Morální dilemata

Jak již jistě všichni víte, pracuji jako servírka v restauraci. Práce to není úplně jednoduchá ani po fyzické ani psychické stránce. V tomto článku se budu soustředit na jeden z psychických aspektů – morálku. Mám tři morální dilemata, kterými se poslední dobou nejvíce zaobírám.
Práce servírky je hlavně práce s lidmi. Práce s lidmi, které po většinou neznáme a utváříme si na ně názor během jejich obsluhování. Někdy chodíme ke stolu rádi, protože jsou nám hosté sympatičtí a rádi jim uděláme i Mojito, jehož příprava trvá vždy asi měsíc. Naopak ale také existují lidé, ke kterých chodím nerada. A pak existují lidé, kterým bych nejraději do nápoje flusla nebo jim v omáčce vymáchala ponožku nebo zadek. Tolikrát už jsem si říkala, že už to udělám, ale dobré vychování mě zastavilo a s úsměvem jsem tam čisté pití odnesla. Třeba na to jednou dojde (kolik servírek nebo kuchařů tohle asi dělá?).
Také mám někdy chuť říct, že ten steak byl ze psa. Ale to je zaprvé těžko uvěřitelné a zadruhé by to poškodilo spíš restauraci, než ty lidi.
Další dilema, na které jsem narazila teprve nedávno, je dýškové dilema. U nás to funguje tak, že to, co dostaneme jako dýško, dáváme do hrnéčku a nakonci to rozdělíme na stejné části a vezmeme si to. Druhá věc, co u nás funguje (jakožto u hotelové restaurace), je room servis – lidé si na pokoj objednají jídlo, jídlo se dá na vozík a do pokoje se odveze. Veze to tam vždycky jen jeden, takže dýško, které dostane by si mohl strčit do podprsenky, dole říct „tyvéé, se s tim jídlem tak serem a voni nám nic nedaj“ a být o trochu bohatší. Když je to 20 kč nebo 50 kč, tak to vezmu, hodím do hrnečku na dýška a obsluhuju dál. Tuhle to však byly 2 sto koruny a já věděla, že když 200 je mnohem víc než 200/3 (obsluhovali jsme 3). Nejméně 3x. Teď co s tím? Nikdo by se to nedozvěděl. Nikdo by to nevěděl. Já bych si mohla koupit kus bot… Tak jsem si říkala pro a proti a pak jsem vyndala 200 z podprsenky a dala jsem ji do hrnečku. O 133 korun chudší, ale aspoň nemám výčitky.
Kdo se má tímhle pořád zaobírat? Půjdu radši na pás. Tam žádné peníze ani lidi nejsou…

19 komentářů: „Morální dilemata

 1. To s těma dýškama mě vždycky zajímalo. Nikdo nemůže vědět, kolik kdo dostal a myslím, že ti ostatní nebudou takhle spravedliví jako ty a určitě si něco nechávají. Je fakt, že mít ty 200, které by sis mohla nechat, by bylo super, ale zase jestli ostatní jsou jako ty a vše poctivě dávají do hrnečků, tak jsi díky nim dostala už taky dost peněz. Ale to se asi nikdy nedozvíš.

  To se mi líbí

 2. To s penězma do hrnečku je pěkné. V jedné restauraci, kde jsem brigádničila, si všechna dýška zkrátka nechávaly vrchní servírky. Což bylo občas k posrání, když pár hodin lítáš kolem stolu a peníze shrábne slečna, která se u něj otočí pouze při kasírování…

  To se mi líbí

 3. Svýho času jsem pingoval. V levný restauraci (obyč pizzerka) a i v pětihvězdičkovým hotelu na Malý Straně. Obojí stálo za vyližprdel 😀 V každým podniku byly nervy, i když v každým trochu jiný. Na tohle musí být člověk prostě nátura… já to nejsem.

  To se mi líbí

 4. Když tu píšeš, že ostatní kolegové by si to vzali – já taková jsem, že když vím, že by si to vzali oni, tak bych si to vzala taky, 100 pro mě a ta druhá 100 pro nás. 😀

  To se mi líbí

 5. Takové uvažování je zlé. Popravdě bych nevěděla, co udělat. Servírku jsem dělala jen půl roku a v mizerném podniku, kde dýška ani nebyly. Nevím, asi bych dala 100 sobě a 100 do hrnečku, protože bych ulevila svědomí i si pojistila, že "budu jako oni".

  To se mi líbí

 6. VasTutNet точка  ru  удалим негативные отзывы о Вас,разместим положительные,Спецалист по удалению плохой негативной информации в сетиНегатив Удалим всю негативную информацию ,разместим положительные отзывы.Привлечение трафика аналог яндекс директа и гугла Агентство репутации Вастутнет VasTutNet точка ру!

  To se mi líbí

 7. เว็บเช็คเบี้ยประกันรถ ง่ายแค่ 3 คลิก เปรียบเทียบเบี้ยประกันจากบริษัทชั้นนำมากกว่า 30 กว่าบริษัท ด้วยเบี้ยแคมเปญที่ถูกที่สุดของแต่ละบริษัท พร้อมข้อมูลต่างๆ ที่เกี่ยวกับบริษัทประกันภัย.

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.