Je to to nejdůležitější a dětem by se to mělo vtloukat do hlavy od dětství!

„Každý by měl vědět, jak ten stát funguje. Vždyť v něm žijem – proboha – a je neuvěřitelný, že já se dozvídám, jak ten politickej systém je, až na VŠ na právech.“, řekla mi včera sestra. Samozřejmě jsem jednoznačně přikývla, protože v mých devatenácti letech v tom mám dost bordel. Nevím, jaké ministerstvo co řídí, kolik politiků je kde, kam jaký zákon chodí a co můžu – jako občan – udělat. Připadá mi to jako nejzákladnější znalost nezbytná k životu ve společnosti, abych mému státu mohla pomoci a abych věděla, o čem mluvím, když říkám, že budu volit Dolejše z KSČM.
Pak jsem šla na autobus a pořád mi to vrtalo hlavou. Já a sestra jsme obě humanitně zaměřené. A tak nám připadá důležité vědět tohle. Myslíme si, že bez toho je člověk neúplný. Že je to úplně základní informace, kterou MUSÍ bezpodmínečně znát každý.
Důležité ale také je vědět, jak funguje například lidské tělo. Ať chceme nebo nechceme, každý z nás v tom těle bydlí. Každý ho má jiné, ale v celku ho vidíme všude, kam se kouknem, a neobejdeme se bez něho. Což znamená, že každý člověk by měl rozumět aspoň trochu tomu, co se v těle děje. Protože je to to základní. A pro člověka pohybujícího se v biologickém oboru je to také to nejzákladnější, co by měl vědět každý.
A co třeba chemie? Kor teď v této době, kdy se dbá tolik na zdravou výživu, bio výrobky apod.? Při tom ještě v době krize a kapitalismu, kdy se každý snaží vydělat co nejvíce a ušetřit každou korunu… Když čtu složení výrobku, normálně jen koukám na počet Éček, který mě většinou vyděsí, ale stejně si moc neumím představit, co znamená.
A fyzika? Umím si přesněji vysvětlit princip magnetu?
Zeměpis? Není to ostuda, když nevím, kde je Chile a jak se tam mluví? A když nevím, proč je moře slané?
Dějepis? Historie (už jsme zase u Dolejše)? Z toho bychom se přeci mohli tak poučit!
A jazyky… Je příjemné zjistit, že se domluvíte rukama nohama, ale není příjemnější se normálně hezky zeptat a rozumět tomu, co mi odpoví? Není hezké koukat na filmy v originále? Číst si jinokulturní články? Není důležité rozumět jiné řeči a umět se v ní i vyjádřit?
A co česká gramatika? Vždyť je příšerné vydět reklamní plakáty s chybami! Nebo jen si psát s kímkoli... (kvůli tomuto jsem nechala dnešní článek bez kontroly pravopisu, zasmějte se!)
Nakonec i spočítat si pravděpodobnost znásilnění na Černém mostu může patřit k základům...
Já osobně považuji za největší přínos do života jazyky, porozumění politickému systému, historii a trochu geografie. Matika, chemie a fyzika jsou mi více méně u prdele. Stejně jako větší věci z biologie.
Chápu, že teď si bude matfyzák (ahoj Ájo) rvát vlasy, doktor taky (ahoj Petře) a student farmacie (ahoj Eliško a Klári) jakbysmet.
Ale musíte chápat, že každý má jiné zájmy a jiné priority. Někdo umí všechny druhy dinosaurů a někdo zase mluví třiceti jazyky.
Co si ale budeme povídat… všeobecný rozhled je fajn. Pokud budete ovládat dinosaury na špičkové úrovni, ale jinak budete životě neschopný a nebudete umět nic jiného, máte problém. Pokud se domluvíte třiceti jazyky, je to úžasné. Ale pokud nevíte o čem mluvit, máte také problém. Pokud máte ve škole samé jedničky, ale jinak neděláte nic… uvidíme!
Tohle je názor dívky, kterou učitelé na základní školy nechtěli pustit na gymnázium. (Dokonce když jsem se šla po pár letech kouknout za naší matikářkou a řekla jsem jí, že jsem na gymplu, usměvavá tvář se jí v mžiku změnila na lítostivou a řekla „Ježíš“ a zeptala se mě „Jak to tam zvládáš?“, na čež jsem odpověděla, že úplně bez problémů a ona spadla udivením pod stůl).

10 komentářů: „Je to to nejdůležitější a dětem by se to mělo vtloukat do hlavy od dětství!

  1. Dobrý je, že každý by měl znát platné zákony, páč neznalost neomlouvá, že ano … no a nevím jestli v téhle republice je vůbec někdo kdo by je vůbec stihl přečíst 😀 Všeobecný přehled je fajn, ale stačí všeobecná základka, gympl nebo vejška??? Bez dinosaurů se obejdeš snadno i dlouho, bez znalosti co umí 400 voltů můžeš žít do tý doby, než to prvně poznáš 😀

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.