Středoškolská antiutopie

Zvoní. Dvě dívky na křesle se ani nehnou a pokračují v rozhovoru. Za pár minut se ta blonďatá zvedne, vezme s sebou tu hnědovlasou a pomalu se rozdělí. Hnědovlasá sejde schody a dole se potká s jinou blonďatou, která se k ní napojí ve stejném směru. Za pár kroků je míjí z kabinetu vycházející profesorku, která se jim omluví, že přijde pozdě na hodinu. Dívky kývnou a pokračují v cestě. Pár metrů za učitelkou se prochází dvojice chlapců. Když se střetnou, plácnou si a dívky přijdou do třídy, kde si kudrnatá spolužačka vyplňuje cvičnou maturitu z češtiny.
Za nedlouho přijde učitelka ptajíc se po prezentaci. Dívka, která ji měla mít, odpovídá, že má flashku, ale nemá tam tu prezentaci, ale že jestli chce, tak si může přečíst její seznam četby k maturitě. Vrátí se chlapci s koupeným jídlem v ruce. Učitelka se ptá po prezentaci podruhé a hrozí pětkou, při čemž jeden z chlapců ironicky vykřikne, že to samozřejmě mělo být na dnešek. Druhý chlapec prezentaci má, ale už si ji nepamatuje. Dva spolužáci se seberou a beze slova odejdou ze třídy.
Po prezentaci se přihlásí dvě dívky, jestli můžou donést test učiteli na češtinu. Je jim odpovězeno, že dokonce musí, protože mají potom zajít do druhé půlky třídy a vyřídit vzkaz dvěma chlapcům chodícím na ruštinu, že se po hodině mají u učitelky zastavit. Hnědovlasá dívka se přihlásí, jestli může jít taky, což učitelka nepostřehne a tak 3 dívky odchází do třetího patra do kabinetu učitele. Učitel tam však není a tak schází o patro níž podívat se na rozvrhy. Najdou třídou, dokráčí ke dveřím, zaklepou a „Dobrý den, můžu?“.
„Ne.“
„Jakože jo?“
„Ne.“
A dívky odcházejí s nepořízenou do čtvrtého patra do třídy druhé půlky, kde žádají o vypůjčení dvou zmiňovaných chlapců ve jménu oné učitelky. Ti vesele vykřiknou, vyskočí ze židle a utíkají za učitelkou do třídy. Tři dívky se pomalinku vrátí do třídy, kde je hluk, ruštináři bavící se s učitelkou a spící blonďatá slečna.
Chlapec se ptá hnědovlasé, jestli má nějaký papír s textem. Dívka se samozřejmostí přikývne a dá mu papír z minulé hodiny angličtiny. Chlapec si ho chvíli prohlíží a pak řekne, že myslel nějaký z předmětu, který máme teď. Dívka řekne, že ten rozhodně nemá. A jiný chlapec jí vysvětluje, že profesorka chtěla zkoušet, ale nikdo nemá právě ten text, ze kterého zkoušet měla. Poté si vytáhla k tabuli blonďatou dívku, která k tabuli ale ani nedošla a se slovy „Paní profesorko, dejte mi rovnou pětku. Já nic neumím.“ zase zalehla.
Měli jsme si tedy aspoň vytáhnout učebnici. Učebnici nikdo neměl. Někteří ji měli ve skříňce, takže se zvedli a šli si pro ni. Někteří pokračovali ve svačení. V půlce cvičení z učebnice se omluví vyvolaná dívka, že má učebnici ve skříňce. I když zbývá do konce hodiny jen 5 minut, musí si pro ni jít. Do toho všeho se ozývají výbuchy smíchu a jsou vidět obláčky kouře z elektronické cigarety.
Všechny postavy a události jsou vymyšlené. Jakákoliv podobnost se skutečně žijícími osobami nebo událostmi je čistě náhodná samozřejmě!
Na problém se dá nahlížet dvěma očima:
1) Studenti jsou neuvěřitelné svině, které chtějí poslat učitele do blázince a nemají úctu k ničemu.
2) Učitel neumí učit a neumí si zjednat pořádek. Studenti už jsou naštvaní, že mají 4 roky 5x týdně hodinu k ničemu.

5 komentářů: „Středoškolská antiutopie

  1. Dokud budou učitelé placení tak, jak jsou nyní, asi to bude pravidlem. Zůstanou i ti, co nic neumí a neuplatní se nikde a ve škole jsou jen do počtu. Jestli budou ve školství někdy adekvátní platy, budou tam chtít být i ti, kteří toho hodně umí a vědí a jsou za to řádně ohodnocení v jiné sféře… Ti vytlačí ty neschopné, kteří už teď v poměru výkon-mzda jsou placeni ve školství nadstandardně… Byla jsem se spolužačkama na zelenočtvrtečním zeleném brněnském pivu a teď jsem se vrátila… i

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.