Micsoda?

V půlce třetího týdne mého pobytu poblíž Budapešti v organizaci poskytující péči a práci postiženým lidem (kdo ještě nepřispěl, přispěje!) se s vámi podělím o mé zážitky z nenormálního prostřední (pro nás většinové).
Hned první den se na nás všichni usmívali, podávali nám ruku, sahali nám na ruce i na obličej a objímali nás. Je tu slečna, která nás lochtá, na tvář sahající muž atd. (Většina z nich u má přezdívky) Pak jsou tu ale i ti, kteří už jsou trochu přes normální hranici jako třeba na prsa sahající (breast-loving man) muž nebo maličký mužík, který rád a silně objímá (hugging man), dává pusy na břicho atd. Dobrovolník, který tu byl před námi, říkal, že na něj prý nikdy nikdo nesahal. A to jsem myslela, že být slečna má jen výhody.
Ten samý dobrovolník nás seznámil s jeho kamarádem, který vypadá jako Frodo, je mu 23 let, je to autista, učí se anglicky a anglicky s námi taky mluví a vždy s námi sedí na obědě a povídá si. Když mluví, vždycky dlouho přemýšlí nad tím, co řekne. Někdy už začneme nové téma a on pak dokončí to svoje, ale to už jsme dávno všichni mimo. Často mu taky nerozumíme. Tak jen kýváme a usmíváme se. Nebo se mračíme. Frodo nerad kouká dlouho do očí a když mluví nebo přemýšlí, tak má hlavu otočenou na úroveň ramene. Klepou se mu ruce a často má zápěstí otočené v té abnormální 45° poloze. Má staršího bratra, který je programátor. Často se zasměje, řekne „I almost forget…“ (skoro jsem zapomněl…) a po pauze dodá „How are you?“.
Hodně pacientů umí pár slovíček anglicky. Jeden vždycky projde a v jakoukoli denní dobu pozdraví Good afternoon! (pěkné odpoledne) a dodá Have a nice day! (Pěkný den přeji). Pár jich s námi vede i smysluplnou konverzaci a někteří nám aspoň dokážou vysvětlit, co se děje. A u těch, kteří neumí vůbec, používáme těch pár maďarských slovíček, co umíme a dále ruce a nohy.
Jeden z těch, co dovede udržet konverzaci, je „hairy man“, který je asi stejně tak velký jako já, byl obdařen velkou srstí a nedokáže vycítit mou intimní zónu. Když se mnou mluví, tak se vždycky trochu nuceně usměje, když se na něj kouknu. A ptá se mě, jestli mám přítele, jestli moje kamarádky mají přítele a pak mi říká, že by si rád někoho našel, ale je to těžké a pak se mě zeptá, jestli mám přítele.
Na keramickém oddělení, kde pořád jsem, protože mě má anglicky mluvící zdravá pracovnice strašně ráda a říká mi, že mi to jde a že mám talent, sedím vedle slečny, která se často chová jako dítě a strašně ráda uráží lidi a baví ji, když se jí lidi bojí. Má šílený talent na keramiku a její výtvory jsou neuvěřitelné. Přidala si mě na facebook a začala si se mnou psát používajíc google translator. Za nějakou dobu jsme si nerozuměli; já jí napsala, že nerozumím, ona mi napsala, že nerozumí a pak jsem odjela na den pryč, a když jsem přijela domů, čekala tam na mě zpráva jakože jak si to představuju, že jí neodepisuju a hromada vykřičníků. Za pár dnů mi napsala, ať se nekamarádím s jednou z pracovnic organizace, protože je to „adulterous whore“ (cizoložná děvka), načež jsem jí napsala, že tyhle slova jsou moc silná. Odpověď byla celkem vzteklá, ale prý, že když to necháme být, tak můžeme být zase kamarádky. V práci byla úplně normální.
Tahle cizoložná děvka je příjemná slečna, která špatně vyslovuje a která si mě oblíbila a chce se mnou krmit koťátka, která tam máme. Pamatuje si mé jméno a říká mi Kaholina a uklízí tu. Stejně tak i hromada dalších postižených, kteří se tu starají o úklid a údržbu celého areálu.
Jak nerozumím maďarsky, tak přesně nevím, co se děje, ale jsem si naprosto jistá, že si dneska asi 3 postižení dělali srandu z jiného, a vypadalo to jako regulérní šikana ve škole na prvním stupni. Například mu říkali, že je špinavý, i když nebyl. A moje výše zmíněná kolegyně toho šikanovaného přezdívá Casanova. Druhého Zombie. A kluci se přede mnou předvádějí jako malí.
Hairy man překládal to, co říkal Casanova, a jsem si jistá, že od Casanovy přišla nějaká nabídka, ale bylo mi přeloženo „Jo, taky má rád hamburgery“.
Mezi pacienty je i hodně párů. A hodně z nich mají děti, i zdravé, které tady mohou žít s nimi jako rodina.
Jedna slečna si k nám přisedla na oběd. Pustila se do jídla, pak vytřela talíř prstem, ztvrdila to jazykem, pak olízla i příbor, snažila se to dělat sexy a přitom se na nás smála a říkala „fun“. Pak zaklepala prsama „fun“, Frodo byl v šoku, já také, vzala příbor, zapíchla si ho do bradavek a klepala s ním „fun“, ukazovala kus výstřihu, Honkgkonganka se smála, ale když si dala lžíci na genitálie a vteřinu s ní třásla, tak jsem si řekla, že už mi to asi nestojí za to.
Je tu hodně postižený kluk, který k sobě vždycky čuchá a říká, ať si taky čuchnu, že má parfém a furt se usmívá a směje.
Další je mnohem víc postižený, ale naučil se pár slovíček anglicky. Objímá nás, zdraví nás, dává nám pusy na tvář a ptá se, jestli jsme best friends.
Vedoucí mého keramického oddělení má velmi slabé kosti, které stále slábnou a je na vozíčku. Mentálně v pořádku.
Areál se nachází na konečné autobusu. Jely jsme domů a naproti nám seděl nějaký pán. Po chvíli jsme uzavřely sázky, jestli to je náš pacient nebo ne. Celou dobu se kynklal z jedné strany na druhou a něco si mumlal. Byl náš.
Já se stýkám při práci spíše s méně postiženými. S těmi více postiženými se setkávám hlavně o svačinové pauze. Někdy je to opravdu těžké být obklopen lidmi, kteří se chovají úplně jinak než vy. A to nejtěžší je pak myslet na to, že je něco bolí. Že musí často chodit k doktorům. Že se budou takhle chovat navždy. Že je normální společnost nemůže přijmout. A že jejich rodiny se o ně budou muset starat velmi dlouho. A co se stane, až tu jejich rodiny nebudou. A co se stane,
jestli organizace opravdu skončí.
Kdybyste viděli ty jejich úsměvy.

3 komentáře: „Micsoda?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.