Neberte drogy, ničíte tím nevinné lidi

Výsledek obrázku pro farc drogas muertosV Kolumbii byly doby (doufejme, že už nejsou), kdy guerilly (partyzáni) kromě zabíjení a unášení lidí i strkaly bomby, kam se jim zachtělo. Kvůli tomu se třeba tady i teď v nákupních centrech koukají do kufrů aut a u vstupu jsou psi, kteří vyčuchávají střelný prach.

Guerilla byla třeba i Fidelova strana před tím, než svrhl Batistův režim a stal se prezidentem na Kubě. Většinou se jednalo o levicově smýšlející lidi, jejichž myšlenky byly potlačovány, a museli tak jednat v ilegalitě. Jejich cíl byl tedy dostat se do politiky a změnit svět k lepšímu. To by znamenalo, že legalizováním levice a vytvořením demokratického systému, kde může být zvolen kdokoli, by tyto skupiny ztratily cíl. Bohužel se začaly živit obchodem s drogami, takže původní cíl se vytratil a přišel nový: peníze z pašování drog.

Kolumbie i ostatní země se snaží s tímto problémem bojovat, ale nejen kvůli obrovské korupci a moci narco-lidí se to moc nedaří. I když v porovnání s dobou před 20 lety je to obrovský krok dopředu.

Související obrázekBohužel Evropa a USA jsou pro kokain velmi vděčný trh, který z jeho pašování dělá skvělý byznys.  Pro místní je lehčí pěstovat koku (ze které se kokain dělá) než třeba brambory, protože je to takový levný plevel. Dostanou nějaké peníze od kartelu/guerilly a dokud jim nezastřelí půl rodiny, jsou docela spokojení. Někdy pěstovat koku nechtějí, ale kartel/guerilla je přinutí.

V Kolumbii tyto skupiny ovládají ještě pořád docela velkou část Kolumbie (hlavně jihozápad), tudíž lidé se musí podřizovat jim, jelikož stát ani jeho zákony tam nemají žádnou moc. Takže právě dochází k tomu, že jim lidé musí platit jakoby daně a dále cokoli, co si usmyslí. Když by tam zákony platily, nesplnění například placení daní by znamenalo pokutu, soud a možná vězení. Když tam zákony neplatí, může to znamenat cokoli: od prostřelení ruky, přes znásilnění dcery, po prostou vraždu.

A kdo to podporuje? Všichni, co nelegální drogy berou. Kdyby nebyla tak velká poptávka, tak se cena i produkce sníží, výnosy nebudou tak mastné a třeba se tito šikovní úlisní lidé pracující v drogovém průmyslu obrátí na legální práci, ve které budou opravdu dobří a přinesou něco státu i společnosti. Třeba i poprvé v životě budou platit daně.

Co z toho plyne? Neberte drogy. Je mi jedno vaše zdraví, vaše rodinné vztahy, vaše cokoli. Klidně si umřete. Jde mi o ty lidi, kteří stojí úplně na začátku tohoto procesu a nemají moc na výběr na rozdíl od vás. Ti lidi, kterých bydlí v jedné místnosti 20 a není jich tam 22 jen protože 2 byli zastřeleni bohatými lidmi se zbraněmi. Tihle lidi, kteří trpí, abyste vy mohli zažít chvíli zábavy. Až si budete zase někde natěšeně kupovat kokain, tak si na tohle vzpomeňte.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.