Není tere jako tere

Tere maďarsky znamená náměstí ve druhém pádu.
Tere v estonštině znamená ahoj.
Bydlím se slečnou z Estonska, dvěma slečnami z Honkongu a vídám se s lidmi ze všech koutů světa, tudíž se dozvídám mnoho zajímavých věcí, o které bych se chtěla podělit.
Estonia
Estonsko je šíleně malé. Má něco pod 1,5 milionu obyvatel a hlavní město Tallin má asi půl milionu obyvatel. Nemají metro a obchod HaM tam přišel asi před měsícem. Když byla moje kamarádka v průměrně velkém nákupním centru v Budapešti byla jako Alenka v říši divů a stejně se tvářila na dlouhých eskalátorech.
V Estonsku je polovina lidí Rusů a polovina Estonců. Moje kamarádka je Ruska. Miluje ruštinu a furt o ní mluví. Říká, že její matka říká, že učebnice jsou napsané tak, aby Rusko pošpinily a že Rusko přišlo do Estonska a všechno bylo fajn.
Na včerejším setkání ostatních studentů v Budapešti byla Ukrajinka. S mou ruskou Estonkou se bavily rusky asi 2 hodiny a byly šťastné, že mluví rusky.
USA
Další student je ze Sant Francisca a prý – vzhledem k tomu odkud pochází – vycítí gaye na 1 kilometr.
Hongkong
Honkong je část Číny, ale obyvatelé nikdy neřeknou, že jsou z Číny. Honkong má jinou vládu a volnější pravidla než Čína. Před sedmnácti lety se osvobodily ze spárů britské kolonie a skončila svoboda vyjadřování atd. Čínská vláda chce vymazat z paměti všechno, co toto období obnášelo, takže dětem už lehce přepsali učebnice a povinně se učí americkou angličtinu. Začíná tam cenzura a ředitel posledních novin, které byly celkem objektivní byl pobodán.
V Hongkongu je hodně křesťanů, bojuje se za práva gayů, ale Čína není moc ráda. Facebook používat můžou a jinak na internetu limitováni nejsou. Můžou mít více dětí než jedno.
Je tam fakt hodně lidí, takže si naše slečny šíleně moc užívají svobodu pohybu a parky, které tam nejsou.
Slečny milují Korejskou a Tchajwanskou kulturu a patrně se odstěhují na Tchajwan, protože chtějí zůstat někde s podobnou kulturou, ale nemůžou si dovolit bydlet v Hongkongu.
Výlet do Indonésie
Hongkongská slečna byla na školním výletě v Indonésii, kde utvořili skupinku pár studentů, žili v maličké vesničce v hliněném domku, spali na zemi a přemýšleli nad tím, jak by domorové vesničce v lese mohli pomoct. Vymysleli něco jako hnojivo… nebo něco, co zlepší jejich pěstování, a vesničanům to předvedli.
Bylo tam i hodně muslimů a vzhledem k tomu, že tam byla v doba Ramadánu, nesměli jíst venku, aby muslimy nedráždili.
Egypt
Slečna z Egypta, která už dávno odjela (taky nejedla přes den, tudíž jsem se naučila při neustálém nabízení bonbónů, jak se řekne anglicky půst – fasting), řekla, že 99% mužů v Egyptě jsou „macho“; myslí si o sobě, že jsou nejlepší, uráží ostatní a užívají velká slova.
Slečna na začátku stáže nosila pořád šátek kolem vlasů a nakonci ho nosila už jenom, když věděla, že se bude fotit a že budou fotky na facebooku.

Venezuela
Situace se po zvolení nového prezidenta dokonce zhoršila. Leopoldo Lopéz je pořád ve vězení a s ním stovky šťastnějších lidí, kteří náhle nezmizeli. Všichni mladí Venezuelané, kteří mají prostředky, odlétají z domova a nepředpokládají návrat.

PS: Odkazovaný článek se mi nepodařilo najít ve vyhledávači na googlu, a když zadám do vyhledávání na blog.cz slova z článku, tak se nic nezobrazí.

Svět
Dobrovolničí jen slečny a gayové.
Je hromada lidí, kteří do teď nevytáhli paty z jejich rodné země.

5 komentářů: „Není tere jako tere

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.