Nenuťte mě pít alkohol

Já: Co pro tebe byl největší šok po příjezdu do Kolumbie?

Egypťan: Asi jak moc se tu pije alkohol.

alcohol bottles celebration color

Šla s Kolumbijci tancovat. Byli to kamarádi jedné mé kamarádky, které jsem neznala. Celý večer byl takový divný, tak když jsem přišla s kamarádkou do toho baru, moc jsem nemluvila. Mužské osazenstvo mi hned začalo nabízet alkohol. Já ho odmítala a snažila se v rámusu slovně i pantomimicky vysvětlit, že mám žaludeční/střevní problémy. Oni se mi zase snažili vysvětlit, že alkohol je na to to nejlepší a že když nepiju, tak jsem divná a nemůžu se bavit. A zase mi nabízeli pivo a panáky.

A to jsem měla ještě docela dobrou výmluvu. Představa, že nepiju, protože prostě jen nechci, mě velmi děsí. Asi by mě ukamenovali. A v Čechách to samé.

Jsme národy, které se bez alkoholu neobejdou. Kamkoli se jde, tam je pivo nebo víno. Kdy si jdete sednout večer se skupinou lidí do restaurace/kavárny/hospody a dáte si nealko? Kdy se slaví narozeniny, kde je jen nealko? Kdy se kouká na hokej jen s vodou? Kdy se jde do baru tancovat jen kvůli tanci? Skoro vždycky se najde někdo, kdo řekne, že je to špatně a že je potřeba alkohol. Znamená to, že bez alkoholu se 90% Čechů nedokáže bavit? Není to smutný?

Za svých 10 alkoholových let jsem zjistila, jak u mě alkohol funguje. Nic, nic, nic a najednou bum – čtyřhodinové okno, během kterého dělám věci, které jsem rozhodně ráda, že si nepamatuju. Snažím se být tedy velmi opatrná. Je tedy normální, že mi někdo říká „Jsi málo opilá, musíš pít víc“? Tohle přeci může z pusy vypustit jenom kompletní idiot. Nebo ožralý idiot.

To je druhá věc. Z ožralých lidí se mi dělá špatně, bojím se jich, přijdou mi nechutní a vždycky u mě ztratí trochu respektu. Hlavně když vidím, že ten člověk nemůže pořádně artikulovat nebo chodit. Jak můžu k někomu takovému vzhlížet?

Vy mi řeknete: Ne všichni se opijí tak, že nemohou artikulovat – to jsou spíše výjimky. Ano, většinou ten alkohol spíš používáme, abychom se uvolnili a víc si to užili. Je ale potřeba to do sebe cpát tak často, jako to děláme my? Nesmíme zapomenout, že alkohol je droga a že našemu tělu nijak dobře nedělá. Proč mi někdo nemůže nutit něco zdravého? Třeba banán: „Hej, ty jo! Ty vůbec nejíš ten speciální banán s mátou, co jsem objednal!! Koukej ho sníst co nejrychleji, už nesou další!“

Co alkohol na žal? Psycholožka mi radila, abych to nedělala. Tělo si pak zvykne, že ke smutku alkohol patří, a je velká šance, že se z vás stane špatně artikulující alkoholik a já k vám přestanu vzhlížet.

Teď si myslíte, že jsem se tu radikalizovala a že se v Čechách přidám k nějaké sektě. Není tomu tak, a na burčák se těším jako malé děcko. Jen bych chtěla, abyste mě příště nenutili si něco dávat nebo pít rychleji nebo ochutnat všechny druhy alkoholu na stole. Jsem dospělá žena, která se umí sama rozhodnout a nechce trávit půlku večera tím, že bude dokola vysvětlovat, proč se nechce wožrat jako prase.

2 komentáře: „Nenuťte mě pít alkohol

 1. Je to smutný, ale je to tak. Že jsi divná je jen první fáze. Další fáze je, když ti začnou vysvětlovat, že je to vlastně zdravý, a že panák denně ti udělá dobře – že to je to nejlepší, co pro svoje tělo můžeš udělat (zapomeňte na dlouhé hodiny v posilovně! Je tu revoluční vynález! Slivovice!).
  Je fakt ubíjející, když pak člověk přijde ke kamarádům hrát deskovky a půlka večera se točí kolem toho, že ne, opravdu si nedám víno a opravdu nemá smysl mi ho nabízet pořád dokola.

  A je fakt smutný, že lidi nerespektují ani „Beru prášky, na které se nesmí pít.“

  Za svůj abstinentský půlrok jsem si teprve pořádně uvědomil, jak se to má s kulturním alkoholismem.

  Takže taktéž podepisuju.

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.