Den s představitelkou opozice na Kubě 1/2

To jsem se tuhle válela na gauči, když tu mi přišel mail od mé učitelky na španělštinu. Že prý přijedou nějaký Kubánci a jestli je nechci provést Prahou. Jakmile jsem kladně odepsala, dorazila angína, která ale se ale stačila vzdálit, než mi Člověk v tísni odepsal, že se tu na mě těší 2 Kubánky.

Sonia je členkou opozičního hnutí na Kubě Damas en Blanco (Dámy v bílém), které bylo založeno matkami, sestrami a manželkami bývalých kubánských politických vězňů. Druhá Kubánka je její devatenáctiletá dcera.

Sonia si před třemi lety šla po ulici, když tu na ni skočila policie a bez jakéhokoli soudu byla 3 roky ve vězení. Cela měla 2×1 metr, malinké okýnko, žádné světlo (bylo vidět jen ve dne a to jen málo tím okýnkem), malinkatou postel (když jsem se ptala na materiál, ukázala na dlažební kostky na Václaváku) a záchodem v podobě díry v zemi. V 11 večer jí tam hodili deku a v 6 ráno si ji zase vzali. Takhle 3 roky až do minulého měsíce, kdy ji propustili a tím, že to byl prý omyl.

O tomto příběhu se dozvěděl Člověk v tísni, a protože měli zrovna grant na podobné věci, pozvali Soniu s dcerou na měsíc na dovolenou do Čech, kde má k dispozici i psychologa.

Ve stejnou dobu, co ona byla ve vězení, byl tam i její bývalý manžel, se kterým má právě tu dceru, která je tu s ní. Tudíž se o dceru starala jedna z příbuzných. Té však po chvíli začali vyhrožovat, že když se o ní bude pořád starat, tak že ji vyhodí z práce a způsobí jí i další příkoří. Dcera tedy putovala od jednoho příbuzného k druhému, až se nakonec usídlila u silné starší ženy, které byly výhružky jedno.

Dcery jsem se mezi řečí zeptala „A studuješ nebo už pracuješ?“ na což mi bylo odpovězeno, že ani jedno. Že ji nenechají ani studovat, ani pracovat. Já si vzpomněla, jak jsem nasraná, že se musím do školy učit statistiku a dala jsem si v duchu facku.

Procházely jsme městem a narazily jsme na průvod proti potratům. Já se usmívala, protože mám jakékoli demonstrace moc ráda. Zatímco Sonia skoro nebyla schopna slova, protože to bylo skoro poprvé, co něco takhle viděla. Na Kubě když seberou odvahu a vyjdou do ulic, tak jsou hned rozprášeni.

Potom jsme se začali bavit o potratech. Na Kubě je jich šílené množství. Myslela jsem, že se to děje, protože antikoncepce buď není dostupná, nebo drahá. Není tomu tak. I dostupná, ani tolik drahá. To, co chybí je sexuální výchova nebo alespoň nějaké povědomí. Slečny souloží třeba už od 11 (takhle já jsem vypadala, když mi bylo 12) a pak si řeknou, že si můžou takhle i vydělat peníze, tak se prostituujou a chodí na potraty, které se ani nikam nezapisují, aby se skryl tento šílený problém.

Blog.cz si usmyslel, že tento článek je nevhodný pro tyto skvělé stránky jeho délkou, takže jsem ho musela rozpůlit. Zbytek najdete zde ->

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.