Co mě Frodo naučil

Máme tu v nadaci oblíbené pacienty. K jednomu z nich patří „Frodo“, o kterém jsem psala v předešlém článku. Vždycky jsme s ním seděli na ebedě a povídali si, protože uměl anglicky. Teď jsme ho ale deset dní neviděly, protože odjel na dovolenou s rodinou (jak nám sdělil).
Po krátké době, co jsme na obědě neseděly s ním, jsme si stěžovaly, jak nám Frodo chybí. Že jsme si s ním vždycky dobře pokecaly, smály jsme se jeho smíchu a otočení hlavy, těšily jsme se, až bude říkat nějaká jeho oblíbená slova a užívaly si čas strávený s ním.
Přišlo pondělí a my jsme si rády zase sedly k němu. Čekala jsem, že se budeme bavit o dovolené, o jídlu, zasmějeme se a půjdem domů. Realita byla jiná.
Za těch deset dní jsem totálně zapomněla na všechno ne úplně skvělé, co vlastně tyto konverzace zahrnovaly. Zapomněla jsem, že mluví hrozně potichu a že většinu věcí nechápeme nebo mu nerozumíme. Zapomněla jsem, že když se na něco zeptám, tak mu to trvá den, než odpoví a člověk neví, jestli slyšel otázku, jestli je uražený nebo jen přemýšlí. Zapomněla jsem, že kvůli těmto dvou věcem nesmím říct, že nerozumím, ale radši se usmívám a kývám a snažím se zachytit nějaké slovo, abych vypadala, že vím, co se děje. Zapomněla jsem, že nemůže vykonávat funkci překladatele.
V pondělí jsem byla jak opařená. Věděla jsem, že si z minulosti pamatujeme hlavně ty hezké věci, ale nevěděla jsem, že si můžeme minulost tak hodně překroutit. Tím jsem pochopila, že je blbost začínat vztah s exmuži a taky jsem pochopila, proč tolik starších lidí volí komunisty.

Naše paměť je divná. Ale díky bohu, že si pamatujeme jen ty lepší věci. Kdyby to bylo naopak, polovina lidí by byla oběšená (což by na druhou stranu vyřešilo přelidnění planety).

2 komentáře: „Co mě Frodo naučil

  1. Teda, netěším se, až k tomuto prozření dojdu osobně taky 😦 Přečtu si to, akceptuji to, ale mám strach, až to přijde na mne, neboť máš úplnou pravdu…

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.