Projektek

V neděli večer jsem přijela do vesnice hned vedle Budapešti do velkého areálu, který patří organizaci Equal chances, kam jsem měla namířeno pracovat za byt a stravu. Nic jsem o organizaci nevěděla, nenašla jsem jejich stánky a informace o všem byly neúplné a polovina z nich mi nedávala úplně velký smysl. Po třech dnech tomu ale přicházím celkem na kloub a nestačím se divit, jak je to skvělé!

Organizaci založila asi před třiceti lety žena. Narodilo se jí dítě, a když mu byly asi 4, matka viděla, že se chová divně. Uvědomila si, že bude žít dlouho a že by měl mít ten život hezký. Ale nikde nebyla žádná organizace nebo cokoli, co takovým lidem život zlepšovalo. Nejdřív – se státní i soukromou podporou – vybudovala dům, kde žilo pár lidí s podobným postižením a dnes tu máme obrovský areál, kde žije, pracuje nebo se baví přes 600 lidí.

Ta žena je strašně hodná a moc příjemná. Přechodila rakovinu prsu, opustil jí manžel a ona se stále věnuje naplno svému synovi a všem ostatním.
S příchodem krize se ale dotace značně snižují, a pokud se nepodaří někde sehnat pár peněz, tak v září organizace končí.
Equal Chances Foundation zajišťuje ubytování postiženým a také 24 hodinovou péči. Ti, co chtějí, mohou pracovat a dostávají za to plat. Takže se nenudí, jsou v prostředí, které mají rádi, jejich rodina si od nich může na pár hodin odpočinout, vytvářejí nějakou činnost a ještě za to dostávají pár peněz.
Práce jsou různé. Pro ty s největšími postiženími jsou velmi jednoduché práce, které se stále opakují např. dávání „ušítek“ do obalu nebo třídění takových těch plastových záchytek na záclony. Dále jsou tu práce na zahradě (areál má svá pole, stromy i slepice), dělání korálkových náušnic a náhrdelníků, šití, dělání koberců (na takovém tom velkém stroji), sestrojování hraček nebo vytváření věcí z keramiky (kde zatím pomáhám já).
Spíše tady jde o mentální postižení. Máme tu hromadu schizofreniků, downů, autistů a dalších. Se mnou pracuje kluk, jehož matka hodně pila a kouřila v těhotenství a on měl po porodu snad mozkovou mrtvici nebo tak něco. Nejsem úplně doktor a taky tu jsem chvíli. Ale časem určitě přijdu s nějakými detaily a historkami! Například o rozeznávání zdravých lidí od nezdravých…
Úprava 29/07/14: Organizace se mi stala více než blízkou a její situace se stala vážnější. Prosím pomožte aspoň dolarem na jejich účet https://fundrazr.com/campaigns/aoY99/ab/63gdIc . Děkuji
Více článků v rubrice Moje zahraničí v podrubrice Magyarországom. Budou určitě ještě přibývat!

S dotazy se na mě nebojte obrátit.

5 komentářů: „Projektek

  1. Ta žena musí být vážně úžasná :). Je skvělé že vznikají takovéto organisace. A kdyby zanikla :/ byla by to škoda. Kdybych mohla přispět hned bych přispěla ,ale nemohu :/.

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.