Les histoires du transport

V poslední době jsem se vám nevěnovala tak intenzivně, jako před tím. Měli byste za to být rádi, protože to znamená, že tu mám hodně věcí na práci a že jsem tu spokojená. Což jsem konečně celkem začala být. Dneska mi však odjela do Paříže moje au-pair kamarádka z Polska, která byla hrozně akční a pořád mě někam tahala, což bylo úplně úžasné. Projely jsme na kole při západu slunce Marseille, navštívily jsme městečko Aix en Provence, poznaly jsme hrozně moc super lidí, trošku jsme se vystresovaly, zasmály jsme se francouzskému přízvuku v angličtině (nezapomenutelný zážitek, přeji zažít každému), flákaly jsme se na pláži, flákaly jsme se v parku, flákaly jsme se v Aix a vyměnily jsme si hromadu au-pair zážitků a já ji začala nenávidět kvůli tomu, jak se bude mít úžasně.
Protože jsme tu obě bydlely z malých městečkách, používaly jsme hromadnou dopravu pořád. A zase mě překvapily nějaké věci…
Asi tři zastávky od mého domu je zastávka na kruhovém objezdě. Jako prostě v půlce kruhového objezdu je zastávka.
To, co jsem psala v prvním transportním článku, se potvrdilo. Řidiči – nejen na vesnici, ale i ve Městě jako je Marseille – jsou ochotní pomoci, většinou se zdraví a když vás vidí běžet, tak klidně počkají a otevřou dveře. A to i když nemáte velký výstřih a krátkou sukni. Něco neuvěřitelného, z čeho se do teď nemůžu pořádně vzpamatovat.
Na karkulce mám fotku sedačky z autobusu v Marseille. Na těch autobusech je zvláštní, že mají plastové sedačky, které mají v opěrátku na zádech takové vypoukleniny (na fotce), které jsou určené na trýznění pasažérů. Nebo alespoň těch, kteří mají kosti. Když si normálně unaveně sednu se shrbenými zády, tak mám v té díře přesně obratel a jak ten autobus skáče, tak to dost bolí. Člověk tedy musí sedět jak svíčka, anebo tak, že se zády opěrátka vůbec nedotýká. Zajímavé však je, že jsem neslyšela nikoho jiného si stěžovat… Že by to bylo mnou? Že bych byla nějak deformovaná?
Francouzi tady na jihu vlastně vůbec nechtějí žádné pohodlí. Dneska jsem seděla na lavičce a čekala na autobus. Lavička byla z kovových plátků postavených po té užší straně, takže jsem si připadala jako fakír. Těžko vysvětlit… budu muset také jednu lavičku vyfotit. Dobře… Lavička je praktická, protože se dá těžko zničit a když ji někdo poblije, tak to hned steče na zem… ale ty obratlová plastová sedátka nechápu!
Všimla jsem si, že mají v metru v tunelech světýlka!! Takže tam sice nemůžete ve tmě pozorovat kabely (kdo z vás to nedělal?), ale můžete pozorovat celý tunel, protože je skvěle osvícen!
Minulé jsem na zastávce metra Vieux Port viděla akvárko, teď jsem v jiné viděla takovou drobnou výstavičku starých vláčků. Prostě se tam člověk nenudí!
Nenudí se lidi ani v buse. Tuhle jsme jeli polomrtví po výletu na calanque Luminy a najednou se 2 muži začali zvýšeným hlasem bavit. Ale já myslela, že se před tím vůbec neznali. Pak to vypadalo, že se hádaj. Ale tak jako… kamarádsky? Tak jsem se zeptala španělsky kamaráda Kolumbijce, který mluví perfektně francouzsky, co se děje. Musím se naučit, že Francie není Česko a že tady umí nebo rozumí španělsky každý! V každém případě mi poté vysvětlil, že ti muži se opravdu neznali. Problém byl ten, že si jeden přisedl naproti druhému a pozoroval jeho rodinu s nějakým divným xichtem nebo co a tak byl ten druhý naštvaný a začalo se to řešit. Na krev nedošlo, tak jsem byla smutná. Vlastně se sebe snad ani nedotkli.
Má vesnice je opravdu vesnice. Abych se dostala domů, musím se vrátit před šestou hodinou večerní a nebo jít 30 minut pěšky. Už nikdy si nebudu stěžovat na Černý most!

6 komentářů: „Les histoires du transport

  1. Francouzi asi mají nějaké vědecké poznatky ohledně správného tvarování sedaček 🙂 Ono je to jako s židlí pro správné sezení, s klávesnicí do oblouku a tak. Někdy se člověku jen protočí panenky a řekne si – co to je za blbost??? Tuhle jsem taky z nějaký lavičky co byla z pletiva či čeho radši vstal, páč jsem byl víc rozlámanej, než když jsem stál vedle 😀

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.