Síla slova

Oblíbila jsem si španělský seriál Aquí no hay quien viva (Nikdo tu nechce žít), kde jsou mezi hlavními postavami homosexuálové, takže téma přiznání této skutečnosti společnosti se tam objevuje celkem často. Používají slovní obrat „salir del armario“, což znamená doslova vylézt ze skříně. Po pár dílech už jsem byla tak zblbá, že jsem nevěděla, jestli to používáme i v češtině, nebo ne. Když nevíš, googli, takže jsem náhodou přišla na zajímavý článek o lesbickém knihkupectví a vůbec otázky homosexuálů v Čechách, ale také jsem narazila na článek o tom, jak řeč a volba slov může ovlivňovat cítění lidí. Protože jsem se o něj chtěla podělit v celé své kráse, rozhodla jsem se vám ho přeložit. A pak jsem se rozhodla, že mě to nebaví, takže jsem ho trošku přetransformovala.
Článek se jmenoval „Síla slova: změň svou mluvu, změníš své smýšlení“
Byla jsem nadšená, protože jsem si myslela, že půjde o to, že když mluvíte jiným jazykem, tak smýšlíte jinak, jinak se chováte a někdy i změníte tón hlasu. O toto nešlo, ale stejně jsem nebyla zklamaná!
„I když někdy přemýšlíme v obrazech, převážně používáme na přemýšlení slova. Mluvíme sami k sobě, při čemž vybíráme určité výrazy – ne jiné -, jimiž si řekneme sérii konkrétních věcí. To, co si neuvědomujeme, je důležitost výběru slov a efekt, který na nás mohou mít. Slova, která použijeme při myšlení mužou mít silný dopad na psychiku, takže je třeba je vybírat opatrně.“
Ve článku se dále dozvíme i konkrétní praktické rady, jak nahranit slova či celé věty, abychom se cítili lépe.
Měli bychom vynechat všechna extrémní slova jako je nikdy, vždycky… Místo nich bychom měli použít výrazy méně absolutní například někdy, často, skoro vždycky, skoro nikdy. Když řekneme „nikdy“, je to výrok, který je dost nereálný; „Nikdy mi nekouká do očí, když se mnou mluví“. To jistě není pravda, protože se na mě někdy kouknout musel, takže můžeme místo toho říci „Když se mnou mluví, nekouká mi často do očí.“ Slovo nikdy můžete použít v případech, kdy je ta skutečnost opravdu nemožná jako například „Slunce nikdy nevychází v noci.“
Nahraďte sloveso muset za přát si nebo chtít. Místo Musím jít pracovat použijte Chci jít pracovat. Místo toho, aby to byla vaše povinnost, jdete tam dobrovolně. Nakonec se přistihnete u toho, že věci, které máte neradi, děláte rádi.
Třetí náhrada je ve spojení „měl/i by“. Můžete použít „líbilo by se mi“. Ne Měli by mi zvýšit plat, ale Byl bych rád, kdyby mi zvýšili plat. Takhle nezměníte své přání na požadavek a akceptujete realitu takovou, jaká je, ale při tom děláte vše proto, abyste ji změnili k lepšímu. Když se vám přání nevyplní, je to prostě jen nevyplněné přání. Když se ale nestane něco, co by se stát mělo, budete zklamaní a naštvaní.
Takže… pardon, ale teď se chci učit, protože bych se ráda dostala na vysokou školu. A pořád nemám v matematice skoro nikdy více než 50 bodů.
Krásný pozitivní pršivý den!

4 komentáře: „Síla slova

  1. Ten vliv angličtiny u nás ještě není asi tak hrozný, protože mi nelezeme ze skříně, mi se prostě přiznáváme 😀 Ale jinak se mi to spojení celkem líbí, jen to v češtině zní tak nějak divně… vyšla jsem ze skříně… kdyby to někdo řekl, začla bych se asi hrozně smát 😀

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.