Medellín

Před několika týdny jsem navštívila Medellín [Medejín], který si i moje matka bleskurychle spojila s drogovým kartelem a napsala mi „pojeď domů“. Medellín je teď jednou z nejvýznamnějších turistických destinací v Kolumbii. Nebylo tomu tak vždycky. Po desetiletí patřil Medellín k nejnebezpečnějším městům na světě. Na jednom místě totiž řádily plus mínus tři ozbrojené skupiny, které se neměly moc v lásce a oběti těchto skupin byly na denním pořádku.

IMG_1432.JPG

Mluvila jsem s pár Medellínci a všichni mluvili o obrovské změně, která se ve městě udála za posledních třeba 20 let. S vděčností mluvili o medellínské vládě a zdůrazňovali, že na rozdíl od Bogoty, v Medellínu jsou peníze daňových poplatníků vidět na ulici v podobě dobré infrastruktury atd. Já si všimla, že oproti Bogotě měl Medellín docela čisté ulice a krásné silnice. Řeklo mi to více lidí nezávisle na sobě, takže o podplácení Medellínců, aby vytvářeli o městě falešnou pozitivní fámu jsem na 80% vyloučila.

IMG_1462.JPGMedellín je teď jediné město, které má v Kolumbii metro. Kromě metra má i linku tramvaje a lanovky. Když jsem poprvé slyšela opěvování lanovek, vůbec jsem nechápala, proč by měli něco takového mít, když je to tak nepraktické a vejde se tam tam málo lidí. Proč neudělali další metro? Česká holka zapomněla, že Medellín je v malém údolí, které je rovné, ale totálně obklopené horami, kde bydlí hlavně chudší občané. Tam se právě nejlépe dostane lanovkou. Takže Medellín má transport, který jde i do velmi chudých čtvrtí – to se tu spíš nevidí, protože… koho zajímají chudí? Ti nikoho nepodplatí ani nemají žádnou moc přece.

První metro se začalo stavět v roce 1995, kdy v Medellínu na denním pořádku vybuchovaly bomby a po ulicích se povalovaly mrtvá těla. Náš průvodce vysvětloval, že stavba metra byla pro tyto občany jako větývka, které se chytnou, když už mají vody nad nosem. Když se kouknete na tu jejich aktuální historii, řekli byste si, že ti lidé musí být traumatizovaní smutní Medellínci. Překvapivě to tak vůbec není. Jsou velmi milí a usměvaví. Patrně si teď váží toho, co mají, protože si pamatují, jaké to je, to nemít. Příkladem právě může být to metro. Já jsem v životě neviděla tak hezké čisté a urdžované metro jako v Medellínu. Vlastně ne… Když bylo nové metro na Proseku, tak taky vypadalo hezky. Ale pár let poté už je posprejované, počmárané, někde smrdí močí. Tomuto metru je 23 let a i stanice a vagóny jsou radost pohledět!

Na ulici se mi několikrát stalo, že se u mě nebo nebo skupiny turistů zastavil Medellínec a jen nám řekl, že je moc rád, že tady jako turisté jsme a že doufám, že se nám bude Medellín líbit. Turisté jsou něco velmi nového ve městě a zrcadlí ten obrovský posun města.

Zkusila jsem si jet i lanovkou. Vystála jsem kilometr dlouhou frontu, abych pak zjistila, že jsem jí vůbec nemusela stát, a mohla se zařadit do jiné fronty bez lidí pro ty, kteří byli ochotní v lanovce stát. Během jízdy nahoru mi zalehly uši a já se koukala z výšky na cihlové domečky, které jsem nikdy neviděla tak zblízka (a tak seshora). Překvapily mě docela pěkné silnice, které se mezi domečky klikatily. Domečky většinou bez omítky měli často improvizovanou střechu (někdy s dírami) a kolem se proháněly psi a děti. Koukala jsem ze shora na obydlí chudých, kteří už nemusí každý den podnikat unavující cestu nahoru, ale mohou si pohodlně vyjet domů s nákupem lanovkou.

Výsledek obrázku pro metro cable medellin

 

Moje lanovka měla 3 stanice. Pak se muselo slézt a přelézt na další lanovku, která mě vezla před horu nad vysokými stromy. Tam byl park. Park = tráva, stromy, klid. Ne, tento park = hromada stánků s jídlem a s výrobky s jednou cestičkou lesem. U cestičky byl policista a řekl, že tam nahánějí nějaké kriminálníky a je to tam nebezpečné. Další kouty parky byly daleko, takže se tam dalo dostat jen na koni nebo autem. Takže jsem se otočila a velmi zklamaně jela dolů se stejně zklamanými Francouzi, kteří shodou okolností pracují na francouzské ambasádě.

Medellínci jsou velmi pyšní na svůj původ a na všechno, co mají. Kdo se může divit, když to jsou potomci španělských Basců a židů? Na začátku byli mocnost zlata a kafe, teď mají pověst neoblomných bankéřů a byznysmenů.

IMG_1448.jpg

Hned vedle druhého nejstaršího kostela v Medellínu je ulice, která je plná prostitutek. Vedle jiného velmi významného kostela je ulice, plná pouličních obchodníků, kteří prodávají naprosto všechno s k tomu i DVD. Na levé straně stolu mají kreslené filmy pro děti, na druhé jakékoli extrémní porno, které vaše perverzní mysl napadne, včetně lidí se zvířaty. Kolumbijci to mají takhle prakticky zavedené, že mají kostel blízko, aby se mohli vyzpovídat a byli zase čistí a připraveni k dalšímu hřešení. Peca y Reza.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.