Bogotská logika

Autobusové kalhoty.

V autobuse si člověk musí si dávat pozor, aby nebyl okraden. Moje taktika je vypadat co nejvíc jako bezdomovec. Tudíž mám autobusové kalhoty a autobusové boty.

Výstřižek.JPGSystém ulic

Já poprvé žiji ve městě, kde se jako v amerických filmech ulice nejmenují, ale mají čísla. Teorie je taková, že máte historické centrum, kde je „horizontální“ ulice (calle) 1 a na sever a na jih do této ulice se čísla přičítají. Já například bydlím v calle 103, která je o 102 ulic dál na sever od calle 1. „Vertikální“ ulice se číslují od začátku hor, které docela jasně ukončují město. Co je dál od hor, má vyšší číslo. Já bydlím v ulici (carretera) 11, tudíž jsem docela blízko hor. Horizontální se jmenují calle a vertikální carretera. Když je nějaká ulice slepá/krátká/divná, přidá se k ní písmeno (carretera 11C).

Dále jsou ještě gigantické třeba dvanáctiproudé ulice a ty mají jméno, anebo speciální označení a číslo (avenida carretera 9). Já mám tu smůlu, že bydlím u té carretery avenidy, která rozděluje můj „blok“  a dělá z něj trojúhelník. Moje hlava ale funguje pořád tak, že bydlím ve čtverci, takže jsem se první 2 týdny neustále ztrácela a za živého boha jsem ani s mapou nemohla pochopit, co se to děje, a jak je možné, že jsem úplně mimo.

Aby toho nebylo málo, když někam jedu, neřeknu „Jedu na calle 22, číslo domu 7.“ Místo toho řeknu „Jedu na calle 22 s carretera 11“ a číslo domu se nějak ignoruje. Prostě řeknu ulici, kam jedu a tu, která je na ni kolmá.

Když se jede na jih, musí se říct, že ta calle/carretera je na jihu. když se jede na sever, nemusí se to říkat, protože se to automaticky očekává, jelikož na jihu jsou jen chudí. A ti nikoho nezajímají.

Pico y placa

Asi už jsem zmiňovala, že dopravní situace v Bogotě je katastrofální. A to i přes to, že po mnoho let funguje omezení „pico y placa“, kdy ve špičce (2x 2,5 hodiny denně) ve všední den můžou vyjet jen auta, jejichž SPZ začíná na sudé/liché číslo. Bohatí mají 2 auta, míň bohatí jezdí taxíkem.

Další restrikce je v neděli, kde mnoho ulic je pro auta uzavřených, aby uvolnili cestu stovkám cyklistů (a běžců). Kolem ulic vyrostou stánky, kde opravují kola nebo prodávají kolové příslušenství.

Jediný den bez omezení je tedy sobota. Takže v sobotu, kdy v normálních městech je klid a zácpa nehrozí, jsem z centra pryč z Bogoty jela místo 20 minut 2 hodiny a chtěla se zabít.

Výsledek obrázku pro conductores bogotaŘidiči

Řidiči tu řídí jako prasata. Z pruhu do pruhu (když už náhodou v nějakém pruhu jsou), furt z nevysvětlitelného důvodu troubí, motorky jezdí mezi auty a velmi často nerespektují semafory…

Na druhou stranu ale počítají s chodci lezoucími jim do silnice. Takže s trochou opatrnosti (a nejlépe s Kolumbijcem, který jde před Češkou a ukáže jí cestu) není úplně těžké přejít dvanáctiproudou silnici. Nejlepší to je, když auta stojí v koloně, ale chce si to dávat pozor na motorky projíždějící kolem stojících aut. Auta většinou přibrzdí a nechají chodce projít absolutně mimo přechod. Kolegyně mi dokonce řekla, že když se jí dlouho nedaří přejít, vleze do silnice a auta si ukázáním ruky zastaví. Tam jsem ještě nedošla. Asi ani nedojdu (neboj mami). V Čechách by takhle přecházející osoba byla tak vytroubená, že by se už nikdy na podobný manévr netroufla.

Kromě občasného pouštění chodců se na silnici s ohleduplným chováním nesetkáte. Řidiče nezajímá, že bude blokovat průjezd nebo zastavit v půlce křižovatky. O státní na přechodech ani nemluvě. Na dálnicích nefunguje pomalý a rychlý pruh. Každý si jede jak chce, takže rychleji jedoucí člověk musí přejíždět z pruhu do pruhu a předjíždět tak pomaleji jedoucí vozidla.

Lidské semafory

Lidská nekvalifikovaná síla je tu tak levná, že se zaměstnavatelům/státu patrně nevyplatí investovat do technologie. Kam by Čech postavil přenosný semafor, tak Kolumbijec postaví znuděného Kolumbijce s cedulí. Tady celková efektivita a investování do technologií není úplně prioritou…

Oblečení psi

Všude v Bogotě vidím pořád oblečené psy. Buď mají psí obleček nebo na ně (na ty větší) prostě narvou své tričko.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.