¡Voy a pasar unas vacasiones estupendas!

Jsem totiž ve Španělsku jako au-pair a tak jsem se rozhlížela na nádraží ve Valencii po své rodině. Tátu jsem tak trochu tušila, matku jsem špehovala na facebooku a dítě jsem znala velmi dobře z fotek a videí, které mi posílali. Jenže… nikde nikdo! K tomu jsem měla na mobilu napsáno „bezpečný režim“ a zmizely mi věškeré aplikace, které jsem si tam dala.
Mmm. Co teď? Nikdo nikde? A pak najednou přiběhla má rodina! Zjistila jsem, že ve Španělsku se zdraví dvěma pusama a že jim budu rozumět. Dítě se mě bálo a nechtělo mě ani pozdravit.
Šli jsme do auta, při čemž táta mi vzal kufr a byl moc milý. Ach bože… jak tohle mi bude zase v Čechách chybět! Naučte se, pánové, brát tašky a otevírat dveře!
Měli jsme to ještě hodinku do Jávey. Dítě mlčelo, ale matka vyvolávala konverzaci, takže jsem byla spokojená. Ve volných chvílích jsem dělala na dítě obličeje a ono se smálo. Dítě je chlapec, jmenuje se Jaime a je mu čerstvě 6 let. Já jsem tu proto, abych ho naučila anglicky, protože v angličtině pokulhává. Jde do první třídy, ale jinak už byl ve školce, která se nachází (jako normálně ve Španělsku) ve škole a už to není tolik o hraní. V šesti letech před nástupem do první třídy už umí celkem číst, trénuje psaní a angličtinu, teda. Já jsem v šesti letech byla ráda, když jsem si zavázala tkaničky…
Nakonec dítě promluvilo, protože to dítě nikdy nepřestává mluvit, jak říkala matka. Říkalo „Mami, řekni Karol, že…“ a ona řekla, že se mě může ve španělštině zeptat, jak se řekne to, co chce vědět anglicky, že mu to řeknu, on to zopakuje a potom mu odpovím anglicky, při čemž – když nebude rozumět, tak mu to řeknu španělsky. Ale že se musí snažit mluvit anglicky. Plánuju článek na toto téma, takže teď to tu utnu.
Dítě v autě opakovalo slovo surprise, takže jsem předpokládala překvapení. A bylo! Čekaly na mě cup cakey, které mám vyfocené. To nahoře dělající obrázky není marcipám, ale jen nějaká taková věc, kde je cukr, ale jinak to nijak nechutná. Prý mě to naučí dělat! Tak vám budu moci udělat nějaké hezké, ale ne moc chutné dorty! Haha
Madrid je hlavní město Španělska, kde se mluví španělsky, je celkem velké a nachází se uprostřed Španělska. Valencie je takové menší město – velké jako Praha. Nachází se na východě u moře a mluví se tam Valenciano, ale i španělsky. Jávea je vesnice vedle (hodinu od Valencie) také u moře. V zimě má 20 tisíc obyvatel a v létě 120 tisíc obyvatel. Dělí se na pueblo (vesnici), turistickou část, která je u moře, je tam hromada restaurací, pláž je tam jedna menší písečná, pak s malými kamínky a pak mega kamenitá. Další část Jávey je aglomerace kde žijeme i my a dalších 100 tisíc lidí, když je teplo. Prostě takové letní domky…
My máme rodinné sídlo na hoře. Nahoře hory. Je tam jeden obří dům rozdělen na 3 nebo 4 části a pak jeden trochu dál. Každý dům patří jednomu z bratrů otce. Okolo jsou stromy a z každého místa je nádherný výhled na moře (na karkulce jsou nebo budou fotky), rostou tu velké šišky, kaktusy, palmy, žijí tu obří ještěrky a je to tu opravdu nádherné! Doma je klimatizace, takže jsem ještě nepocítila teplo a chybí mi vedro v Česku.
Kousek od domu je věž z roku 1500. Protože v té době ještě nebyli mobily a kamery, vyhlíželi lidé piráty z těchto věží, ze kterých se dochovala možná snad jen tato. Když viděli piráty, rozdělali oheň, který viděli dole ve vesnici a všichni se schovali do kostela.
Mám slíbeno kouknout se na mši! Půjdu s prarodiči, kteří jsou hrozně pohybliví a vtipní a mluví španělskou angličtinou. A matka otce mi připadá jako jedna postava z oblíbeného španělského seriálu, takže se směju ještě 2x více. Kostel je moderní a střecha vypadá jako spodek lodi. Jávea bylo rybářské město.
Mám drobný pokojíček námořnicky dekorovaný s postelí, nočním stolkem, postelí, židlí, lampičkou, čtyřmi obrazy lodí, oknem, sušákem a šatnou. Koupelnu mám společnou s dítětem.
Rodiče jsou strašně sympatičtí. Dítě není vůbec rozmazlené. Ba naopak. Neuvěřitelně skvěle vychované, až se divím. Každý den chodíme na pláž nebo do bazénu. Sluníčko, rozumím většině věcím… Jediná nevýhoda je ten internet a to, že bydlíme tak daleko a já se nemůžu sebrat a jít se projít nebo si dát s někým spicha.
V autě dítě řeklo „Karol va a pasar unas vacasiones estupendas!“ (K. tu stráví úžasné prázdniny) a myslím, že měl pravdu.

4 komentáře: „¡Voy a pasar unas vacasiones estupendas!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.