. Stejně jako jogurty, pudingy, přesnídávečky (compot) atd. Ke snídani horkou nebo studenou čokoládu (kakao) a k tomu sladkou houstičku… k čemu bych ji přirovnala? Musíte sem asi přijet a dát si Pain au lait. Já předevčírem snídala pizzu. Doufám, že mě nikdo neviděl.
Koupila jsem si Nectar Guyava, který se celkem dal. Měla jsem Coca-colu s vanilkou, která byla fajn, ale po chvíli už jsem vanilku ani trochu necítila. Coca-cola cherry je pořád nejlepší. Mangový džus mi celkem chutnal! Jsem mimo z těch jejich džusů, které mají asi 300% ovoce! Jak mi to v Čechách chybí… A měla jsem Marockou polévku Harira, která je tradičním pokrmem při Ramadánu, o kterém budu povídat někdy později. A jedla jsem lilek a květák!
PS: Teď hrozně moc vzpomínám na to jak jsme vždycky o prázdninách koukávali doma na LOH. Celý dny jsme to mívávali zapnuté a chodili kolem toho. Někdy bych se chtěla moc vrátit do těch let.
Tuleň obklopený dětmi zdraví do Čech!

12 komentářů: „En France on mange sainement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.