Hola, tentokrát z Kolumbie

Universita Hradec Králové, kterou většina z vás určitě ani nezná (což je škoda, protože je nejlepší), mi umožnila vyjet na stáž na ambasádu v Kolumbii, v Bogotě. Neměla jsem v úmyslu zase rozjet Tuleně, ale jsem si jistá, že v příštích článcích pochopíte, že jsem si to nemohla nechat jen pro sebe.

Bogota

Kolumbie se nachází na rovníku. Tudíž je všude vedro. Kromě Bogoty. Tam dosahují ještě Andy. Tam jsem i já. A kdo mě zná, tuší, že před přihlášením na stáž jsem se do mapy nekoukla a počítala jsem s tropy. Místo toho jsem si musela jít koupit tlustý obrovský ošklivý svetr, ve kterém tu teď sedím na posteli pod peřinou.

To ale není všechno. Víte, jak v ČR máme na zimu, pak docela hezky, pak vedro, pak prší a pak zase zimu? Tohle se v ČR otočí za 365 dní. Bogota tohle zvládne za den. Někdy za hodinu. Mění se to tu neuvěřitelně rychle a člověk tedy nikdy neví, co si má obléknout. Na ulici každý den vidíte člověka v tričku a vedle člověka v péřové bundě a rukavicích.

Bogota se nachází plus mínus ve 2630 metrech. Nejvyšší česká hora má 1600 metrů. Cizinci, kteří na to nejsou zvyklí, jsou ihned unavení, spí a bolí je hlava. Já jsem první dny rozhodně prospala.

bogota mapaBogota je taková tlustá gigantická nudle naplácnutá na hory. Ten pohled z města na ty obří hory je nádherný. I když se mi zdá, že z nějakého záhadného důvody jsou všechny fotky Bogoty ošklivé.

V této nudli bydlí 8 milionu lidí, kteří nemůžou používat metro, protože tu žádné není. Místo toho tu je již desítku let provisorní autobusový systém, o kterém už mám mnoho velmi zábavných historek, o které se ráda podělím v jednom z příštích článků.

Na ulici jsou na každém rohu lidi, kteří prodávají sladkosti a smaženosti. Spolu s nimi je v Bogotě skoro pořád obrovský smog, který je hlavně tvořen výpary autobusů a aut.

Bogota je většinou placka. Díky tomu je tu vidět docela velká kultura jízdních kol. Ty mají ve skoro všech větších ulicích svůj pruh, kde si můžou jezdit vedle aut relativně bezpečně. Většina z nich má helmu. Někteří ji mají na hlavě nezapnutou a někteří přivázanou na kole (během jízdy).

Dá se pít voda z kohoutku (i když Kolumbijky z ambasády pijí balenou a rodina, u které bydlím, pije převařenou vodu). Moje střeva si zatím nestěžují.

V porovnání s Mexikem jsou tu lidé více etnicky namixovaní. Když jsem na ulici a nemluvím, tak by si nikdo nemyslel na první pohled, že z Kolumbie nejsem. V Mexiku bylo mnohem jasnější, že jsem turista.

Nikdo mi nenutí konzumaci drog. Nikdo nechce, abych si drogy strkala do konečníku a převážela je letadle. Koka, která se tu pěstuje, se nerovná kokainu. Z koky se dělá kokain.

Ve své severní části Bogoty se cítím velmi bezpečně. Hodně často tu na ulici vidím policisty (kteří ve mně vyvolávají důvěru na rozdíl od těch mexických), což je příjemné. Lidi mají vytažené mobily a úplně se nebojí, že jim je někdo vezme. Nemělo by se stát, že by na mě někdo vytáhl nůž nebo pistol a něco po mně chtěl. Spíš hrozí normální běžné kapsářství nebo utečení s taškou/kufrem, který má v držení nepozorný vlastník (což paranoidní Tuleň většinou není). Takže se, mámo, přestaň bát.

Na co se těšit v příštích článcích?

Příště už budu vyprávět o svých zážitcích a divnověcech, mezi kterými bude pokec s kluky z Venezuely, pokec s pěknými prostitutkami, nejednou se zmíním o bogotské hromadné dopravě a vysvětlím fungování psí školky a proč byste neměli brát kokain.

Hasta luego!

1 komentář: „Hola, tentokrát z Kolumbie

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.