Take a smile

O Češích se říká, že se nikdy neusmíváme. Dokonce i v novodobých průvodcích upozorňují cizince, ať se neděsí lidí v MHD, když vypadají, že chtějí někoho zabít. A vy – Češi jako poleno – mi musíte odsouhlasit, že v MHD – a potažmo ani nikde na ulici, v obchodě či na poště – neoplýváte zrovna dobrou náladou a neházíte úsměvy na všechny strany.
Co se ale stane, když máte zrovna opravdu dobrou náladu a prostě ten úsměv zakrýt nejde? Nemůžete si ani číst, ani se učit… nic. Ani nechcete. Myslíte třeba na předešlý den a na ty skvělé okamžiky, které vám dobrou náladu způsobily. Pak přecházíte na jiné vtipné okamžiky ze svého života i ze života ostatních a pořád se usmíváte, někdy se i zasmějete. A při tom koukáte kolem na ty nasraný lidi, kteří vás většinou ani nezaregistrují, protože ve své náladě neregistrují nic, co by se té jejich náladě mohlo vymykat. Při čemž vy v dobré náladě si všímáte jejich detailů; Že má pán drobný tik na rtu, jinému padá hlava, další vás v pravidelných intervalech děsí pohledem na jeho mandle a člověk vlevo od vás čte sudoku. Vy se smějete nad jejich smutnými osudy a přemýšlíte, kam jedou, odkud jednou, kde pracují a kolik mají dětí. Pořád v dobrém rozmaru a s úsměvem nejen na tváři, ale i v očích.
Jednou jsem takhle seděla v poloprázdném autobuse jedoucím do školy. Usmívala jsem se a koukala na všechny strany. Naproti mě seděla jen jedna osoba. Byla to žena – třeba 30 – a stejně jako já se usmívala a stejně jako já observovala všechny strany. Nejdřív jsem přemýšlela, jestli se mi to třeba jen nezdá. Všechny ukazatele mi ale napovídaly, že je to realita a že se v Praze našly pravdu 2 usmívající se osoby, které se střetly v jednom autobuse koukající na sebe v úžasu. Co si budem povídat… taková věc zlepší i tu nejlepší náladu!

9 komentářů: „Take a smile

  1. Napsala jsi to hezky. Já se vlastně směju pořád a všemu, ikdyž většinou jen v přítomnosti přátel. Někdy když jdu sama po ulici, tak se neusmívám, ale přímo dostávám záchvaty 😀 Většinou mě totiž rozesměje nějakej kolemjdoucí.

    To se mi líbí

  2. Taky se snažím tvářit mile. Občas to ale přitahuje pouliční prodavače čehokoli 😀 Čtvrtka se smajlíky se u nás semtam objeví s textem: Zastav se, vezmi úsměv a dej ho někomu, kdo vypadá smutně! Dokonalý 😀

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.