Medellín – vyhlídky pro mladé

Gangsteři (jak on říkal) jsou lidé, kteří mají vládu nad daným územím: vybírají od lidí, co tam mají obchody, daně a prodávají drogy. A samozřejmě se starají, aby jejich obchod vzkvétal, což se bez pár vražd neobejde.

Když můj průvodce z Comuny 13 ukončil střední, chtěl se dostat na universitu, ale v té době byly veřejné university jen 2 a na soukromé neměl. Snažil se tam dostat několik let, ale nikdy ho nevzali. Dítě končící školu v této části nemá moc na výběr, co dělat se svým životem. Pokud je extrémně chytrý a extrémně moc se připravuje, může se dostat na jednu ze dvou veřejných universit v Medellínu. To se ale nestává, protože příprava z místních škol je nedostačující. Druhá možnosti je najít si práci. Jenže v Medellínu (a v celé Kolumbii) je velmi málo pracovních příležitostí, takže pro tyto děcka se stává najití práce nemožné. Poslední možnost je přidat se ke gangu.

IMG_1390.JPG

Tam si může vybrat, co chce dělat, a) prodávat drogy (šéf mu dá ráno „bombu“ s 20 jointy, až je prodá, dostane další a podstatnou část výdělku dá šéfovi), b) vybírat daně, nebo c) zabíjet, což je extrémně výdělečné v porovnáním se všemi jinými možnostmi.

Kolik z tvých kamarádů si vybralo tu třetí možnost – přidat se ke gangsterům? „Tak 20. A co je s nimi teď? Někteří (cca. 5) se museli odstěhovat pryč. Když se jednou přidáte k té skupině, už nemůžete jen tak odejít. Musíte utéct do jiného města nebo aspoň do jiné části města. Ale spíš někam úplně jinam. Polovina z těch ostatních je ve vězení. A čtyři byli zabiti.„

Teď už ta moc gangsterů v Comuna 13 není nijak velká. Je jich tu tak 8 a už nevybírají jejich daně. Nemají tolik peněz, takže se mladí k nim už tolik nepřidávají a také mají více příležitostí. Medellín v posledních letech otevřel další 2 veřejné university.

„Velmi se mi líbí intence Medellínské vlády. Kromě těch universit také postavili první venkovní eskalátory a lanovky, tramvaj a staví dál a dál a snaží se usnadňovat lidem život… V centru města se teď bude dělat nový chodník… Tohle nám všem obrovsky pomáhá.“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.