Medellín – Comuna 13

Našemu průvodci po chudé části Medellínu Comuna 13 bylo 20 let, i když vypadal na víc. Průvodcoval už 2 roky a byl z agentury StoryTellers, kteří se snaží říct i svůj příběh – průvodci vyrůstali v tom místě. Comuna 13 byla plná malých domečků na kopcích z cihel, kam se normální turista běžně nedostane, protože je to nebezpečné. Toto místo je ale v Kolumbii a možná i ve světě raritou, protože je právě turisticky velmi oblíbené a – když se jde s průvodcem – tak i bezpečné.

IMG_1399.JPG

Roky 2001 až 2003 byly ve znamení krutých bojů mezi vládou (spojenou s paramilitárními složkami). Vojáci zabíjeli všechny, co viděli. Cílem bylo zneškodnění ozbrojených skupin působící na místě. Byly to guerilly, drogové gangy a gangsteři.

„Největší hrozbou pro mě v době konfliktu byl tank ‚Cascabell‘, který měl obrovské střely, které bez problému prošly zdí. Tank střílel z obrovských vzdáleností a když měl tankmistr zprávu, že v modrém domě tam někde je osoba, kterou chtějí zabít, vypálil do modrého domu několik střel, které rozcupovaly všechny v modrém domě a polovinu lidí v okolních domech. Vinné nebo nevinné, to je jedno.“

Aby voják dostal bonus a vypadalo to, že se boje daří, začali vojáci zabíjet nevinné lidi (nejlépe bezdomovce, které nikdo nehledá), pak je navlékli do uniforem guerrilly a dostali bonus a ocenění za zabití a aby to vypadalo, že jich hodně ubývá.

IMG_1412.JPG„Neviditelné hranice pro mě byly tím nejhorším a nejnebezpečnějším. Asi proto, že jsem bydlel blízko hned třech takovýchto hranic. Neviditelná hranice odděluje území patřící různým ozbrojeným skupinám.  Přes toto území mohli chodit jen matky s dětmi. Když tam hlídka viděla procházet se člověka, který tam nepatří, automaticky ho považovala za informátora a zabila ho. Na té hoře, kde bydlím, bylo do roku 2009 6 takovýchto skupin, potom už jen 3.

„Bylo mi jen 11 let, když viděl první vraždu. Stál jsem za oknem doma a najednou jsem na ulici viděl, že 2 lidi, kteří tam nepatřili, překročili neviditelnou hranici. Po chvíli k nim přišli 4 lidé, kteří do té části patřili. Chvíli se s nimi bavili a potom je zastřelili.

V roce 2001, když konflikt byl nejintenzivnější, jeho kamarádka při dvacetiminutové cestě do školy napočítala 4 mrtvá těla, která cestou viděla. Bylo jí 12.

IMG_1423.JPG

Jak dlouho tam tak ty těla zůstávaly? „Většinou byly odklizené do 2 hodin policisty. Ti policisté nebyli nikdy z Medellínu, ale z měst na pobřeží. Situace v Medellínu se nadevšechno báli, takže jejich funkce „pomáhat a chránit“ určitě plněna nebyla. Na druhou stranu většinou nebyli zabíjeni, protože když by gangster zabil policistu, byl by to obrovský problém.“

V Kolumbii je 6 společenských vrstev, tzv. estratos sociales. Estrato 1 je nejchudší, estrato 6 nejbohatší. Náš průvodce patřil do estrato 1, tudíž k té nejchudší, stejně tak jako většiny Comuny 13, jejíž malá část je přístupná turistům (bezpečná).

Průvodce se narodil se v Comuna 13, ale v roce 2001 se jeho matka, švadlena, rozhodla toto místo opustit, kvůli příšerné bezpečnostní situaci. O 2 roky později se zase vrátili. Celý rozhovor mluvil jen o své matce, o svém otci se nikdy nezmínil.

Když vyšel ze školy, neuměl anglicky nic, i když měl angličtinu 8 let. Narazil na program jedné Kolumbijky, která učila cizince španělštinu a čas od času nějakého cizince do této části vzala, aby s ním lidé z Comuny 13 mohli mluvit. Po sedmi měsících tohoto programu začal průdovcovat v angličtině a pořád se zlepšoval. V té době se potkal se svou učitelkou na angličtinu a náhodou na ulici potkali cizince, kteří se jich anglicky na něco ptali. A ta učitelka se s nimi bála mluvit. A když něco řekla, tak to bylo špatně. Já ho potkala po tom, co už dělal průvodce 2 roky a jeho angličtina byla na velmi dobré úrovni a měl na hispánce velmi dobrý přízvuk.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.